Автор Тема: Строй се, преброй се!  (Прочетена 9301 пъти)

hal

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: Строй се, преброй се!
« Отговор #90 -: Feb 12, 2011, 15:56 »
Здравей, bop_bop_mara!
Благодаря за отговора, при теб поне има някакъв наистина принципен въпрос. :)

Съгласен съм с dvasilev: щом не се определяте като семейство трябва да се пишете съквартиранти, което явно става ето така (цитат):

Когато живеят двама души, които са едно домакинство, но не са семейство, при номера на семейства/членове на семейството се пише 0. Тогава системата го приема. Така се броят и хората, които са сами - 1 член на домакинство, 0 семейства/члена на семейството.

Не мисля, че някой иска да ви накара да се самоопределите насила. Просто се интересуват колко души живеят под един покрив и в какви отношения са един към друг. В този смисъл трябва да се даде определение "домакинство" и "семейство", няма как иначе. Тук не гледате родителите си, описвате се само по отношение на тези, с които споделяте един покрив.
В този смисъл, мисля че за вас, или трябва да попълните всеки аз себе си въпросника и да се пишете отделни домакинстра, а с-во 0 (нула), или както е написал човек дето го цитирам ( и както е казал dvasilev). Все пак въпросника отговаря на фактическото ви състояние. Социолозите се интересуват от това дали сте семесйство точно в този контекст, не се опитват  да водят обществен дебат за семейството. Така, че имате избор. :)

Иначе при мащабно изследване въпросниците винаги имат тенденцията да ограничават. То е все едно да направиш модел на Вселената. :)
Така, че ако група сектанти от Юта, дето живеят 20 мъже и 20 жени, опитат да попълнят въпросника... е, съмнявам се че ще успеят да се опишат. Надали социолозите дето са правили въпрсника са чак толкова свободомислещи. :)

Не гледах това за допълнителните въпроси, но от това дето ми казаха, че са казали по новините, става въпрос за допълнително проучване извън преброяването. То е доброволно и се възползват от факта, че така или иначе анкетьроите ще ходят от врата на врата. Ако не е така и просто са забравили да ги включат - ето това вече е нещо, дето трябва да се критикува и някой да даде обяснение по-подробно - но е нещо конкретно, а не да се тръгва с рогата напред. :)

Поздрав и приятен уикенд.
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Строй се, преброй се!
« Отговор #91 -: Feb 12, 2011, 16:18 »
Сега, за критикуването на тръгването "с рогата напред" - в интерес на истината ти сам си призна, че си се регистрирал и пишеш във форума само заради тази тема (заради изказаните негативни мнения в нея), тъй че, учтиво казано, и ти си "с рогата напред".  ;D Иначе няма спор, че винаги има хора, критикуващи преброяването само, защото така са си наумили, но и това си е тяхно право. Както и има хора, които критикуват критикуващите, само защото така са си наумили.

Това, което лично мен ме подразни, е че фигурираха отговорите, които аз исках да посоча и които отразяват фактическото ми състояние, но аз не можех да ги посоча, защото имаше broken dependencies от страна на НСИ. Т.е. имаше привидно демонстрирано обмисляне на съвременния начин на живот на хората, което обаче се отдолу някъде (в енджина) се губеше.

Отделно от това, за много хора не са фигурирали отговори, описващи техните случаи.

А относно думите партньор/партньорка и съобщенията как те всъщност са свързани с брачно съжителство, много се усъмних дали не става въпрос за хора от един пол. свързани в брак. Там точно това са официалните термини, съответстващи на съпрузи. Замислих се, дали не сме взели някакъв общ европейски въпросник и не сме го превели набързо, без да се замислим какви са положенията в нашата държава (като например, че тук няма еднополови бракове).

Това, което особено ме дразни, е стремежът да се направи нещо на всяка цена, независимо дали е дообмислено, допланирано и доподготвено. Въпросното преброяване се води основен приоритет на НСИ за тази година, за него са отделени сериозни пари, а на практика резулатите от него ще са далеч от достоверните.
Активен

hal

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: Строй се, преброй се!
« Отговор #92 -: Feb 12, 2011, 17:02 »
Сега, за критикуването на тръгването "с рогата напред" - в интерес на истината ти сам си призна, че си се регистрирал и пишеш във форума само заради тази тема (заради изказаните негативни мнения в нея), тъй че, учтиво казано, и ти си "с рогата напред".  ;D Иначе няма спор, че винаги има хора, критикуващи преброяването само, защото така са си наумили, но и това си е тяхно право. Както и има хора, които критикуват критикуващите, само защото така са си наумили.

