Автор Тема: Създаване на рутер + свъзрване с wireless рутер  (Прочетена 4761 пъти)

shoshon

  • Гост
Мерси за точните отговори. Разбрах че съм го ял големия.

Цитат
Слуитча ( тоя обикновения ) е просто препращач :) Каквото му дойде на порта той го флууди на всички портове, защото не знае пакета за кой е :)

Явно аз съм се объркал, защото бях останал с впечатлението, че хъб-а просто изпраща към всички портове, а суитча определя порта по МАК-адрес ( за да няма collision).

Както се казва заключвайте темата :)
« Последна редакция: May 30, 2009, 17:09 от shoshon »
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Слуитча ( тоя обикновения ) е просто препращач :) Каквото му дойде на порта той го флууди на всички портове, защото не знае пакета за кой е :)
Пич това изречение се отнася за HUB, а не за switch. Така че shoshon  е прав.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
shoshon твоята работа става, но е по добре да си вземеш още една мрежова карта и да ползваш федората за рутер, т. е. да закачиш нея и във втората и карта да боднеш свича и от там всичко си е по-правилата, това което искаш с наличното в момента, би трябвало да стане така.

Код:
ifconfig eth0 192.168.1.X netmask 255.255.255.0
ifconfig eth0:1 192.168.2.Y netmask 255.255.255.0
route add default gw 192.168.1.GW
Редактираш /etc/sysctl.conf :
Код:
net.ipv4.ip_forward=1
После маскираш вътрешната си мрежа
Код:
iptables -t nat -A POSTROUTING -s 192.168.2.0/24 -j SNAT --to 192.168.1.X #адреса който ти е дал доставчика е това последното
iptables -t mangle -A PREROUTING -i eth0 -j TTL --ttl-inc 3
iptables -t mangle -A POSTROUTING -o eth0 -m ttl --ttl-gt 30 -j TTL --ttl-set 255
На машинките от твоята мрежа даваш адреси от 192.168.2.0/24 мрежата. Рутера можеш да го ползваш като безжичен свитч, т. е. ползвай му само LAN портовете и така ще може и бежичния да е в 192.168.2.0/24 мрежа. Ако има пуснат dhcp сървър на него, го спри, че ще отиде в мрежата на доставчика.
Това е някакво временно решение, но ще работи. 

П. П. Нали се сещаш, че доставчика ти няма да е много ЗА подобни шпагати  ;D
« Последна редакция: May 31, 2009, 10:46 от tolostoi »
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

shoshon

  • Гост
@tolostoi сещам се да. Ама ние сме 4 човека x 15 лв на парче: 60 лв от една стая на месец ?!? И за какво... скайп, достъп до сайта на ФМИ. Не мерси. Рутера си го избих само тоя месец: 15 лева интернет + 44 лв рутер = 59 лв (даже съм на кяр 1 лев!)

А още една лан карта за лаптопа - трябва да е USB - спъпа, не знам дали ще има драйвери за линукс, дълга и широка. За сега ситуацията е добре, но не е много "елегантна" :)
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Имах предвид, че това споделяне със switch и само с една карта, не е много добра идея, понеже ползваш неговата мрежа, ако не те е вързал на VLAN, всеки от тая мрежа (хипотетично, защото зависи как доставчика си е организирал нещата) ще може да ти ползва нета, ако си сложи адрес от мрежа 192.168.2.0/24. За това дадох идеята за 2-ра карта, щом е лаптоп, забрави, той не е направен да бачка като рутер, пък го и местиш и т. н. Купете някой стар компютър за 20-30 лв. и си го направи както трябва, нещо 600 мегахерца или подобно.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил
Пич конфирурай  си правилно въпроса , ама правилно с подробности и ми го прати на boiko.trifonov@intersoft.bg , че чета чета и немога ти хвана логиката  , опитай се с най прости думи дами го пратиш аз ще ти върна  отговор  , с решението на твоя проблем.. както ще го пасте и тука
Активен

mrowcp

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 450
    • Профил
Слуитча ( тоя обикновения ) е просто препращач :) Каквото му дойде на порта той го флууди на всички портове, защото не знае пакета за кой е :)
Пич това изречение се отнася за HUB, а не за switch. Така че shoshon  е прав.

