Автор Тема: Проблем с hostname  (Прочетена 880 пъти)

inetd

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Проблем с hostname
« -: Mar 01, 2006, 13:22 »
Здравейте!

От скоро ползвам линукс. Става въпрос за Ubuntu 5.10 и днес докато настройвах мрежата през графичната среда изтрих hostname-a си. Именно заради това сега не мога да вляза в System -> Administration -> Networking и да го поправя, както и да gedit host*.conf Въпроса ми е има ли как без преинсталация да си върна хостнейма или да въведа друг. Прегледах всички теми във 'въпроси и отговори' но сигурно защото не отбирам много от нещата не успях да намеря нищо полезно.

Всяка помощ ми е добре дошла. Благодаря предварително!
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Проблем с hostname
« Отговор #1 -: Mar 01, 2006, 14:25 »
В Slackware името се пази в /etc/HOSTNAME
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

inetd

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Проблем с hostname
« Отговор #2 -: Mar 01, 2006, 14:48 »
И в убунту се пази там, само че фаила е празен. И като пробвам sudo gedit /etc/hostname ми изписва грешка в 'gethostname()'.
Активен

Hapkoc

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2117
    • Профил
Проблем с hostname
« Отговор #3 -: Mar 01, 2006, 14:51 »
Еми ако се не лъжа в тоя файл има един единствен ред, на който пише именно същия този hostname.

Ако е така, то можеш да напрвиш:

# echo "hostname" > /etc/HOSTNAME
Активен

inetd

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 7
    • Профил
Проблем с hostname
« Отговор #4 -: Mar 01, 2006, 15:51 »
Цитат (Hapkoc @ Март 01 2006,15:51)
Еми ако се не лъжа в тоя файл има един единствен ред, на който пише именно същия този hostname.

Ако е така, то можеш да напрвиш:

# echo "hostname" > /etc/HOSTNAME

приема командата, създава файла, но нямам root права за да го едитвам. преди го правех през 'gedit' само че сега ми дава гореспоменатата грешка, когато опитам. все пак много благодаря и на двамата! а има ли начин да едитна тези файлове (host.conf и hostname.conf) без терминал? И ако трябва да се ID като root - как?
Активен