Това, което лично мен ме подразни, е че фигурираха отговорите, които аз исках да посоча и които отразяват фактическото ми състояние, но аз не можех да ги посоча, защото имаше broken dependencies от страна на НСИ. Т.е. имаше привидно демонстрирано обмисляне на съвременния начин на живот на хората, което обаче се отдолу някъде (в енджина) се губеше.

Отделно от това, за много хора не са фигурирали отговори, описващи техните случаи.

А относно думите партньор/партньорка и съобщенията как те всъщност са свързани с брачно съжителство, много се усъмних дали не става въпрос за хора от един пол. свързани в брак. Там точно това са официалните термини, съответстващи на съпрузи. Замислих се, дали не сме взели някакъв общ европейски въпросник и не сме го превели набързо, без да се замислим какви са положенията в нашата държава (като например, че тук няма еднополови бракове).

Това, което особено ме дразни, е стремежът да се направи нещо на всяка цена, независимо дали е дообмислено, допланирано и доподготвено. Въпросното преброяване се води основен приоритет на НСИ за тази година, за него са отделени сериозни пари, а на практика резулатите от него ще са далеч от достоверните.


Извинявай, но се включих да отговоря. Не съм ви нагрубил, не съм казвал, вашата работа е "глупост" и вие сте "глупаци". Не съм ви плюл. И също казах защо мисля това, което мисля. Твоят пост,например, ми хареса защото ти каза "не харесвам опреденелинието за семесйтво", това вече е обсъждане. Някои други форумцу имат доста по-различно отношение.

Аз така реагирам и когато чуя някой да казва "тия ИТ-та са малоумници" и се опитвам да обясня защо, според мен, нещото е направено така, а не иначе. Това което винаги ме дразни е когато първата реакция на някой е "малоумници, тъпанари". Хората у нас често разбират повече чуждата работа отколкото своята. Това не значи ти или който и да е друг трябва да е съгласен със всичко. Представи си, че някой клиент ти се обади и те смандръса още преди да си разбрала какво иска да направи. И естествено впоследствие се оказва че той/тя нещо не е разбрал/прочел. Приятно ли е? Аз против такова отношение, без значение дали между хората персонално или между хората и държавата.

Доколкото чух, въпросника е от ЕС, или поне е пододбен за всички страни.

Иначе ще се опитам да ти дам пример. Представи си, че компания, която иска да продава продукт, който тя би квалифицирала като "сървър". Таргет-групата са домашни потребители. Западните компании се опитват да минимизират риска като правят предварителни проучвания. И така наемат теб. Не за да правиш форми за въвеждане, това е относително лесно, а за дефинираш въпросника. И така ти изведнъж трябва да дадеш определение - какво е "сървър". И задаваш естествения въпрос като:

Ползвате ли домашен сървър?

И даваш твоята дефиниция на понятието - нещо което централизира дадена услуга - файлове, медиа и пр.
И тук се почва с въпросите  - аз като съм си инсталирал Апачи на моя комп и само аз си ползвам, това сървър ли е? Защото твоята дефиниция правилно не се ограничава до броя на потребителите. Но в съзнането на мнозинството не е така (бях чувал един да казва, че сървърите никога не се развалят - това беше за него сървър). В контекста, в който твоя клиент се интересува - да, сървър е. Но Ай Би Ем с техните мейнфрейм машини надали биха се интересували от това. Разбираш ли, ти се интересуваш от строго определен контекст на понятието. Имай предвид, че ще ти отговарят не само ИТ-та, защото интересите компанията, която ти е клиент, са да достигне до повече хора. Ти си тази която интерпретира данните - това е статистика. И когато имаш насреща хора като нас, българите, коментарите не биха били приятни. Надявам се да съм го обяснил добре. :)

