Автор Тема: В "boot" са останали свободни само 3,5 МВ.  (Прочетена 814 пъти)

gangov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 141
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Здравейте, като пускам Убунту (12.04, с версия на кернел 3.8.1-030801-generic, 64 битово) ми се появява прозорец, който гласи:

"В "boot" са останали свободни само 3,5 МВ.
Можете да освободите място като изтриете неизползваните програми и
файлове или като преместите част от нещата на друг диск или дял."

Като влезна в съответната директория ми правят впечатление едни архиви .gz формат /май не са и архиви, сорка ако говоря глупости/. Направо ги качвам да ги видите -

Та мисълта ми е дали ще поосвободя малко място като ги изтрия - около 150 МВ са.
Активен

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
65 62 61 20 6c 75 69 62 6f 70 69 74 6e 69

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: В "boot" са останали свободни само 3,5 МВ.
« Отговор #1 -: May 19, 2013, 20:32 »
Не ги трий така! Деинсталирай пакетите на съответстващите Linux ядра. Това, което си селектирал на снимката, са initrd изображенията, съдържащи някои хардуерни модули, необходими за началното зареждане на ядрото. Можеш да ги видиш описани в настройките на Grub.
С команда
Цитат
dpkg -l | grep linux-image
можеш да си изведеш списък на текущо инсталираните ядра. Те са се инсталирвали при обновяванията на системата, когато е имало ново ядро. Трябва да си ги чистиш от време на време. След това с команда
Цитат
sudo dpkg --purge име-на-пакета
Не действай ургулешката, а внимавай какви пакети избираш за деинсталиране. В случая особено трябва да внимаваш да не махнеш ядрото, което ползваш. Бих ти препоръчал да си оставиш и още 1 ядро, за всеки случай.

П.П.: Разбира се, можеш да направиш това и през графичния ти мениджър на пакети. За там няма да те упътвам, че не съм запознат с тези мениджъри, но ти ще си се ориентираш :)
« Последна редакция: May 19, 2013, 20:34 от neter »
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

gangov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 141
  • Distribution: Ubuntu 14.04
  • Window Manager: Unity
    • Профил
Re: В "boot" са останали свободни само 3,5 МВ.
« Отговор #2 -: May 19, 2013, 20:37 »
Благодаря ти Нетер. Доста лесно е било.  [_]3
Активен

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
65 62 61 20 6c 75 69 62 6f 70 69 74 6e 69

malin1

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 611
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: Openbox
    • Профил
Активен