Автор Тема: Какво представлява пачването на кернел?  (Прочетена 1104 пъти)

emagi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
    • Профил
Искам да ви попитам,какво представлява пачването на кернела на линукс?-замяна на стария кернел с нова версия,или upgrade на стария до по-нова версия!Аз съм със Slackware 10.2 с кернел 2.4.31,и видях че има стабилна 2.6.13!та интересува ме,за да знам,тъй като сега смъква този нов кернел ,който е 50 MB.
Предварително благодаря!
Активен

metal

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
Какво представлява пачването на кернел?
« Отговор #1 -: Jan 13, 2007, 18:08 »
Пачването е процес на добяване на нов код (сорс) към вече съществуващ. Характерно за пачването е, че не могат да се пропускат пачове. т.е. ако искаш да пачнеш 2.6.13 до 2.6.18 (примерно) трябва последователмо да приложиш пачовете за 2.6.14, .15, .16, .17 и чак тогава за .18. След това компилираш. Вече трябва сам да се сещаш, че твоето не е пачване, а инсталиране на нов.

П.С. Може да се пачва не само ядро, а всичко което го имаш като изходен код.
Активен

Gentoo 2007.0 - 2.6.23-r3
Debian testing - 2.6.22-3

winman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 311
    • Профил
Какво представлява пачването на кернел?
« Отговор #2 -: Jan 13, 2007, 18:25 »
Пач = кръпка на български. Но не е точната дума. Може би са я избрали понеже в общия случай се променя "кърпи" кода за оправяне на някой бъг. В случая за който питаш става дума за допълнение, или промяна на кода. Разработчиците не пишат всяка версия от начало, а обикновено стъпват на вече написаното. После да не си разменят мамутски пакети код, вадят с програма само разликата между стария и новия файл. Другите пак с програма прилагат diff, или patch файла, към техните си файлове и така допълват кода до последната версия.

В случая за който питаш. Кернел кода се пачва като сорс, за да се приложи някое допълнително написано ухитряване, или  да се допълни кода до следващата версия и после се компилира. Slakware,доколкото знам, по дефолт все още се инсталира с 2.4 версия на ядрото. Но на дисковете, или в хранилиращата винаги има прекомпилирани по-нови версии. Ако сваляш ядрото като бинарен пакет, то няма нужда да пачваш каквото и да е. Всичко е направено преди да се компилира.

Ами това е. Надявам се да съм бил от полза.



Активен

The more you know about Linux the less likely girls will want to know about you!

metal

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 414
    • Профил
Какво представлява пачването на кернел?
« Отговор #3 -: Jan 13, 2007, 18:47 »
Щом е 50МБ, не е компилиран
Активен

Gentoo 2007.0 - 2.6.23-r3
Debian testing - 2.6.22-3