Автор Тема: Проблеми с IRQ  (Прочетена 927 пъти)

krasi_nik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
Проблеми с IRQ
« -: Jan 27, 2005, 14:16 »
Здравейте
Използвам GNU/Linux Slackware 10 и стара машина - PII 350 с MB Ампрон VIA BX Too чипсет.
Проблема е , че всеки пък когато се рестартира компютъра, IRQ настройките се променят. В BIOS няма начин да се определи кое устройство кой номер IRQ да ползва, мога да му окажа само дали едно IRQ ще бъде запазено за PCI или ISA. Използванто на опцията PNP OS до никъде не оправя нещата. Питането ми е следното.
Може ли да се направи таблица за начално зареждане на Slackware в която да бъде описано кой номер IRQ от кое устройство да се заема. Ако има такава възможност , ще съм много благодарен да разбера решението на този проблем. Бих се радвал ако ми помогнете с някой линк или напътствия.

P.S.Много Ви моля не ми пишете отговори от сорта смени си дъното или компютъра , защото нямам тази възможност.
.........................
:~# cat /proc/interrupts
           CPU0
  0:    7298903    XT-PIC  timer
  1:      25506      XT-PIC  keyboard
  2:          0          XT-PIC  cascade
  3:     382713     XT-PIC  serial
  8:          1          XT-PIC  rtc
  9:    4351973    XT-PIC  eth0
 10:    5505677   XT-PIC  ehci_hcd, nvidia
 11:      23672     XT-PIC  SoundBlaster, usb-uhci
 12:          0         XT-PIC  usb-uhci
 14:      52852     XT-PIC  ide0
 15:        770       XT-PIC  ide1
NMI:          0
ERR:         16

След рестарт nvidia приема irq 9 , eth0 приема 10,  звука изчезва и т.н. разбъркват се като топките от тотото или се опитват за заемат едно и също. Резулатата от командата по-горе става съвсем различен. Следва ходене по мъките до като тръгне всичко както трябва./рестарт/ rmmod на модули и други подобни мерки.
Въпроса е : Като си рестартирам компютъра искам да са си същите IRQ , или в някакъв ред, по който няма да се въркат едно на друго.
Активен

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Проблеми с IRQ
« Отговор #1 -: Jan 27, 2005, 16:45 »
Всъщност кои IRQ-та се сменят - би трябвало да са 5, 9 и т.н., т.е. тези, които обикновено се ползват от допълнителни мрежови, звукови и др.карти. Ако обявиш, че тези IRQ-та са ISA, това означава, че адресите и  IRQ са твърдо зададени - с джъмпери или софтуерно. За мр.карта D-Link 220 се наложи да я сложа на друг компютър и под DOS да й направя настройките. Конкретизирай питането си, пък може някой да ти помогне.
Активен

gvend

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 128
    • Профил
Проблеми с IRQ
« Отговор #2 -: Jan 28, 2005, 10:33 »
Може при зареждане на модул да му се зададе параметър кое IRQ да използва. примерно:
modprobe име_на_модула irq=8
За целта обаче трябва наистина да видиш точно кои модули се "разбъркват" и да им се зададе твърдо irq.
Активен

krasi_nik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
Проблеми с IRQ
« Отговор #3 -: Jan 28, 2005, 11:43 »
Сега , в rc.modules не съм определил кой модул да се зарежда, то си ги лови автоматично, с изключение на втората мрежова карта , която в момента не ми трябва. Преди време ми се наложи да правя нещо подобно на друг компютър, който също беше с две карти, които се бъркаха една с друга по дма. Там задавах в Lilo коя мрежова карта на кой dma адрез да отговаря , обаче тази машина отдавна не работи а и документацията ми я няма. Сега проблема е с IRQ-тата , ако има такава възможност в Lilo му окажа примерно:
eth0 modprobe 8139too irq 9
eth1 modprobe modul    irq 10
vga  modprobe nvidia irq 9 /предполагам че трябва да има някаква функция за споделяне на IRQ в случая/, или да задам някое което е свободно.
usb - това ми е голяма мъка понеже ползва 3 IRQ-та и 3 модула - за хъб и незнам другите как да ги кажа. Ако някой се сеща за разрешаването на подобен проблен ще съм много благодарен.
Активен