« Последна редакция: Feb 12, 2011, 17:05 от hal »
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Строй се, преброй се!
« Отговор #93 -: Feb 12, 2011, 18:31 »
Сега дойде жената, която ще ни брои. Отварям аз, и й обяснявам, че номера го имам записан на компютъра, и не е разпечатан. Тя съответно ми каза просто да го драсна на едни листче, при което съквартиранта ми се сеща, че неговия номер е в страницата на nsi.bg. Отравя страницата и х*й - сайта го няма. Намирам баш страницата https://iscensus2011.nsi.bg/ - същата работа. Ето колко умно са го измислили, сега ще трябва да попълва пак преброителни карти. Така, че @hal изобщо не ми ги хвали!
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

ghoof

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 44
  • ghoof reborned
    • Профил
Re: Строй се, преброй се!
« Отговор #94 -: Feb 12, 2011, 19:07 »
Бек примера ти не е верен по две причини:

1. Двамата със съквартиранта ти трябва да имате само ЕДИН номер, а не два;
2. Номера учтиво е изпратен на пощата на този, който е извършил фактическото преброяване. Провери си спам папката, понякога попадат там.

п.п. по между другото Хал, смятам ИТ-ата за идиоти и никой не може да ме убеди в обратното, поне тези в организацията, в която работя.
« Последна редакция: Feb 12, 2011, 19:09 от ghoof »
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Строй се, преброй се!
« Отговор #95 -: Feb 12, 2011, 19:14 »
Бек примера ти не е верен по две причини:

1. Двамата със съквартиранта ти трябва да имате само ЕДИН номер, а не два;
2. Номера учтиво е изпратен на пощата на този, който е извършил фактическото преброяване. Провери си спам папката, понякога попадат там.

п.п. по между другото Хал, смятам ИТ-ата за идиоти и никой не може да ме убеди в обратното, поне тези в организацията, в която работя.

Много си в грешка пич. Точно защото сме съквартиранти трябва да предоставим 2 номера. И жената каза, че понеже сме 4 човека трябва да запише 4 номера, ако всички сме се регистрирали online. Така, че не ми спори за неща, които не си проверил.
« Последна редакция: Feb 12, 2011, 19:15 от backtolife »
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Строй се, преброй се!
« Отговор #96 -: Feb 12, 2011, 19:35 »
Бек примера ти не е верен по две причини:

1. Двамата със съквартиранта ти трябва да имате само ЕДИН номер, а не два;
2. Номера учтиво е изпратен на пощата на този, който е извършил фактическото преброяване. Провери си спам папката, понякога попадат там.

п.п. по между другото Хал, смятам ИТ-ата за идиоти и никой не може да ме убеди в обратното, поне тези в организацията, в която работя.

Много си в грешка пич. Точно защото сме съквартиранти трябва да предоставим 2 номера. И жената каза, че понеже сме 4 човека трябва да запише 4 номера, ако всички сме се регистрирали online. Така, че не ми спори за неща, които не си проверил.

Коя беше преброителната единица - жилището или домакинството? Помня, че първо питаше за адреса на жилището, което ще преброиш, после за броя на домакинствата и после за всеки член на домакинството се попълва.


Сигурно за всяко домакинство трябва отделен (и единствен) акаунт, а не за всяко жилище, в който случай backtolife и съквартирантите му, щом се считат за отделни домакинства, значи отделно се преброяват.

Както и да е, backtolife, накря на преброяването си ти казват да си запишеш номера, не ти казват, че той ще стои в акаунта ти да те чака. Трябва, освен това, да са го изпратили на мейла. Ето аз какво имам: "Вие се преброихте успешно! Благодарим Ви, че участвахте в електронното преброяване! Вашият уникален преброителен номер е .... Запишете или разпечатайте Вашия номер. Той ще Ви бъде необходим, за да го представите на преброителя, който ще Ви посети." Ако и на мейла го няма (понеже имаха проблеми, например при мен този мейл е пристигнал преди мейла, в който ми казват, че съм се регистрирала успешно, доста след като си бях сменила паролата, която ми пращат), има всички основания да си търсите правото.
Активен

edmon

  • Гост
Re: Строй се, преброй се!
« Отговор #97 -: Feb 14, 2011, 14:17 »
луда работа е тва преброяването:)))
раздадоха се едни пари, натрупаха се едни данни(безсмислени),
и сега статистиците ще почнат да си бъркат в носовете и да вадят изводи! :)
Що ми се струва, че едно време плановото стопанство така работеше, пък
ся сме уж друг вид икономика! :)
Активен