Анкета

Въпрос: Какво според вас е влиянието на Русия върху България?

  • Твърдо положително
    - 4 (10%)
    По-скоро положително
    - 11 (27.5%)
    Няма такова
    - 4 (10%)
    По-скоро отрицателно
    - 11 (27.5%)
    Твърдо отрицателно
    - 5 (12.5%)
    Не мога да преценя
    - 5 (12.5%)

Общ брой гласове: 40

Автор Тема: Русия  (Прочетена 10970 пъти)

tyuio

  • Гост
Re: Русия
« Отговор #30 -: Feb 21, 2010, 09:51 »
М дааа, дай сега да зададем очевадния въпрос за една по принцит изтъркана тема като тази.
Какво е влиянието на САЩ у нази. Аз понеже съм човек на крайностите давам само 2 възможни отговора:

положителен.
отрицателен.

Колкото до това дали съм русофил: Да, по душа съм русофил, макар че не смятам през последните 20 години Русия да е изиграла положителна роля спрямо нас. Обаче ако някога се оправят, което като гледам няма да е скоро. Смятам че най доброто ни място е при тях.
Активен

nifelheim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 328
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Русия
« Отговор #31 -: Feb 21, 2010, 11:50 »
Какво е влиянието на САЩ..
След като имате претенции да не сте с промити мозъци, може би ви е известно:

1. За последните няколко месеца целият свят се отказа от долара:
Бразилия и Аржентина:
http://news.xinhuanet.com/english/2008-03/16/content_7800121.htm
Боливия, Венецуела, Куба, Еквадор, Никарагуа, Хондурас:
http://www.getmoneyenergy.com/2009/10/sucre-new-latin-american-currency/
Турция:
http://www.gata.org/node/7944
Русия, Китай и Франция:
http://www.independent.co.uk/news/business/news/the-demise-of-the-dollar-1798175.html
Миналата седмица Китай започна да се отървава от US бонове:
http://www.guardian.co.uk/business/2010/feb/17/china-sells-us-treasury-bonds

Доларът се явява класическа финансова пирамида (по дефиниция), която всеки момент ще рухне.
А след това САЩ ще изпаднат в колапс и влиянието им по света ще е NULL.

2. Крахът на долара ще повлече европейската иконимика и еврото.
Да не забравяме състоянието, в което е Гърция. Великобритания също е в лошо финансово състояние. След това следват Испания и Португалия, чийто дефицит също е "гръцки".
И макар че еврото ще се запази сравнително стабилно за следващите 2-3 години. Неговият крах също е много вероятен:
http://www.dailymail.co.uk/news/worldnews/article-1250433/Greece-debt-bailout-EU-leaders-split-euro-crisis.html

Мое мнение е, че с разпадането на САЩ, ще започне да се разпада и тяхната империя - НАТО.
Ситуацията в света е такава, че Русия и Китай едва ли ще пропуснат да се възползват.

Но вие може да имате друго мнение тип "Дянков - излизаме от кризата на 15 юни 2010" (не разбрах обаче сутринта или следобяд) :)
Ще ми е интересно да го чуя...

« Последна редакция: Feb 21, 2010, 12:03 от nifelheim »
Активен

Оптимистът изучава английски език. Песимистът - китайски. А реалистът - автомат Калашников.

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Русия
« Отговор #32 -: Feb 21, 2010, 12:23 »
"Доларът се явява класическа" За такъв превод навремето по руски пишеха двойки "Является" не се превежда като "се явява"  а като "е" С други думи - "Доларът е класическа...." Извън превода крахът на долара НЯМА да повлече европейската икономика защото дотогава съвсем ще се е отървала от влиянието му - процес който тече и в момента както забелязваш
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Русия
« Отговор #33 -: Feb 21, 2010, 21:51 »
@Към Бетсо, някъде предната страница, защото за няколко часа, написахте две.


Значи "матушката" е по-лоша от дивите варвари, защото 45 години сме им учили задължително езика, а пет века не сме? Нали това е тезата или аз не я разбрах?


Оставам настрана факта, как живяхме при едните и при другите. Само един въпрос започна да ме мъчи, след като ти прочетох мнението.

