Автор Тема: Win 7 и Ubuntu 13.04 ? GRUB ? ...  (Прочетена 2875 пъти)

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6304
    • Профил
Win 7 и Ubuntu 13.04 ? GRUB ? ...
« -: Oct 10, 2013, 15:06 »
Lenovo Y510P купено с FreeDOS на него. Разделен 1ТВ на четири дяла - 3х50 и един с остатъка. Инсталиран Win 7. Инсталирано(?) Ubuntu  13.04. Сложил съм питанка, защото не ми е ясно, дали наистина е инсталирано. Най-вероятно да. Всичко си мина по реда. Сам избрах къде да си разположи системата и оставих по подразбиране да си сложи GRUB на /dev/sda. При рестарт обаче, седмицата си тръгва отмах и никакава индикация, че преди това е инсталиран Линукс. Видях, че Win 7 при инсталацията си е направил някакъв дял от 1GB, нямам представа защо. Не познавам това отроче на МS. След около три часа ровене в нета и проби няма промяна. Хората пишат, че нещо, наречено boot-repair, оправяло нещата, но при мен не сработи. Държа на Windows-a, заради две програми и ако тръгнат с Wine, направо ще я зарежа, но засега ще остане.
« Последна редакция: Oct 11, 2013, 09:33 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Win 7 и Ubuntu 10.04 ? GRUB ? ...
« Отговор #1 -: Oct 10, 2013, 16:36 »
Lenovo Y510P купено с FreeDOS на него. Разделен 1ТВ на четири дяла - 3х50 и един с остатъка. Инсталиран Win 7. Инсталирано(?) Ubuntu  10.04. Сложил съм питанка, защото не ми е ясно, дали наистина е инсталирано. Най-вероятно да. Всичко си мина по реда. Сам избрах къде да си разположи системата и оставих по подразбиране да си сложи GRUB на /dev/sda. При рестарт обаче, седмицата си тръгва отмах и никакава индикация, че преди това е инсталиран Линукс. Видях, че Win 7 при инсталацията си е направил някакъв дял от 1GB, нямам представа защо. Не познавам това отроче на МS. След около три часа ровене в нета и проби няма промяна. Хората пишат, че нещо, наречено boot-repair, оправяло нещата, но при мен не сработи. Държа на Windows-a, заради две програми и ако тръгнат с Wine, направо ще я зарежа, но засега ще остане.
бутлоудъра на вин прецаква Grub. обичайно първо се инсталира виндос, а после Linux. можеш да оправиш нещата без преинсталация, като ползваш SuperGrub
edit: записваш на диск/флашка/, стартираш от диска и следваш инструкциите.
« Последна редакция: Oct 10, 2013, 16:38 от satir »
Активен

