Автор Тема: Инсталиране на тема за начално зареждане Ubuntu 10.4  (Прочетена 2429 пъти)

nfc

  • Гост
Здравейте ,бих искал да помоя някой ако може да обесни как става инсталирането на нова тема за начално зареждане в убунту 10.4 из нета прочетох няколко неща ,но неоспях да инсталирам!
Благоддаря предварително!
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
http://news.softpedia.com/news/Change-Ubuntu-Bootsplash-Theme-55237.shtml

Мислех да ти го превеждам ама се отказах. Жега ми е и ме мързи.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

aff44

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Отначало се зарадвах на линка,но след прилагане на обясненията нищо не се получава.
Някой ако е пробвал обясненото в линка и му е проработило,нека да потвърди,за да си търся грешките евентуално.
Няма решение по въпроса все още, сякаш в Ubuntu 10.04.
Активен

tolostoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1337
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
  • левел: авераж :)
    • Профил
Кой линк? Тоя който е от 2007-ма година ли? Това, което виждаш в 10.4 при зареждане е plymouth тема, старите буутсплашове, може би работят на 10.4, но ако си спрял плимут. Само да добавя, че не съм пробвал линка, но изглежда написан логично и правилно.
Активен


... в Столичен инспекторат една година след миграцията, продължават да работят под Linux. Което, май прави "експеримента" успешен
by entusiast

aff44

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Говоря за линка,който предлагаш.Пробвах го и нищо не стана.
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Говоря за линка,който предлагаш.Пробвах го и нищо не стана.
Извинявай, но кой може да ти помогне, като му изтръсиш едно "нищо не стана".

Показаното в линка, предоставен от tolostoi, работи. Проверено е в Linux Mint (последната, към момента, версия). Стъпките ги повтарям накратко:
- инсталиране на нова тема за plymouth през Synaptic (пускаш търсене за "plymouth-theme")
- използваш системата за алтернативи в Ubutnu/Debian (виж директория /etc/alternatives/), за да избереш новата тема:
sudo update-alternatives --config default.plymouth
- правиш обновяване на initramfs, за да може там да се запише новата тема:
sudo update-initramfs -u

Друг е въпросът какво ще видиш на екрана, защото всичко зависи от видеокартата и драйверите, както и настройката за резолюция и дълбочина на цвета във framebuffer-а. При мен е на 640x480 и 8 битов цвят, ако не бъркам, и каквато и тема да сложа, тя изглежда ужасно. Затова предпочитам да не обръщам внимание на тези детайли и си карам със стандартните "точици". И без това този екран се вижда само за няколко секунди при стартиране.
« Последна редакция: Aug 22, 2010, 15:12 от trosho »
Активен

aff44

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Точно за тези мацаници говоря,като искам да кажа че нищо не става.Не е от картата,моята е с възможности и пак излизат размазани темите.Поне някой да каже как да си върна старото положение.
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Въпросът не опира до мощността на видеокартата, а до производителя и драйверите.
Например аз съм с NVidia. Когато стартирам инсталацията, се използва драйверът с отворен код - Nouveau. Той е написан така, че да е съвместим с новостите в Ubuntu 10.04. Говоря за включения по default KMS (kernel-mode-setting) за картите на Intel/ATI/NVidia. Обаче бинарните драйвери за картата - онези, които се правят от NVidia, не могат да работят с KMS, за сега. Затова, за показването на стартиращия екран, се използва vga16fb драйвер, който е с ограничени възможности (и за резолюция, и за дълбочина на цвета).

Можеш да върнеш предишната си тема със същите стъпки, но ги изпълни в малко по-различен ред.
- връщаш нещата в "auto mode" (виж снимката от линка на tolostoi), като изпълниш долната команда и въведеш  0 (нула):
sudo update-alternatives --config default.plymouth
(Edit: или може просто да изпълниш команда: sudo update-alternatives --auto default.plymouth)
- правиш обновяване на initramfs, за да се запише оригиналната тема:
sudo update-initramfs -u
- можеш, ако искаш, да отвориш Synaptic и да изтриеш напълно добавената тема (с "Mark for Complete Removal"). Отново ще се извърши обновяване на initramfs, но от това глава не боли.

Ако искаш да пробваш решение за проблемите с Plymoputh, трябва да търсиш подобни теми - цък, цък, цък. Аз се отказах да се занимавам с това, защото не ми е "болка за умиране".
« Последна редакция: Aug 23, 2010, 15:16 от trosho »
Активен

