Автор Тема: Езикови речници  (Прочетена 7089 пъти)

znlambov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
  • Distribution: Mint
  • Window Manager: xfce, Cinnamon
    • Профил
    • WWW
A SADict през WINE ?
« Отговор #15 -: Apr 30, 2009, 19:53 »
Има ли начин да се ползва SA Dictionary през Wine? Опитах но проблема е с писането на кирилица... не се получава :) Иначе в режим английско-български работи перфектно със вградения си кирилизатор, но само еднопосочно. Помислих, че ако сложа в директорията .wine/...WINDOWS/Temp... файловете от Виндоса ще стане, ама не стана :)
Някой който разбира има ли решение на проблема? Би било от полза.
Активен

diti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 79
  • Distribution: OpenSuse12.2
  • Window Manager: KDE4.9
    • Профил
Re: A SADict през WINE ?
« Отговор #16 -: Apr 30, 2009, 22:18 »
Има ли начин да се ползва SA Dictionary през Wine? Опитах но проблема е с писането на кирилица... не се получава :) Иначе в режим английско-български работи перфектно със вградения си кирилизатор, но само еднопосочно. Помислих, че ако сложа в директорията .wine/...WINDOWS/Temp... файловете от Виндоса ще стане, ама не стана :)
Някой който разбира има ли решение на проблема? Би било от полза.

Аз ползвам SA Dictionary през Wine на KDE, само че по-старата версия от 2004г., по-новата не можах да я тръгна, ако ми кажеш някакъв мейл (на ЛС ако искаш) мога да ти пратя инсталационния файл. Нямам проблем с писането на кирилица и работи двупосочно. Проблема е при транскрипциите някои от знаците се визуализират като квадратчета. Следи за думи в клипборда и ако я настроиш ти изкача целия прозорец отпред. Относно инсталацията просто стартираш инсталационния файл през Wine и програмата го инсталира.

[Ако някой знае как може да се оправи проблема с транскрипциите при SA Dictionary, мисля че SA Dictionary под Wine, ще се окаже доста прилично временно решение. :)]
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Езикови речници
« Отговор #17 -: May 01, 2009, 00:48 »
http://sa.dir.bg
Малко е минималистичен, но за дребни работи става. Не му се предоверявайте все пак... вижте как ще ви преведе "мишена"  :o

И все пак, пробвай речниците на бг-офис... на мен ми се струват доста прилични. А ако към английския имаш силен интерес, както казах, в речниците на Stardict има (или поне преди имаше, мога да пратя архивчето) за безплатно ползване тълковните речници на Оксфорд и Лонгман, те имат и транскрипции, и огромни описания с много много значения.
« Последна редакция: May 01, 2009, 00:52 от bop_bop_mara »
Активен

diti

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 79
  • Distribution: OpenSuse12.2
  • Window Manager: KDE4.9
    • Профил
Re: Езикови речници
« Отговор #18 -: May 02, 2009, 22:46 »
bop_bop_mara инсталирах си Stardict 3.0.1 намерих и един речник: comn_sdict_axm05_Russian-Bulgarian_Phrase_book.tar.bz2 разархивирах го и копрах файла dict.xdxf в /usr/share/stardict/dic/ но речника нещо не превежда, въвеждам дума на руски и ми изписва <Not Found!> Когато му въведа английска дума ми превежда на нещо като китайски, може би аз не го настройвам както трябва. Знаеш ли защо не работи? И кажи моля те от къде да си изтегля английско-българските речници.
Благодаря!
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Езикови речници
« Отговор #19 -: May 03, 2009, 00:00 »
bop_bop_mara инсталирах си Stardict 3.0.1 намерих и един речник: comn_sdict_axm05_Russian-Bulgarian_Phrase_book.tar.bz2 разархивирах го и копрах файла dict.xdxf в /usr/share/stardict/dic/ но речника нещо не превежда, въвеждам дума на руски и ми изписва <Not Found!> Когато му въведа английска дума ми превежда на нещо като китайски, може би аз не го настройвам както трябва. Знаеш ли защо не работи? И кажи моля те от къде да си изтегля английско-българските речници.
Благодаря!
Първо на китайския въпрос - изглежда, че създателят на програмката е китаец и е вградил някакъв английско-китайски речник вътре. Не се стряскай от него, игнорирай го.
Сега за речниците. Когато разархивираш речника, той трябва да се разархивира до папка с някакви файлове в нея. Премести цялата папка в /usr/share/stardict/dic.
Речника, който посочваш го намерих на: http://xdxf.revdanica.com/down2/index.php?down_format=StarDict. Това всъщност трябва да е разговорник, поне така пише в този сайт. Дръпнах го, сложих си го, изглежда, че уж всичко му е в ред. Само че в stardict като отида на Manage Dictionaries (едно от бутончетата долу вдясно) ми показва само 210 думи в този речник. Всъщност така пише и в сайта. Засега не съм нацелила фраза, която да е хванал, но аз и не знам руски. Така, че предполагам в това е проблема. За съжаление в този сайт не виждам друг руско-български речник. А и май никъде другаде :(
За английскo-българските речници, сега като гледам май и те нещо липсват. По принцип в сайта на stardict от dictionaries и единия от сайтовете, посочени там беше...
Пиши ми на мейла (вижда се в профила ми поне засега) и ще ти изпратя моите българо-анлийски, английско-български, руско-английски, английско-руски и още каквито речници имам. Понеже знам, че в страницата на stardict често се сменят речниците (имах 1-2 маловажни загуби) вече уж гледам да си ги пазя :)
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Езикови речници
« Отговор #20 -: May 03, 2009, 13:31 »
Добре де bop_bop_mara какви са тези гимнастики? Намери някой свободен хост, качи ги , сложи адреса в темата, и нека който му трябват да си сваля. Мен примерно ме интересува този оксфордския, който на официалната страница е свален, заради някакви юридически глупости. Ама ако така на всеки заитересован пращаш мейли трябва да си откриеш пощенска станция  :P
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Re: Езикови речници
« Отговор #21 -: May 03, 2009, 14:52 »
Леле как ме приклещи!  ;D Обещавам, че може и да си помисля да направя така. Обаче след празниците, когато се върна при Оксфордкия речник.
В момента мога да помогна само на diti. Когато измисля по-универсално решение ще пиша.
Иначе идеята да се направи хранилище за речници е доста добра, признавам.
Активен

zubizabi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 24
  • Distribution: suse 11.2->11.3
  • Window Manager: kde 4.4.4->4.5.
    • Профил
Re: Езикови речници
« Отговор #22 -: May 04, 2009, 19:47 »
тук пише как да се инсталира лесно и источниците за сваляне ряботят.
просто копирайте командите в конзолата
http://fanfolet.blogspot.com/2009/03/0-810.html
Активен

SUSE 11.2  /2.6.31.12/i686

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Езикови речници
« Отговор #23 -: May 04, 2009, 21:51 »
   Благодаря  ;D!
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop