Автор Тема: проблем с линукс  (Прочетена 1112 пъти)

palavnika_23

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
проблем с линукс
« -: Apr 04, 2011, 14:57 »
Здравейте искам да си инсталирам линукс разгледах няколко дистрибуций на лайв цд ,първо си истеглих кнопикс после убунту имам и един бак трак .Та проблема ми е следния искам да си инсталирам убунтото като за начало за да мога по лесно да навляза в линукс но не мога да го инсталирам на лаптопа си като сложа блутващия диск с какувто и да е линукс не иска да блутне а направо зарежда уина.Не е от дисковете пробвах ги после на два други компа там си блутват от биуса ми е зададено устроиство за блутване като първо цд рома като сложа диск с уиндоус си блутва без проблеми само линукс не иска а дисковете са сто процента проверени и още един вапрос .Като пуснах кнопикса на друг комп интернета варвеше трепач като пуснах убунтото нета пълна боза вапроса ми е като се инсталира пак ли ще е така или е за това ,че варви директно от цд,щото ако ще си е така да търся друга дистрибуция или не знам може ли с тоя диск да се инсталира кнопикс дето го имам но предпочитам убунту като се има предвид,че нищо не разбирам още от линукс
Активен

kalinik

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 539
  • Distribution: LMDE x64 2012/ LM 14 x64
  • Window Manager: Mate / KDE
  • ID user #521433
    • Профил
Re: проблем с линукс
« Отговор #1 -: Apr 04, 2011, 15:14 »
Брат'чед,
вземи сложи малко точки и запетайки, че се уморих докато ти прочета писанията.
Щом не иска да "блутне" диска - влизаш в БИОС-а на лаптопа и слагаш първо устройство да е CD/DVD Drive.
По въпроса с Интернета - питай ISP-то си  8)
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3415
    • Профил
Re: проблем с линукс
« Отговор #2 -: Apr 04, 2011, 15:22 »
Глей са:
За да ти изглежда добре текста запетайките и точките се лепят за предната дума а след това се остава по една пауза. [_]3
защото,_понеже

а не така защото_,понеже
и слято пак не така защото,понеже
нито пък така защото_,_понеже

И аз съм скаран със запетайките, ама да се оставя пауза и да се лепят за следващата дума е много грозно. >:(

« Последна редакция: Apr 04, 2011, 21:22 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

palavnika_23

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: проблем с линукс
« Отговор #3 -: Apr 04, 2011, 15:38 »
Проблема не е в биуса.Цд си е зададено като първо блутващо устроиство.Уиндоса блутва линукса не иска.Цдтата са на ред не е и от тях,защото ги пробвах на друг комп
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5389
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: проблем с линукс
« Отговор #4 -: Apr 04, 2011, 15:46 »
След като всичко си проверил, какво излиза тогава, че твоя лаптоп е Windows проектиран, така ли ?

- CD-тата са ти проверени на друга машина -> BOOT-ващи са, правилно изтеглени и записани, там си тръгват нормално, а на лаптопа ти не искат да boot-нат
- в BIOS-а ти е настроен правилно порядъка (CD/HDD/LAN/etc.), от Win инсталационно CD/DVD си boot-ва нормално и тръгва инсталацията, а от Linux CD-тата не иска

Ами какво друго ще го спира тогава ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

lunarvalleys

  • Гост
Re: проблем с линукс
« Отговор #5 -: Apr 04, 2011, 15:47 »
Цитат
Цд си е зададено като първо блутващо устроиство.Уиндоса блутва линукса не иска

а има ли некой надпис от рода на:

Press F2 to boot from CD?
Активен

palavnika_23

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: проблем с линукс
« Отговор #6 -: Apr 04, 2011, 15:51 »
Няма такъв натпис,но има друго.Имам проблем с харда дава ми някаква грешка за смяна е.При вклучване на компа трябва да натисна ф1 за да продалжи да зарежда може да е от това
Активен

c111100101

  • Гост
Re: проблем с линукс
« Отговор #7 -: Apr 04, 2011, 17:10 »
Сигурен ли си, че дисковете с Линукса ги записваш правилно като бутващи?
И ако все още се чудиш каква дистрибуция да избереш аз бих ти препоръчал openSUSE. Ползвал съм доста време Ubuntu ама нещо последната версия, която предстои да излезе сега април не можа да ме заинтригува.
Иначе SUSE има много инструменти, които значително облекчават работата с Линукс на един начинаещ. Разбира се и Mandriva е добър избор. Новата им версия обаче ще излезе чак юни-юли.
Активен

palavnika_23

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: проблем с линукс
« Отговор #8 -: Apr 04, 2011, 17:56 »
Да сигурен съм на пълно.Имам кнопикс,убунту,бактрак сичките си бачкат на друг комп.Цъкал съм и на сичките и още си цъкам само на тоя лаптоп не става.Освен ако не е от тая грешка на харда дето дава.И като почне да зарежда ми искарва че трябва да си преместя цялата информация от харда  и да го сменя.Иначе може да загубя информация и за да продалжа трябва да натисна ф1.Вече цяла година си бачка още лаптопа с тая грешка.Слагам обаче блутващ диск с уин тои пък си блутва след като натисна ф1 за да продалжа.Това е проблема.Не знам ако пропробвам да си направя блутжаща флашка дали ще стане само,че до сега не съм правил такава.
Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: проблем с линукс
« Отговор #9 -: Apr 04, 2011, 18:06 »
А изобщо опитва ли се да бутне лаптопа от оптичното у-во? Чува ли се развъртане в началото преди да тръгне да зарежда уина от харда?
Ако не го развърта изобщо, най-вероятно ти се е бъгнал я БИОС-а, я оптичното у-во. Може да пробваш да си смениш БИОС-а, но и вариант с флашка също става, стига да успееш да я направиш буутваща.
Активен

palavnika_23

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 10
    • Профил
Re: проблем с линукс
« Отговор #10 -: Apr 04, 2011, 18:11 »
Мерси много за отговорите.Ще видя какво ще стане,ако не стане така ще пробвам на друг комп да соложа две операционни системи.
Активен

Bagatur

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 267
  • Distribution: Debian Squeeze
  • Window Manager: KDE Development Platform: 4.4.5 , LXDE
    • Профил
Re: проблем с линукс
« Отговор #11 -: Apr 05, 2011, 00:36 »
Ясна е работата. Щом ти дава тази грешка за харда явно е проблем със сата драйвърите. За по лесно влез в биос и промени ACHI moda na disable или от SATA на IDE мисля че беше и опитай пак. Другия вариант е да интегрираш модула в линукса който искаш да позлваш което е доста сложно
Въпреки че би трябвало да са подържани драйвърите.
Каква марка е машинката ти До колкото забелязах е докладван проблема ти като бъг в убунту

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/427362
« Последна редакция: Apr 05, 2011, 00:58 от SATANIC_SOUL »
Активен

Учим се докато сме живи....