Защо моят четири годишен син е задължен да учи английски език в детската градина и ако желае, И руски, като за това съм задължен да плащам по двадесет и няколко лева месечно???

Аз самият учих руски едва в четвърти клас, а френски в пети и напълно безплатно.

Ега ти извергите са тея хамериканци бре! Да ги набучим на кол!
« Последна редакция: Feb 21, 2010, 21:54 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Русия
« Отговор #34 -: Feb 21, 2010, 22:23 »
Примерно аз с английския се оправям добре, а с руския съм много зле. Не че не се опитваха да ме учат в училище, че дори и в гимназията за малко, ама на - не стана. Мисля, че ЦРУ има пръст в това долно гнусно дело. В това, а и в друго - че не знам бъкел китайски. Никой никъде не иска да преподава китайски. Не може милиард и половина да го говорят и никъде да не могат да те научат. Затова също са виновни от ЦРУ, поне така мисля. Хората трябва да учат руски и китайски - руския бидейки братски славянски и китайски бидейки всичкото джаджа идва оттам и е полезно да знаем дали не ни ментосват нещо тия жълтури.

Грозна работа  :(
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

betso

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 281
    • Профил
Re: Русия
« Отговор #35 -: Feb 22, 2010, 01:19 »
Значи "матушката" е по-лоша от дивите варвари, защото 45 години сме им учили задължително езика, а пет века не сме? Нали това е тезата или аз не я разбрах?
Това беше пример и мисля, че го посочих като такъв. Опитвам се да изкажа предположение, защо хората, които са загърбили семейство и целия си живот в името на Освобождението, предпочитат да се борят с вятърни мелници, отколкото да получат помощ от "мащехата" (много ще съм благодарен на всеки, който ми даде реален довод за използването на думата "матушка" във връзка с Русия).
Ако в днешния момент за определението "варвари" има някакви основания, то няма сериозен изследовател, който е твърдял подобно нещо за Османската Империя.

Опитай се да разбереш идеята ми - аз не твърдя, че турското робство е било нещо хубаво. Искам обаче да кажа, че за 500 години те не са направили нещо, което са могли - тоталното унищожение на Българския народ до степен да няма спомен за него в Европа. Това ме навежда на мисълта, че е имало фактори, които българските революционери са взимали под внимание, обръщайки гръб на Русия (Захари Стоянов е един от най-върлите русофоби, чиито мисли аз съм чел - пример).
Метни едно око на текста на Захари Стоянов. След като прочетох такъв текст за пръв път (подобни текстове съм намирал също от Левски, Ботев и най-вече Раковски), се опитах да намеря причините. Защото са ни учили на нещо коренно различно...

Оставам настрана факта, как живяхме при едните и при другите.
Радостен е факта, че с това изречение се признава, че влиянията на тези две държави върху България за съответните периоди са най-малкото съпоставими.

Защо моят четири годишен син е задължен да учи английски език в детската градина...
Нали не твърдиш сериозно, че ЦРУ има пръст в програмата на детските градини в България? :)

Защо Аз самият учих руски едва в четвърти клас, а френски в пети и напълно безплатно.
Е, аз учих руски 11 години. Също безплатно. И докато за последното съм сигурен в ролята на съветска Русия, то изучаването на западните езици се е случвало въпреки волята й.

Да ги набучим на кол!
Сакън! :)
Нали не искаш да те припознаят като турчин? Понеже те ги правеха тези неща...

Да, по душа съм русофил, макар че не смятам през последните 20 години Русия да е изиграла положителна роля спрямо нас. Обаче ако някога се оправят, което като гледам няма да е скоро. Смятам че най доброто ни място е при тях.
tyuio, ролята на Русия до преди 20 години да не би да я разглеждаш като положителна? Нейното влияние (надявам се, поне) намаля през тези 20 години и само това е положителното в него.
Аз също не мисля, че ще доживеем да видим Русия като нормална държава. Което е безкрайно жалко като се има предвид потенциала, който има тази държава.
Не съм успял да намеря пример в историята, който да показва, че близките отношения на България с Русия са довели до нещо хубаво или най-малкото справедливо. Това е и причината да съм недоверчив и по отношение на бъдещи съвместни проекти.

