Автор Тема: Странни сигнали  (Прочетена 9632 пъти)

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3415
    • Профил
Re: Бтв ??? 25 кадър ?
« Отговор #30 -: Aug 22, 2012, 15:37 »
Стига сега с тия телевизори дайте да минем на тема радио.

Само не казвай, че имаш някой стар ВЕФ. ??? ??? ???
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

crystalwater

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 147
  • Distribution: Linux Mint Maya
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: Бтв ??? 25 кадър ?
« Отговор #31 -: Aug 22, 2012, 15:51 »
Аз имам и ВЕФ и Селена и едно голямо от онези с клавишите дето прилича на пиано  ;D

намерих и снимка

« Последна редакция: Aug 22, 2012, 15:58 от crystalwater »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Бтв ??? 25 кадър ?
« Отговор #32 -: Aug 22, 2012, 21:40 »
Цитат
Като казахте радио, та си спомних - на времето в квартала, в който живеех в Бургас, имаше перфектен радио сигнал (имаше радио кула доста наблизо, като се преместихме не беше вече толкова добър сигнала). Търся си аз някоя FM станция с едно китайко портативно приемниче с автоматично търсене и то ме спира на някаква честота (между радио X и радио Y, да речем). И там чувам някакви разговори, които бяха все едно от радиостанция (т.е. един казва нещо, малко прекъсване, друг му отговаря и т.н.).

Това не е от шпионските радиа, там няма разговори. Пример е да речем това:

http://www.youtube.com/watch?v=QnXPqUU6fI0

Идеята е проста - на разни агенти им дават една кодова книжка със случайно генерирани числа. Примерно по 200 числа на ден. Всеки ден в някакъв час те си знаят на коя честота и кога има предаване като горното. Там съответно издиктуват 200 или по-малко числа. Оттам вече някаква проста аритметика от сорта на всяка двойка числа се събират и резултатът modulo 26. Така се получават до 200 цифри 0..26, които съответно са поредните числа от азбуката. И така се предават съобщения доста ефективно.

Колкото и просто да изглежда, това "криптиране" е от малкото шифри, които са математически доказано неразбиваеми (при условие че числата в кодовата книжка наистина са случайни и не се преизползват). Другият момент е че няма нищо подозрително за чужденец да слуша радио . Така че тези станции ги има много отдавна и се използват от разни служби там.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

solarflux

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 100
    • Профил
Re: Бтв ??? 25 кадър ?
« Отговор #33 -: Aug 23, 2012, 00:32 »
хехе кой тук е чел криптономикон :Д ? (който не е, трябва да поправи тая грешка веднага!!11 единадесет!1)
Активен

zxz

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 615
  • Distribution: Linux Mint 18.2
  • Window Manager: XFCE
    • Профил
Re: Бтв ??? 25 кадър ?
« Отговор #34 -: Aug 23, 2012, 10:44 »
Тука станало интересно бе  ;D
Първо не слушам с веф а съм професионално обурудван.Имам сб радиостанция и всеки ден си чатя по нея  :D . Ето я http://www.rigpix.com/icom/ic735.htm А пък иначе ако става въпрос имам голяма колекция .
ТВ - опера 3, пирин, кристал, софия 31.
Радио 2-3 китайски, Хр.Ботев, ВЕФ  >:D, Селена
И останаха два грамофона и един магнетофон, който за сега не работи...
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Бтв ??? 25 кадър ?
« Отговор #35 -: Aug 23, 2012, 12:58 »

Това не е от шпионските радиа, там няма разговори.
A аз изобщо не съм си мислела, че е шпионско радио. Ама нали за странни/неочаквани сигнали говорим...
Активен

Stilianka

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Re: Бтв ??? 25 кадър ?
« Отговор #36 -: Nov 23, 2013, 13:10 »
Спомням си, че същото нещо е ставало и на село (Странджа, недалеч от границата) с радиото на касетофона. Там разговорите май бяха на английски и го докарваха на кореспонденция самолет-земя. Но, все пак, за нито едното не мога да твърдя със сигурност какво беше.
За това мога да гарантирам, защото съм ги хващал подобни разговори на английски, въздух-земя. Беше ми много смешно, защото пилота имаше акцент като на някой растафарин от Ямайка....

Не веднъж ми се е случвало.

Това ставаше в Бургаския квартал Банево.
« Последна редакция: Nov 23, 2013, 13:17 от Stilianka »
Активен

MiCRo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 51
  • Distribution: Debian GNU/Linux Jessie
  • Window Manager: Mate
    • Профил
Re: Странни сигнали
« Отговор #37 -: Nov 24, 2013, 01:34 »
В казармата в Плевен (преди 14-тина години) се бяхме качили на един баир и бяхме разпънали един делфин (КЩМ  Р - 81 "Делфин"). Разпънахме гръмоотвода, заземихме, пикахме на заземяването..всичко както си трябва. Целта беше да си говорим с други келеши дето трябваше да са някъде на майната си да се упражняваме в свръзката. Да но на нас ни беше скучно и започнахме да въртим да "преслушваме" ефира и изведнъж попаднахме на телефонен разговор. Не беше радиостанция на бакшиши, радио или подобни неща  които се хващат често ами си беше чист телефонен разговор между две жени (може би майка и дъщеря) и си обясняваха рецепти, и битово-семейни проблеми. Беше скучно и решихме да "изпълним" задачата. Свързахме се с другите келеши и започнахме да се надпреварваме кой може да псува по дълго. След 10 мин довтаса червен и бесен подполковника и ни разхвърли от делфина.
Въпреки че "криптирахме" със ЗАС (засекретяваща апаратура за свръзка) пропуснахме тънкия момент, че и подполковника е разполагал с валидния за денят one-time pad (той ни го даде  ;D ) и седял в кабинета си и ни е подслушвал.
От тогава предпочитам да не говоря в плейн текст в ефир(интернет), дори и да говоря за рецепти и други такива нон-джихад теми.

И до ден днешен не знам какво сме слушали, някоя релейка на БТК или па мобифони, ама те не може да са нямали някаква кодировка ...нямам идея.....
Активен