Автор Тема: Микрософт пак ни прецакаха  (Прочетена 5513 пъти)

malone

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 269
    • Профил
    • WWW
Микрософт пак ни прецакаха
« Отговор #15 -: Oct 17, 2006, 21:56 »
Емоционален пост е предния ми, но така ми е било в момента на писането.
Да, точно това имам предвид, отново вашето мнение е, чи инициативата трябва да е в държавата.
Тя да даде сигнали, тя да ви потърси, тя да ви се предлага.
Еми ... няма да стане, повярвайте ми.
Инициативата трябва да е в този, който желае промяната. Държавата няма нужда от нея, тъй като както казах тя има работещи решения. Под път и над път.
Държавата трябва да бъде убедена и то недвусмислено, че това което и се предлага от оупън сорс обществото е:

1. Толкова или по функционално [в сравнение с MS]
2. По евтино или безплатно. [в сравнение с MS]

и тези неща трябва да са изпълнени кумулативно, двете заедно.
И става дума за цялостна стойност да даден продукт, не само цената за писането му. Говорим и за цената на поддръжката, и за цената на специалистите, от които държавата ще се нуждае в нейната структура за да се поддържа всимко в работещо състояние.
Не са толкова прости нещата.



Активен

Безмислено е да даваш съвети на този, който не иска да ги използва. Каква е ползата от свещника в ръцете на слепеца.

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Микрософт пак ни прецакаха
« Отговор #16 -: Oct 17, 2006, 22:46 »
ОК Малоне. Ние ще предложим. На държавата. На бюрокрацията. Обаче имам един личен въпрос към теб: Ти плащаш ли си данъците? А като отидеш на автомивка и след като си си платил дължимото искаш качествено обслужване нали? Каква е разликата между държавната администрация и автомивката? Защо не приемаш нещата еднозначно? Ако някой ден отидеш да си вземеш колата от автомивката по-мръсна отколкото си я откарал и ти кажат, че не мият зелени коли, как ще реагираш? Що не реагираш по същия начин и с държавната администрация?
А за конкретния случай - онзи ден я "инсталирах" тази таблица при един клиент. Резултата, който генерира е един обикновен текстов файл. Но за генерирането му се използва база данни с номенклатура, вкарана в екселския файл. Нищо сложно, дори може да се направи и в уеб вариант (html, php). Но за да го ползваш трябва да имаш вин и офис 2000 (това е минимум). Иначе е безплатна комуникацията с ДА. Дават ти го да си го свалиш безплатно от тяхната страница.

Поздрави

п.п. Писна ми да пиша, ама и това дето си го мисля е в същия дух. И както казах - Заслужаваме си управниците.
Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Микрософт пак ни прецакаха
« Отговор #17 -: Oct 17, 2006, 23:39 »
Цитат (malone @ Окт. 17 2006,21:56)
Държавата трябва да бъде убедена и то недвусмислено, че това което и се предлага от оупън сорс обществото е:

1. Толкова или по функционално [в сравнение с MS]

аз не мога да убедя познатите си да ползват примерно линукс или ОО, ти ми говориш да убеждаваме държавата ......   ':zzz:'  ':zzz:'

логиката ти принципно не е погрешна, но на "държавно ниво" не стават така нещата
Активен

CTEHATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Микрософт пак ни прецакаха
« Отговор #18 -: Oct 18, 2006, 00:42 »
Цитат (senser @ Окт. 18 2006,00:39)
аз не мога да убедя познатите си да ползват примерно линукс или ОО, ти ми говориш да убеждаваме държавата ......   ':zzz:'  ':zzz:'

По-големия проблем е ФОРМАТА на данните. Ако всички ОС имат равен шанс, всеки който оценява предимствата на FOSS ще може да го ползва. Всеки който иска комерсиален софтуер, пак ще може.
  Смятам че отворените стандарти са най-важната междинна стъпка, за да може всеки свободен софтуер, който е достатъчно добър да бъде използван и от държавата.
  Проблема засега не е в това, кой ще спечели "състезанието", проблема е в това, че държавата казва "няма да има състезание"...
Активен

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Микрософт пак ни прецакаха
« Отговор #19 -: Oct 18, 2006, 01:20 »
Цитат (CTEHATA @ Окт. 18 2006,00:42)
Проблема засега не е в това, кой ще спечели "състезанието", проблема е в това, че държавата казва "няма да има състезание"...

това искам да кажа и аз - държавата трябва да каже, че ще има състезание, а не "ние" да я убеждаваме, че трябва да има такова
Активен

malone

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 269
    • Профил
    • WWW
Микрософт пак ни прецакаха
« Отговор #20 -: Oct 18, 2006, 03:05 »
ОК Bradata, хареса ми примера, трудно мога да отговоря или поне доста ще помисля за отговор.
В случая какво можеш да направиш? Държавата казва, че има предпочитания към определени формати, към други не.
Или не мием зелени коли защото е трудно, свързано е със наемането на специалисти добри в миенето на зелени коли, препарата за зелените коли е все още несигурен, както и твърдим, че зелените коли се мият доста по трудно от останалите.
Ако ти успееш да ги убедиш, че измиването на зелената кола е точно толкова трудно, колкото и на синята, както и че миячи има достатъчно и ще работят за толкова пари не мисля, че ще им оставиш много варианти за решения.

