Автор Тема: Нежелан рестарт + свързване към интернет  (Прочетена 1078 пъти)

globaluty

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 96
    • Профил
Здравейте,

нов съм с linux (debian), но нали затова е направен форумът. Та директно на проблема: Преди няколко дни ми беше спрял интернета и си помислих, че се е разкачила нещо връзката, след което не се е възстановила. Днес след почти 3 дни uptime и никакви проблеми, виждам, че интернетът отново е спрял, но сега вече забелязах, че и uptime е нулиран и е започнало от 0 да брои. Странното обаче е, че нито съм се логвал наново нито нищо, а процесите, които съм пуснал по-рано, продължават да си вървят.

И още нещо да попитам свързано с това. Връзката ми към итернет е pppoe и понеже досега не ми се е наложило да се свързвам посредством някаква команда, защото заедно със стартирането на машината се свързва и автоматично към интернет, то каква е тя (командата)?

И последно: Как да направя така, че когато интернет връзката се разкачи, автоматично да се свърже отново?


Благодаря предварително.  :)

Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Без да претендирам за оптималност, ние вкъщи сме правели (и все още компютърът в Бургас работи така) един скрипт, който проверява с нещо от сорта на ping -q -c 10 google.com дали има нет (много повърхностна проверка, но на нас ни върши работа). Ако няма нет, вика първо (за всеки случай) poff -a, а след това пробва с pon dsl-provider. Скриптчето върви като cronjob през 15-тина минутки и, откакто го има, не съм получавала оплаквания от потребителите на въпросната машина.

Полезни команди за теб са:
pppoeconf - текстов конфигуратор, който те пита разни неща, за да настроите връзката (ако, обаче, изрично трябва да се зададе и service name, не е достатъчен, трябва и да се редактира един файл)
pon dsl-provider - за свързване
plog - викаш я след първата, може да се наложи няколко пъти, трябва да изпише какви DNS-и си получил от доставчика (и други неща, де, ама това най-много се различава)
poff -a - спира всички dsl връзки
pppoe-discovery - засича какви pppoe сигнали вървят по кабела. Много често върши работа за установяване на проблем в доставчика.

Отделно за всички мрежови неща полезни команди са:
ifconfig - за да видиш какви мрежови интерфейси има, кои са вдигнати, за да ги настройваш
ping - за отчитане на свързаност до дадено място (обикновено алгоритъмът за установяване къде се е загубила връзката е ping към gateway, ping навън по IP адрес, ping навън по domain)
route - за да видиш/конфигурираш накъде ти отиват пакетите (в частност, за да видиш/конфигурираш gateway)
Също, DNS-ите могат да се проверяват/задават във файла /etc/resolv.conf.
(Другите съфорумци да допълват :))

Обаче, тук има едно голямо "но" - ако ползваш network manager (едно аплетче с мониторчета на панела на графичната среда) - може да става мазано. Нека и някой друг да се включи, ако е такъв случая (аз все още си карам по старите пътеки :)).
Активен

globaluty

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 96
    • Профил
Благодаря за отговора.

Настроих си връзката посредством pppoeconf. До момента бях използвал network manager-a, но вече е disabled.

Ще те помоля да ми обясниш като на новак как да направя този cronjob, който описваш. :)
Активен