Автор Тема: хардуер за виртуална машина  (Прочетена 2212 пъти)

vstoykov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1286
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Fluxbox
    • Профил
    • WWW
От четири години ползвам Intel® Celeron® D Processor 356 (512K Cache, 3.33 GHz, 533 MHz FSB) и дънна платка Asus P5PE-VM. На тази система при опит да ползвам виртуална машина (qemu) работи много бавно.

Тъй като понякога ползвам програми, които не работят под Линукс се налага да ползвам друга операционна система и рестартирането не е удобно.

Имате ли наблюдения каква производителност на виртуалната машина се постига с един съвременен средностатистически компютър (например с процесор Pentium® E6700 Dual Core (3.2GHz, 2MB, 1066MHz FSB, s775))? Ще работи ли прилично виртуалната машина (без да се усеща забавяне при ползване на Firefox)?

Отдавна не съм се интересувал от тенденциите на пазара на компютрите и не знам какво да купя.

При новия хардуер все още ли не е решен проблема с товаренето на процесора при изпълнение на скриптове за полупрозрачност под Firefox (това обикновено са сайтове от тип фотогалерия, в които при щракване върху умалено изображение се отваря бавно голямо изображение като фона плавно потъмнява с ефект на полупрозрачност). Пример за умерено тежък сайт е Picasa web (поради неясна причина товаренето на системата не е чак толкова голямо колкото при други подобни сайтове - може би защото потъмняването не е много плавно и операциите, които се извършват от скрипта са по-малко). Сега не се сещам за пример, обаче има сайтове при които като щракнеш на някоя картинка започва едно бавно полупрозрачно потъмняване на фона и увеличаване на картинката, при което в продължение на няколко секунди браузърът е неизползваем и другите програми също забавят значително работа.
Активен

Drago_

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 34
    • Профил
Re: хардуер за виртуална машина
« Отговор #1 -: Apr 13, 2011, 10:19 »
Гледай процесора да е с повечко кеш и опитай virtualbox при мен се държи супер на доста по слаба машина, но аз емулирам fbsd.
Активен

kip

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 162
  • Distribution: Debian, FreeBSD, Arch Linux
  • Window Manager: Gnome,LXDE,XFCE
    • Профил
Re: хардуер за виртуална машина
« Отговор #2 -: Apr 13, 2011, 11:10 »
Ще споделя личния си опит само. Разполагам с това и към настоящия момент върху този хардуер работят 4 виртуални машини под Debian с XEN (с 8Gb RAM е въпросното животно). За идеята съм си пускал филми и музика и се справя прилично. Ако към това добавим, че с Chromium  спокойно гледам и клиповете в vbox7 сматям, че се държи добре този хардуер. Виртуалните машини са Server 2008 R2 (DC, WSUS, Print, Web) и на тях разчита Windows базирана мрежа.
Активен

plamen_f

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1246
    • Профил
Re: хардуер за виртуална машина
« Отговор #3 -: Apr 13, 2011, 13:04 »
За 2 до 3 десктоп компютъра (виртуални) както казал колегата ще държи много добре дори и мултимедийно понатоварени. Нямам наблюдение точно за този клас процесори с > 4 виртуалки под VirtualBOX, но с подобни параметри и 4 ГБ РАМ си ползвам много добре същия брой машини под VMWARE, като хост е УБУНТУ 10.04 64 бит.

В общи думи - да процесора поддържа поне VT-x и е с 4 MB cache, каето е напълно достатъчно!
Активен

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: хардуер за виртуална машина
« Отговор #4 -: Apr 13, 2011, 15:06 »
да celeron-а е доста орязан процесор, а qemu е може би най бавната емулация (но като че ли най-пълната)
ако мислиш да подновяваш процесора и дъното - вземи най- евтиния АМД 4 ядрен процесор и опитай с Virtualbox

другия вариант е с vmware http://everydaylht.com/howtos/desktop/launch-virtual-apps-directly-from-your-linux-desktop/ тука покзват как да си пускаш Уиндоус програми директно от десктопа и да изглеждат като нативни
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.