така е, грешката е моя.но въпреки всичко пак не може да има switch, на входа поради причината която изтъкна @tolostoi

П.С. Едно интересно обяснение на switch VS hub:

Цитат
ПЦ1 казва "искам да отида до ПЦ2" и хъба пита всички в мрежата "АЛОООО КОЙ ОТ ВАС Е ПЦ2?" и някой се обажда
"АЗ СЪМ - КАЖИ КАКВО ИМА"... Хъба казва "ПЦ1 ИСКА ДА ТЕ ПИТА ДАЛИ ИМАШ ПРОНО.АВИ ФАЙЛА" ПЦ2 казва "КАЖИ МУ, ЧЕ ГО ИМАМ" и целият разговор се "чува" от всички достанали ПЦ-та в мрежата

при суича нещата стоят малко по-различно..

ПЦ1 казва "ей ПЦ2 дай ми файла ПРОНО.АВИ"... Хъба го праща на всички ПЦта, които.... ПЦ3 чува че заявката е за ПЦ2 и я игнорира, така правят и останалите. Само ПЦ2 разпознава че търсят него и отговаря с "ПЦ1 нати файла ПРОНО.АВИ и внимавай с ***"... и пак същата процедура. всички чуват какво казва ПЦ2, но само ПЦ1 приема отговора.
т.е. суича е такси (при това с тъмни стъкла), а хъба е автобус
с таксито отиваш на посочения адрес, а с автобуса ти се налага да обиколиш целия град.. че и да повървиш малко пеша.. ако някой се интересува от това къде си ходил може да те проседи.. с таксито нещата стоят малко по-различно пък и таксиметровия шофьор е по-дискретен
« Последна редакция: Jun 01, 2009, 10:40 от mrowcp »
Активен

Some Things Just Are The Way They Are

shoshon

  • Гост
@ntrance След обяснението на mrowcp ми стана ясно. Все пак ще ти пратя на лично съобшения по скъсно картинка с мрежата, която исках да направя, за да не фудя повече.
Мерси на всички!
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
въпреки всичко пак не може да има switch, на входа поради причината която изтъкна @tolostoi

А какво би станало ако зад switch-a има 2 компютъра с еднакви MAC адреси?
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
въпреки всичко пак не може да има switch, на входа поради причината която изтъкна @tolostoi

А какво би станало ако зад switch-a има 2 компютъра с еднакви MAC адреси?
амиии ... боза  ;D тука има/тука нема. Ще чуеш от доста хора, че ставало, ма те тези просто са свикнали на калпав нет и не им прави впечатление  :P

shoshon не каза, сработили ли схемата която ти дадох? На едно място изгърмя рутера и съм карал така 2 седмици с 12-15 машини закачени  ;D нямаше проблеми, после взеха друга машина и го оправихме както беше.
« Последна редакция: Jun 03, 2009, 10:21 от tolostoi »
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

ntrance

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 696
    • Профил
А е добре , за какво карата от 100 реки вода , така  аз имам 8 мрежи   нета мие оптика майната и 400 лева ама нета е....  д/ ъ / 20мб.. става  дори и повече така , ако няма правила нали се сещатате че единия като почне да сваля другите умират. Ми много просто си реших проблема тай като е едната мреже я водим офис мрежа, нета трябва да е по добър.. ми лесно eth0 eth1 eth2 eth3 i tn  gi ogranichavam po na 1 mb.. + tc  qos pravila , и да искат немогат да свалят повече от даданото.. и от мен . и нета отвива в другите мрежи , с съответно и другите межи ги рутирам ...  а wifi-to .. той си има . дори незнам дали работи .. :Д не съм го пипал от година сигорно..
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
No wireless
Настройка на хардуер
Gizmo 21 9877 Последна публикация Apr 25, 2006, 23:38
от luda_glawa
Wireless
Настройка на хардуер
detence 3 2422 Последна публикация Jul 24, 2006, 07:55
от nforcer
Wireless - мишка и клавиатура
Настройка на хардуер
GeorgeSG 0 1435 Последна публикация Dec 29, 2006, 17:58
от GeorgeSG
Проблем с usb wireless мишок
Настройка на хардуер
vasilvalchev 3 2026 Последна публикация Feb 20, 2007, 05:54
от vasilvalchev
проблем с wireless
Настройка на хардуер
ivko0003 1 1141 Последна публикация Mar 14, 2007, 11:42
от gizi_