malin

  • Гост
Re: Win 7 и Ubuntu 10.04 ? GRUB ? ...
« Отговор #2 -: Oct 10, 2013, 17:41 »
 На един диск може да имаш 4 дяла - или 4 primary или 3 primary + 1 extended (и в него колкото си искаш логически) . И изхождайки от това твърдение - използвай каквито искаш инструменти за различните ОСи , имайки едно на ум какви дялове трябва да имат те .
П.С. В /dev/sda може и да не е MBR-a на харда ако се ползва флашка в някои случаи , а нейния ( на USB-флаша) . Пробвай с включена какво се получава .
« Последна редакция: Oct 10, 2013, 17:51 от malin »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6304
    • Профил
Re: Win 7 и Ubuntu 10.04 ? GRUB ? ...
« Отговор #3 -: Oct 10, 2013, 18:55 »
Изглежда не съм го написал ясно. Всичко е в реда, който съм написал. Първо беше инсталацията на Уиндоус, Убунту е след това. Но не се появява менюто на GRUB. На /dev/sda1 ми изписва, че е Windows 7 ( Loader ). Каквото и да значи това. Може ли буут лоудъра да не е на /dev/sda - там първите 512КВ - а на /dev/sda1 ?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Win 7 и Ubuntu 10.04 ? GRUB ? ...
« Отговор #4 -: Oct 10, 2013, 19:52 »
Изглежда не съм го написал ясно. Всичко е в реда, който съм написал. Първо беше инсталацията на Уиндоус, Убунту е след това. Но не се появява менюто на GRUB. На /dev/sda1 ми изписва, че е Windows 7 ( Loader ). Каквото и да значи това. Може ли буут лоудъра да не е на /dev/sda - там първите 512КВ - а на /dev/sda1 ?
не знам, къде си му задал да е mbr, но все пак опитай пустия му СупъГрубъ- работи! включително можеш директно от него да стартираш кърнъла и да буутнеш Убунтуто
« Последна редакция: Oct 10, 2013, 19:57 от satir »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6304
    • Профил
Re: Win 7 и Ubuntu 10.04 ? GRUB ? ...
« Отговор #5 -: Oct 11, 2013, 09:32 »
Мислех, че MBR може да е само на едно място на харда. Днес ще го пробвам и това като се прибера. Всъщност ставаше въпрос за Убунту 13.04.  ;D Не зная къде ми е бил ума, като съм го писал това.  ???
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6304
    • Профил
Re: Win 7 и Ubuntu 13.04 ? GRUB ? ...
« Отговор #6 -: Oct 11, 2013, 17:55 »
Изтрих /dev/sda2 и /dev/sda3, наново направих двата дяла. От инсталацията на убунту му зададох да се разположи в съседния на Уиндоус дял. Първата опция. Инсталацията свърши и при рестарт всичко си дойде на мястото. Не разбирам разликата между това, аз да му кажа да се разположи там ( ръчно ) и да го "оставя" да се инсталира отново на същото място. Между другото SuperGRUB откри само Уиндоус, и не видях вътре от къде може да му кажа, къде да инсталира GRUB2. Вече имам Линукс.  ;D За пореден път.

Сега остана да си инсталирам nVidia драйверчето и да пробвам, дали това, което ми трябва на Уин ще тръгна с Виното и трия отрочето на MS.  ::)
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

malin

  • Гост
Re: Win 7 и Ubuntu 13.04 ? GRUB ? ...
« Отговор #7 -: Oct 11, 2013, 18:16 »
От линковете в другия форум , където съм ти писал , видях че дяла с boot в него( отделен или не ) трябва да е в първите 100 гигабайта на харда .
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6304
    • Профил
Re: Win 7 и Ubuntu 13.04 ? GRUB ? ...
« Отговор #8 -: Oct 11, 2013, 19:22 »
Да и аз така прочетох. И нещата са такива. Аз се оправих, в случай, че не си прочел там, но ми стана малко странно, понеже трябваше да оставя Убунтуто да се инсталира с всички неща по подразбиране, а не да му казвам аз, къде да се плясне. А дяла е един и същ. Сега ми трябва да инсталирам последното стабилно ядро и видеото. Ако там имам засечки, ще пиша тук. Няма да правя нова тема.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Ubuntu - grub
Настройка на програми
viv1111 5 3417 Последна публикация Apr 20, 2009, 15:25
от gizi_
Проблем с Grub на Ubuntu 8.10
Настройка на програми
Breaker12 8 2870 Последна публикация Jan 03, 2009, 23:37
от tonitochev
grub 1.99-12 ubuntu 5
Настройка на програми
Rossitsakost 1 1209 Последна публикация Aug 05, 2012, 21:17
от cybercop
Как да спра grub boot екрана в Ubuntu 12
Сървъри
Hmmm 12 4618 Последна публикация Dec 12, 2012, 01:11
от backinblack
Проблем с GRUB Ubuntu 14.04
Хардуерни и софтуерни проблеми
kotipuka01 5 1641 Последна публикация Oct 03, 2014, 19:35
от kotipuka01