За състезанието.
Защо да има състезание, като наградния фонд в края на краищата ще е един и същ, нейните разходи за организацията ще бъдат едни и същи.
Приемете държавата като икономическа структура, налага се да взема решения, които да са в нейна полза.
И убеждаването се състои в това, че трябва да се докаже, че нейните разходи ще бъдат по-малки при използването на определени формати.
Както подчертах, разходите не само за закупуване на среда.

Искам да подчертая, че съм напълно съгласен и убеден в нуждата от свободен формат и независимост на бизнеса от страна на държавата. В случая се опитвам да играя "тъпото копеле" и да проиграем отговорите на ДА при определени инициативи. Приемете го като тренировка, като репетиция.
Активен

Безмислено е да даваш съвети на този, който не иска да ги използва. Каква е ползата от свещника в ръцете на слепеца.

nikolaj_i

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 55
    • Профил
Микрософт пак ни прецакаха
« Отговор #21 -: Oct 18, 2006, 09:22 »
3. Структура на текстови файл за изпращане в НАП
3.1. Описание на файл за декларация „Пристигания”, който Интрастат операторитe  трябва да подават към НАП

Файлът, който задължените по система Интрастат оператори подават към НАП, има следния формат:
Файлът е от тип “.txt”, tab delimited.
Първият ред от файла съдържа полета в следната последователност, разделени с табулация:
1.БУЛСТАТ / ЕГН / ЛНЧ / Служебен номер на НАП
2.Флаг, определящ вида на Интрастат оператора (0 – БУЛСТАТ, 1 – ЕГН, 2 – ЛНЧ, 3 – Служебен номер  на НАП)
3.БУЛСТАТ / ЕГН / ЛНЧ / Служебен номер на трета декларираща страна – ако няма трета декларираща страна, има табулация, но полето е празно
4.Флаг, определящ вида на трета декларираща страна (0 – БУЛСТАТ, 1 – ЕГН, 2 – ЛНЧ, 3 – Служебен номер на НАП ) – ако няма трета декларираща страна, има табулация, но полето е празно
5.Година (4 символа)
6.Месец (до 2 символа)
7.Последователност от: пореден № на декларация (1, 2, 3, …..), тип на декларация (основна  “О” (главно латинско O) / коригираща “K” (главно латинско K), вид на декларация - пристигания “R”, без интервал между тях
8.Общ брой на записите в декларацията (брой на попълнените редове)

Фалайла който искат е можеш да си го правиш на каквото искаш.
Активен

growchie

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 623
    • Профил
Микрософт пак ни прецакаха
« Отговор #22 -: Oct 18, 2006, 10:03 »
Това твоето не е прецакване....
Това http://neosmart.net/blog/archives/273
е прецакване, прееебаване, че и направо за съд си плаче. Ама нали е забранено да се говори за ДРУГАТА ОС тук. Повечето хора ще го проспят момента.
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Микрософт пак ни прецакаха
« Отговор #23 -: Oct 18, 2006, 11:02 »
Всъщност въпроса опира до това колко развито гражданско общество имаме. Ако повечето (а защо не и всички) от нас направим така, че нашите фаворити в политическия свят на България започнат да се замислят какво са обещали и какво са направили (начини бол). Ако сезираме по подходящ начин нужните организации (за своеволията на Никито примерно), защото те и сами могат, ама не го правят. Ако заемем някаква позиция и си я отстояваме при каквито и да е обстоятелства. Тогава може и да стане нещо. Ама като си седим и си чешем пръстите ... не става. А всъщност има и друг вариант. Да започнат усилени проверки за легален софтуер - тогава самия бизнес ще изпищи. И ние, като апостоли, трябва да му дадем (на бизнеса) алтернатива, достатъчно обоснована и издържана. Ама трябва да се подготвим. И да не си мислим - това не ни засяга.

Поздрави



Активен

CTEHATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 101
    • Профил
Микрософт пак ни прецакаха
« Отговор #24 -: Oct 18, 2006, 11:03 »
Цитат (nikolaj_i @ Окт. 18 2006,10:22)
3. Структура на текстови файл за изпращане в НАП
3.1. Описание на файл за декларация „Пристигания”, който Интрастат операторитe  трябва да подават към НАП

Файлът, който задължените по система Интрастат оператори подават към НАП, има следния формат:
Файлът е от тип “.txt”, tab delimited. ...

Ето за това човек не трябва да се обажда, ако не е прочел всичко. От беглия поглед, който хвърлих, това не го видях...
Активен

cvludmiloff

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 54
    • Профил
Микрософт пак ни прецакаха
« Отговор #25 -: Oct 18, 2006, 11:21 »
тъй, ясно, формата е прост, нека да попитам нещо, може и да не е по темата съвсем:
Ако аз например се заема и напиша малка програмка, която генерира тези файлове, ще наруша ли по някакъв начин авторски права (примерно на разработчиците на тия екселски таблици)
Така или иначе ще има фирми, които няма да могат да ползват оригиналните екселски таблиц по една или друга причина, поне наистина да има алтернатива ....
Активен

mihailmilev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 130
    • Профил
Микрософт пак ни прецакаха
« Отговор #26 -: Oct 18, 2006, 11:37 »
А някой дали все пак е пробвал да отвори тези два файла под линукс с ОО.орг? Може и да не е чак такава "клопка"! Вярвам, че същите настройки ще ги намерим и под лин?!
Активен

cvludmiloff

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 54
    • Профил
Микрософт пак ни прецакаха
« Отговор #27 -: Oct 18, 2006, 11:40 »
аз днес сутринта пробвах, ОО 2.0.2 ОпенСусе 10.1  не става, въобще не върви макроса, макар да пита дали да ги разреши при отваряне.
Не съм се ръчкал да вида дали мога да го подкарам обаче
Активен

gvend

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 128
    • Профил
Микрософт пак ни прецакаха
« Отговор #28 -: Oct 18, 2006, 14:24 »
Цитат (cvludmiloff @ Окт. 18 2006,10:21)
тъй, ясно, формата е прост, нека да попитам нещо, може и да не е по темата съвсем:
Ако аз например се заема и напиша малка програмка, която генерира тези файлове, ще наруша ли по някакъв начин авторски права (примерно на разработчиците на тия екселски таблици)
Така или иначе ще има фирми, които няма да могат да ползват оригиналните екселски таблиц по една или друга причина, поне наистина да има алтернатива ....

Няма да нарушиш ничии права. Даже може да го включиш и към бизнеса си( да доставяш алтернативни методи за генериране на подобен род файлове). Има опити в областта, особено що се отнася до "програмите" на НОИ, които работят под ДОС и ползването им под windows XP е утежнено. Появяват се от време на време алтернативни програми за windows, но по мои скромни впечатления те рано или късно умират. Сигурно има и такива, дето се задържат, не претендирам за пълнота на впечатленията, с които разполагам.
Явно има някаква причина или по-скоро комплекс от причини, поради които ИТ-фирмите не правят инвестиции в тая насока, освен ако имат свободен ресурс. Въпреки че фирмите все още ходят с по една торба дискети до НОИ или до данъчното. Да останем на примера с НОИ. Защо не си направят програми, работещи под windows? Явно не могат или не искат. Дали им липсва човешкия ресурс или финансовия, или пък нямат изгода ние не може да знаем. Но според мен ако се почне с предлагане на пазара на продукти, улесняващи подобен вид дейности, държавната администрация ако не помага, поне няма да пречи и би предоставила необходимите спецификации. Не е задължително продуктите да са с отворен код или безплатни.
Все пак както каза някой преди мен, държавата трябва да се разглежда като стопанска организация. И в рамките на съвременните теории в европейския съюз нейната задача не е извършването на определени дейности, а гарантирането, че някой ще ги извърши.

П.П. Имаше една фирма на име мисля Biotronica, не съм много сигурен, ако нещо съм се объркал извинете ме за невежеството. Та във всеки случай тя предлагаше безплатна алтернатива на една от ДОС-овските програми, ако не се лъжа ставаше въпрос за ДДС. Има човек от фирмата, който пише в този форум и мисля, че той може компетентно да се изкаже по въпроса, защо подобни проекти не се задържат дълго на бял свят. Пазар ли няма, файда ли няма, смисъл ли няма, ...? Защото ми е трудно да си представа как фирми от категорията "сравнително малки", които нямат възможност за закупуване на скъп софтуерен продукт, интегриращ по-голямата чат от отчетнитите им операции, биха били по-доволни от работа в ДОС и носене на дискети в торбичка, отколкото нещо наистина функционално. Също така трудно мога да си представа, че ИТ-фирми не биха си сътрудничили или партнирали, когато нямат ресурса да се справят сами, в случай че биха имали изгода от това.



Активен

mhydra

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 715
  • Distribution: Fedora, Mandriva
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Микрософт пак ни прецакаха
« Отговор #29 -: Oct 18, 2006, 15:51 »
Цитат (growchie @ Окт. 18 2006,11:03)
Това твоето не е прецакване....
Това http://neosmart.net/blog/archives/273
е прецакване, прееебаване, че и направо за съд си плаче. Ама нали е забранено да се говори за ДРУГАТА ОС тук. Повечето хора ще го проспят момента.

Що? кое му е подсъдното? просто са си направили буут лоъдър хората. Какво толкова. А то че нема да мое да буутва така както е казано то е ясно.
Активен

Указвам помощ за всичко свързано с Fedora и Мандрива.
Може да ме търсите на ICQ.