И тъй, братя и ТБС!
Работата се оказа твърде сериозна. Пиша само да споделя какво научих за тази програма, може да се окаже полезно за някого - има и бизнес и друго приложение. Програмата е разработена от Argone National Laboratory на САЩ и представя възможност за видео конферентна връзка и споделяне на някои приложения, видео, звук и прочие. Гъвкава е постоянно добавят модули за споделяне на приложения.
Създава се Node - мястото от където излъчвате/приемате видео и звук. Тези места могат да бъдат с над 100 места, може да бъде и просто един мобилен компютър. В момента има над 150 големи Nodes в най-различни университети в света, които се използват за съвместни научни изследвания. За сега се използват основно от компютърни катедри и университети, но вече има няколко факултета от обществените науки, които са оборудвали подобни места.
Великобритания има специална подпрограма в програмата си e-Science, която насърчава (демек дава пари) за изграждане на Nodes, дори имат сървърно решение поддържащо web връзка -
http://vrvs.org, разработват и evo - друга подобна програма. Европейския съюз има подобна огромна програма наречена GRID, в която участва и България, която дава възможност за видео конференции, но тези възможности са по-скоро вторични - основната идея е създаване на клъстърни решения - хвалят се, че общо имат над 30000 процесора в цяла Европа, работещи съвместно.
AcessGrid е двойно-тройно по-евтино решение за видеоконференции от стандарния хардуер/софруер за целта, където се тръгва обикновено от 30000EUR и стигате до невъобразими суми. Лиценза е AGTPL - прилича на BSD лиценз.
Стабилната версия 2.4 работи на всички ОС, които го изпробвах (windows, Fedora Core, CentOS, Gentoo i386, FreeBSD), имат някои незначителни проблеми с 64 битови архитектури. Нестабилната им версия, обаче успях да подкарам само под windows и CentOS4.3 x86_64.
Това е, общо взето.