"по душа съм русофил" е обяснението за ирационалната нагласа на много хора по въпроса. Поради тази причина би бил некоректен въпроса: "Защо си русофил?"
Конфликта идва от там, че останалите се опитваме да изнасяме доводи - рационално да обясним, защо не сме русофили.
Те (доводите) много трудно променят емоционалната нагласа и аз респектирам това. Просто понякога се дразня, когато ме нападат чисто емоционално, без да се постараят най-малкото да вникнат в идеята, която излагам. Но съм готов винаги (доколкото ми позволява времето) аргументативно да дискутирам въпроса.
:)
Активен

c2h5oh

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 675
  • Distribution: CentOS 7.4 Fedora 28
  • Window Manager: Plasma Desktop
    • Профил
Re: Русия
« Отговор #36 -: Feb 22, 2010, 04:12 »
Оценката на миналото влияние на Турция, Русия, Германия или която и да е страна е малко ирационална тема. Те така или иначе са ни повлияли по някакъв начини и това влияние ни е довело в по-голяма или по малка степен до сегашната ни оценка. Малко ракурсивно се получава защото ВЪРХУ нас са влияли. По-интересен въпрос за мене е как за в бъдеще биха ни влияли тези фактори.
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Русия
« Отговор #37 -: Feb 22, 2010, 18:39 »
Бетсо поста ми беше шега. Жалко, че не я разбра. Истината е простичка и май всеки трябва да я знае. Ние сме една малка, угнетена, изтерзана, пършива държавица. Винаги ще имаме "голям брат", кой ще е той няма абсолютно никакво значение, защото не можем да го променим. Ще е този, който е силен в момента и ни иска по някаква причина. Всичко друго са чесания на езиците.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

betso

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 281
    • Профил
Re: Русия
« Отговор #38 -: Feb 22, 2010, 23:05 »
Бетсо поста ми беше шега. Жалко, че не я разбра.
Аз пък си мислех, че напълно разбрах шеговитата част на твоя пост. Моите "smilies" рефлектираха именно това.
Но ти зададе и конкретни въпроси, на които се опитах да отговоря.
Съгласен съм с перспективата на страната. Но нейната "обреченост" не ни пречи да се опитаме да определим сами, "на кого" ще се обричаме. Докато има повече от една "велика сила" на този свят, страната ще има поне относителна възможност за избор.
Чешейки си езиците, ние се опитваме да черпим някакво познание от опита ни. Макар и това да е изключително трудно, именно заради ирационалната страна, която и c2h5oh спомена.
Както и да е... избягвам да се включвам в подобна тематика тук, защото така или иначе не смятам, че това е подходящия форум за подобни дискусии. Просто понякога не мога да се сдържа... :)
Активен

dejuren

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1025
  • Distribution: Ubuntu, RedHat
  • Window Manager: lxde KDE4
    • Профил
Re: Русия
« Отговор #39 -: Feb 22, 2010, 23:19 »
Съгласен съм с перспективата на страната. Но нейната "обреченост" не ни пречи да се опитаме да определим сами, "на кого" ще се обричаме. Докато има повече от една "велика сила" на този свят, страната ще има поне относителна възможност за избор.
Смятам този подход за неправилен. Не "обричане", "лавиране" е ключовата дума. Обреклия се винаги ще губи изгоди, които би могъл да има от другия лагер.
Активен

http://webchat.freenode.net/?channels=ubuntu-bg
The quieter you become, the more you are able to hear.
Две седмици цъкане с мишката спестяват два часа четене на документацията.

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Русия
« Отговор #40 -: Feb 24, 2010, 23:12 »
Колкото до това дали съм русофил: Да, по душа съм русофил, макар че не смятам през последните 20 години Русия да е изиграла положителна роля спрямо нас. Обаче ако някога се оправят, което като гледам няма да е скоро. Смятам че най доброто ни място е при тях.

