Автор Тема: инсталиране на убунту  (Прочетена 1902 пъти)

sv133

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
инсталиране на убунту
« -: May 20, 2010, 15:37 »
Здравейте.
Когато започнах да инсталирам ubuntu при подготовката на дисковото пространство нито една от избраните опции не ме удовлетворява. За това му зададох ръчно задаване на дяловете. Когато обаче кликна на "нов дял" не съм сигурен какво точно трябва да напиша. Имам 230ГБ, как да ги разделя?
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5339
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: инсталиране на убунту
« Отговор #1 -: May 20, 2010, 15:52 »
230 GB свободни, или това е целия диск и няма друга ОС ?
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

sv133

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: инсталиране на убунту
« Отговор #2 -: May 20, 2010, 15:55 »
230GB ми е общо и искам да ми е само ubuntu без друга ОС
Активен

Activity

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 105
  • Distribution: Slackware 13.1
  • Window Manager: KDE 3.5.10
    • Профил
Re: инсталиране на убунту
« Отговор #3 -: May 20, 2010, 16:01 »
предлагам ти следното разделяне на дисковете

swap space - 2-а пъти повече от RAM паметта на комп-а ти :)
/ - (това е root , главният дял на системата , задели нещо м/и 10-15-20GB)
/home - (това ти е потребителската директория за нея остави цялото останало място)
с 2 думи партициите ти се нареждат така

/dev/sda1 - swap space
/dev/sda2 - /
/dev/sda3 - /home
Активен

Success represents the 1% of your work which results from the 99% that is called failure.
... - Soichiro Honda

milkonoj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 143
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Gnome
  • FreeWorld for FreePeople
    • Профил
Re: инсталиране на убунту
« Отговор #4 -: May 20, 2010, 16:03 »
Ами трябва ти два дяла (тука някой от форума ще ме оплюе, ама според мен за новаци така е най-добре):
Единия: - на който ще ти е линукса му даваш mount as / (даваш му възможно най-много)
Втория: - трябва да е Linux Swap, и да е около 512 Mb (я кажи колко RAM имаш)

Втори вариант
1-ви дял - mount as / около 15 gb - тука ще ти бъдат инсталирани програмите
2-ри дял - Linux Swap 512Mb
3-ти дял - mount as /home - останолото място - тук ще ти е мястото за всико останало филми, музика, документи и т.н (нещо като My Documents в Windows)
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5339
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: инсталиране на убунту
« Отговор #5 -: May 20, 2010, 16:04 »
Зависи за какво ще го ползваш впоследствие. Има различни сценарии. За самия Линукс ще ти стигне един дял от 10-20 GB, като разбира се може и повече. Ще ти трябва и един по-малък дял за SWAP, от порядъка на 1-2 GB. Останалото може да си го направиш в трети, отделен дял за данни (снимки, музика, филми, други потребителски данни и т.н.). Всичко с разделянето на един диск е свързано с това, как ще го ползваш. Помисли добре преди да го разделиш. Хубавото при теб е, че е нов диск, празен, няма какво да се пази. И да сгрешиш някъде, няма да е фатално. А можеш да използваш и целия диск за Линукса (228 GB) + 2-та GB за SWAP-а. Просто няма единно правило за това, всеки сам решава как да направи дяловете.

Успехи.

П.С. Виждам, че и колегите преди мен са дали подобна схема и тълкуване.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

sv133

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: инсталиране на убунту
« Отговор #6 -: May 20, 2010, 16:14 »
Благодаря на всички за отговорите.  :D
Активен

yovkoi

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 15
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: инсталиране на убунту
« Отговор #7 -: May 20, 2010, 17:14 »
Приятелю ето ти едно много хубаво видео уроче как да инсталираш Ubuntu стъпка по стъпка: http://www.youtube.com/watch?v=w8a-smrPlvE. Само запомни нещо от мен. Когато разделяш диска за ubuntu направи един дял за него около 20ГБ, SWAP - двойно на рама ти, а mountpoint-а да е "/"(без кавичките). Успех!



Здравейте.
Когато започнах да инсталирам ubuntu при подготовката на дисковото пространство нито една от избраните опции не ме удовлетворява. За това му зададох ръчно задаване на дяловете. Когато обаче кликна на "нов дял" не съм сигурен какво точно трябва да напиша. Имам 230ГБ, как да ги разделя?
Активен