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Резолюцията на plymouth би могла да се коригира с директно въвеждане на съответната резолюция в настройките на grub. При груб 1 се прави с параметъра "vga=" в kernel.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Ако използваме опция "vga=xxx" в сегашното Ubuntu, възможно е да има проблеми. Тя все още работи, но със сигурност ще изкара съобщение, че е "deprecated" и трябва да се използва "gfxpayload=". Даже и да пренебрегнем съобщението, проблемът може да е в това, че нейното използване води до зареждане на vesafb драйвер.
Преди време се опитах да оправя показването на темата на Plymouth, като добавих в blacklist-а драйвер vga16fb, a вместо него добавих fbcon и vesafb в /etc/initramfs-tools/modules. С тях така и не успях да оправя резолюцията и се върнах към старото положение.
Сега отново опитах, като използвах uvesafb (по начин, подобен на показания в първия линк от предишния ми пост). След малко борба и променяне на параметрите на драйвера, успях да получа резолюция 1024x768 и 24 битов цвят.
Обаче в момента, в който добавя към реда за стартиране "vga=0x0318", вместо екрана с логото на Linux Mint и точките под него, получавам екрана със синьо-бялата лента, която плюс това се намира някъде в средата, а не в долната част  на екрана, както е нормално за тема plymouth-theme-text (цък). А като проверя с "lsmod | grep fb", оказва се, че се е заредил vesafb (въпреки че е в черния списък). Най-вероятно той обърква нещата при мен.
Но пък в друг случай, решението може да е различно и използването на "vga=xxx" да не разваля нещата.
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Обаче в момента, в който добавя към реда за стартиране "vga=0x0318", вместо екрана с логото на Linux Mint и точките под него, получавам екрана със синьо-бялата лента, която плюс това се намира някъде в средата, а не в долната част  на екрана, както е нормално за тема plymouth-theme-text (цък). А като проверя с "lsmod | grep fb", оказва се, че се е заредил vesafb (въпреки че е в черния списък). Най-вероятно той обърква нещата при мен.

Пробвай вместо vga=0x0318, vga=0x318. Не питай що е така, при мен така работи, а и в доста упътвания това е посочения начин за задаване на vga Опцията към ядрото.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Пробвай вместо vga=0x0318, vga=0x318. Не питай що е така, при мен така работи, а и в доста упътвания това е посочения начин за задаване на vga Опцията към ядрото.
Това 0x0318 го взех от изхода на команда "sudo hwinfo --framebuffer", която показва режимите, поддържани от моята видеокарта.
Опитах и с vga=0x318, но резултатът е същият, както и с vga=0x0318. Отново се показва plymouth-theme-text и vesafb е зареден:
Код:
$ lsmod | grep fb
fbcon                  35102  71
tileblit                2031  1 fbcon
font                    7557  1 fbcon
bitblit                 4707  1 fbcon
uvesafb                22297  1
vesafb                  3542  0
Дали ще се зададе vga=0x0318, vga=0x318, vga=792 (които отговарят на 1024x768x24) или пък някаква друга резолюция, не би имало значение. Самото присъствие на параметър "vga=", води до зареждане на vesafb и прецакване на нещата, поне при мен. (Edit:Без тази опция, всичко е наред и темата се изобразява коректно. Резолюцията се задава от "video=uvesafb:mode_option=1024x768-24,...")
Затова и написах, че използавнето на "vga=xxx" е възможно да води до проблеми.
« Последна редакция: Aug 24, 2010, 00:13 от trosho »
Активен

aff44

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 18
    • Профил
Обясненията са за доста напреднали в материята.trosho хубаво го обяснява,ама такива като мене трудно ще разберат как да действат.Аз се предавам. Значи няма някоя програма,която да върши тази работа?Представях си че има софтуер,за който аз не знам,но явно за сега няма.
Аз търсих къде е титулярната тема,за да мога да я подменя с подобна със същата резолюция и прочие.
Разбирам,че е на трудно място,във initramfs и явно няма как ръчно да се подмени.
А поне има ли лесна програма с която да си сменям splash screen на груб2 в Убунту?
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
... Значи няма някоя програма,която да върши тази работа?
...
За съжаление няма. Трябва да търсиш решение, което е най-близко до твоята видео карта и драйвер, а може и да се наложи да променяш нещо. При мен се наложи да махна изцяло опцията mtrr=x, защото пречеше на зареждането на uvesafb.

За предишните версии с GRUB1 имаше програма, с която нещата лесно се настройваха - StartUp Manager. Сега програмата също е налична, но не всички опции работят с GRUB2. Провери в документацията - цък. Аз не я използвам, защото се опасявам, че може да причини повече главоболия, отколкото да ми спести време.

Ако съм те разбрал грешно и искаш да промениш настройките на GDM, а не тези на GRUB, виж програмата GDM2 Setup. Тя се намира в PPA репозитория и трябва да я инсталираш от там. И тази програма не я използвам (по същите причини), а предпочитам да редактирам конфигурационните файлове.
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
apt-get на Ubuntu?
Настройка на програми
Lamer 8 9208 Последна публикация May 29, 2009, 22:35
от go_fire
Раздавам Дискове на UBUNTU
Живота, вселената и някакви други глупости
IvanST 31 13915 Последна публикация Jan 25, 2005, 16:16
от Joro
Ubuntu live to ubuntu alternate?
Настройка на програми
Whisper 3 9462 Последна публикация Aug 30, 2007, 12:56
от bnight
Продавам Ubuntu Desktop 9.04:Kubuntu Desktop 9.04:Ubuntu Server 9.04 x64
Кошче
anakinchoo 34 23732 Последна публикация Jun 04, 2010, 16:32
от ROKO__
Ubuntu + Ubuntu Studio
Настройка на програми
H0lyGanGs7eR 5 9753 Последна публикация Feb 27, 2010, 13:20
от bazu