Не се притеснявай, ако не ние при тях, то те при нас>:D  >:D Оригиналната статия е ето тук>:D

Тоя стокхолмски синдром бил голяма работа, ей!  :'(

Истината е простичка и май всеки трябва да я знае. Ние сме една малка, угнетена, изтерзана, пършива държавица. Винаги ще имаме "голям брат", кой ще е той няма абсолютно никакво значение, защото не можем да го променим. Ще е този, който е силен в момента и ни иска по някаква причина. Всичко друго са чесания на езиците.

Вероятно си прав, go_fire.
Ама тогава нека големите братя да спрат да говорят за суверенитет. Или ако държат да дрънкат за него, да си махнат гнусните ръчички от нас.
Активен

Без правила няма игра

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
Re: Русия
« Отговор #41 -: Feb 25, 2010, 03:43 »
Въпроса не е кой е големия брат, а дали големия брат дава или само взима. Смятам, че след като ни поставят пред свършен факт, т.е. ние биваме управлявани отвън така да се каже ще е хубаво да може да цоцаме от тоя голям брат, който ни управлява в момента. За съжаление с братята амриканци това трудно ще стане, с ЕС се надявам да е по-добре. От Русия няма какво да цоцаме, т.к. вече не сме много в тяхната сфера на влияние, а пък и те не цъфтят и връзват. Казват, че по-времето на комунизма било голямо цоцане от тях, но не знам, живялите по това време да се изкажат дали е така. Аз съм живял по времето на комунизма само 6-7г., така че много не си спомням как са стояли нещата в това отношение.

Иначе смятам, че ако стане хора от нас и си управим малко държавата, и икономиката ефекта голям брат може да бъде намален до минимум, но до тогава ще си играят с нас както им е угодно, това е положението за съжаление.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Русия
« Отговор #42 -: Feb 25, 2010, 08:43 »
Казват, че по-времето на комунизма било голямо цоцане от тях, но не знам, живялите по това време да се изкажат дали е така. Аз съм живял по времето на комунизма само 6-7г., така че много не си спомням как са стояли нещата в това отношение.

Охо, това колко милиони тона домати, пипер, консерви и пр. пробутвахме на руснаците срещу Жигули, Москвич, Волга, ЗАЗ, ГАЗ, КАМАЗ, Т55, Т72 и т.н. и т.н.), направо си ги цоцахме. Остави друго ами бяхме и ИТ гигант:D  :D
Активен

Без правила няма игра

nifelheim

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 328
  • Distribution: Kubuntu
  • Window Manager: KDE
    • Профил
    • WWW
Re: Русия
« Отговор #43 -: Feb 25, 2010, 09:06 »
Казват, че по-времето на комунизма било голямо цоцане от тях, но не знам, живялите по това време да се изкажат дали е така. Аз съм живял по времето на комунизма само 6-7г., така че много не си спомням как са стояли нещата в това отношение.

Охо, това колко милиони тона домати, пипер, консерви и пр. пробутвахме на руснаците срещу Жигули, Москвич, Волга, ЗАЗ, ГАЗ, КАМАЗ, Т55, Т72 и т.н. и т.н.), направо си ги цоцахме. Остави друго ами бяхме и ИТ гигант:D  :D

Имахме космическа програма и двама космонавти.

Имахме много добро и безплатно образование. Това беше цел - да бъдат направени хората съзнателни и образовани. Може би целта беше завишена - образователен максимализъм. Но човекът се разглеждаше като същество, достойно за високо образование и култура..

Демократчета, а сега какво имаме? Необразована тълпа! Човекът е потребител, който няма нужда от образование, неговото предназначение е да купува - от храна до телефони.


Активен

Оптимистът изучава английски език. Песимистът - китайски. А реалистът - автомат Калашников.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Русия
« Отговор #44 -: Feb 25, 2010, 09:17 »
Цитат
Но човекът се разглеждаше като същество, достойно за високо образование и култура..


Да се чудиш как така тези тренирани и образовани през комунизма юберменшен сътвориха такава скапана държава, поставени при различни условия.

Саботаж...не...сигурно образованието по линия на рабфак в АОНСУ не прави хората свръх-хора  :D
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon