Автор Тема: Ubuntu в Столичен инспекторат  (Прочетена 35725 пъти)

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #30 -: Sep 01, 2010, 16:37 »
:D :D смей се ти, ама във сервиза на Apple в София, там дето "ремонтират" iPod-и и др. вътре всички служители работят с Mac Book и случайно веднъж видях на монитора им че вътре има отворена виртуална машина и на нея XP. Едва ли това е фирмена политика по скоро е "Българска версия".

Е, то остава в сервиз на Apple да работят на нещо друго, което е различно от Мак.

@entusiast - водя един спор и имам нужда да ми кажеш на колко си години :D :D. Ако е удобно де!
« Последна редакция: Sep 01, 2010, 18:11 от backtolife »
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

H0lyGanGs7eR

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 163
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: GNOME
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #31 -: Sep 01, 2010, 17:28 »
Браво! Много е важно Линукс да присъства не само на домашните компютри. Това е голяма крачка напред!
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #32 -: Sep 01, 2010, 18:12 »
Браво! Много е важно Линукс да присъства не само на домашните компютри. Това е голяма крачка напред!

Надявам се ако е крачка на зад пич-а да си признае.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

entusiast

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #33 -: Sep 01, 2010, 22:36 »
Цитат
И при мен успях да наложа част от работните станции да са на Линукс,
Ако не е тайна - къде е това при теб? Дай повече инфо.
Активен

entusiast

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #34 -: Sep 01, 2010, 23:41 »
Цитат
@entusiast - водя един спор и имам нужда да ми кажеш на колко си години  . Ако е удобно де!
На 36, ама обещай да не казваш на никого  :). Би ли споделил спора?
Активен

entusiast

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #35 -: Sep 02, 2010, 00:44 »
Относно Линукса в държавната администрация:
Преимуществата са ясни на всички участници във форума /дори и на тези които смятат, че това е просто експеримент, обречен на провал/.
Искам да обърна внимание на няколко проблема от чието решаване зависят нещата.
1.
Цитат
Хубаво е, че и шефовете стоят зад гърба ти
– репликата е направо в десятката. Първия проблем, който трябва да се реши е да бъдат убедени шефовете да подкрепят проекта. За да бъдат убедени обаче, някой трябва да поеме лична отговорност, че проекта ще бъде успешен и ще има положителен ефект /финансов, организационен.../.
2.Потребителите трябва да имат увереност, че няма да бъдат третирани като досаден задкомпютърне тумор, който администраторите са принудени да лекуват. Трябва да са УБЕДЕНИ, че ако имат проблем с компютъра си, имат на кого да разчитат. Иначе саботажите започват, а измъкването от типа „не свърших работа, щото компютъра ми не работи“ става класическо.
3.Администраторите – колкото и жалко да звучи, в държавната администрация заплатите са сравнително ниски и съответно камара сисадмини са на принципа „за тия пари толкова“. Което в общия случай означава, че всяка промяна или извънредна работа, ще доведат до решителен отпор. А всеки началник се вслушва в мнението на собствения си системчик.
4.Местните разбиратели- във всяка организация има по един или повече компютърни корифеи, които всички гледат с нескрито обожание. Такъв субект е в състояние да разтяга локуми колко голямо дърво е Линукс, само защото никога не го е виждал и един негов приятел дето разбира ОЩЕ ПОВЕЧЕ така му е казал. Такъв хубавец е в състояние да провали проект ей така за идеята, пълнейки главата на kолегите си с глупости.

На Майкрософт трябва да им се признае едно – може да не могат да пишат софтуер, ама знаят как се продава. Ако се опитате на българския пазар да намерите книга от типа Линукс за начинаещи – няма да успеете. За ОО да не говорим.
Разгледайте как стоят нещата и с курсовете – начална компютърна грамотност с Майкросовски продукти колкото искате, а при Линукс – курсове само за администратори. А голяма част от държавните служители не знаят английски, тоест няма как да четат официалната документация.
В тази връзка, за да се наложи Линукс трябва да се свършат доста неща.

И за да говорим конкретни неща, идеята за сайт в който да се опише внедряването ми звучи чудесно и смислено. Поемам ангажимента да го направя.
Обръщам се към всички – помислете по темата с онлайн обучения за начинаещи потребители, за превод на документация /пак за начинаещи потребители/. Дaйте да измислим пет конкретни неща и да ги направим. Тогава има шанс нещата да се раздвижат.
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #36 -: Sep 02, 2010, 01:02 »
Майкрософт не могат да пишат софтуер?

Наскоро изчетох една книжка, "writing solid code", от Microsoft press, писана от хората, дето са участвали в писането на офис пакета. Нямах добри очаквания, но книгата е неочаквано много добра и много ме е яд, че не съм я чел по-рано. Това е леко оффтопик де.

http://www.megaupload.com/?d=V03F8EDB (да, леко е нелегално, знам :) ама да ви спестя ровенето в гугъл :) )

Как и да е, поздравления за проекта, мисля че това е прецедент за нашите географски ширини. Желая ти да продължиш и да не се отказваш, защото сигурно ще има такива моменти. От изхода на този експеримент предполагам ще зависят доста неща за в бъдеще.
« Последна редакция: Sep 02, 2010, 01:09 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #37 -: Sep 02, 2010, 01:10 »
правиш едно wiki, копираш темите от http://wiki.services.openoffice.org/wiki/Documentation/OOo3_User_Guides/Getting_Started

така като е разбито, чакаш/помагаш да ти пращат преводите и ги подменяш един по един
така всички ще могат да сочат натам юзерите или да помагат с превода и скрииншоти

Специалистите по GPL/CC да се изкажат дали става
ако има студенти/техникумци да взимат части като дипломна работа

от кинтите дето спестихте от лицензи и нов хардуер, искай от шефа една преимйка- да работиш почивните дни в къщи да оправяш документацията
« Последна редакция: Sep 02, 2010, 01:14 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

svetlisashkov

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #38 -: Sep 02, 2010, 09:40 »
@Enthusiast: Аз съм един от авторите на УСУ Линукс. Разгледай http://help.learnfree.eu/ - това е включеното в УСУ помощно ръководство. В него темите са написани с идеята да са лесни за възприемане от незапознати с Линукс. Ако нещо ти хареса, можеш спокойно да го използваш - ръководството е под Лиценза за свободна документация на ГНУ.

Още теми има на портала ни - http://skss.learnfree.eu/

И последно - да не звучи като самореклама, но бих ти препоръчал поне да прегледаш бегло изданията на УСУ Линукс. Мисля че особено УСУ Мини 5.1 (http://learnfree.eu/mini/features) е идеално за такъв преход...

Успех в начинанието!
Активен

tyuio

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 145
    • Профил
Активен

dsarmov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 38
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #40 -: Sep 02, 2010, 12:24 »
Относно Линукса в държавната администрация:
Преимуществата са ясни на всички участници във форума /дори и на тези които смятат, че това е просто експеримент, обречен на провал/.
Искам да обърна внимание на няколко проблема от чието решаване зависят нещата.
1.
Цитат
Хубаво е, че и шефовете стоят зад гърба ти
– репликата е направо в десятката. Първия проблем, който трябва да се реши е да бъдат убедени шефовете да подкрепят проекта. За да бъдат убедени обаче, някой трябва да поеме лична отговорност, че проекта ще бъде успешен и ще има положителен ефект /финансов, организационен.../.
2.Потребителите трябва да имат увереност, че няма да бъдат третирани като досаден задкомпютърне тумор, който администраторите са принудени да лекуват. Трябва да са УБЕДЕНИ, че ако имат проблем с компютъра си, имат на кого да разчитат. Иначе саботажите започват, а измъкването от типа „не свърших работа, щото компютъра ми не работи“ става класическо.
3.Администраторите – колкото и жалко да звучи, в държавната администрация заплатите са сравнително ниски и съответно камара сисадмини са на принципа „за тия пари толкова“. Което в общия случай означава, че всяка промяна или извънредна работа, ще доведат до решителен отпор. А всеки началник се вслушва в мнението на собствения си системчик.
4.Местните разбиратели- във всяка организация има по един или повече компютърни корифеи, които всички гледат с нескрито обожание. Такъв субект е в състояние да разтяга локуми колко голямо дърво е Линукс, само защото никога не го е виждал и един негов приятел дето разбира ОЩЕ ПОВЕЧЕ така му е казал. Такъв хубавец е в състояние да провали проект ей така за идеята, пълнейки главата на kолегите си с глупости.

На Майкрософт трябва да им се признае едно – може да не могат да пишат софтуер, ама знаят как се продава. Ако се опитате на българския пазар да намерите книга от типа Линукс за начинаещи – няма да успеете. За ОО да не говорим.
Разгледайте как стоят нещата и с курсовете – начална компютърна грамотност с Майкросовски продукти колкото искате, а при Линукс – курсове само за администратори. А голяма част от държавните служители не знаят английски, тоест няма как да четат официалната документация.
В тази връзка, за да се наложи Линукс трябва да се свършат доста неща.

И за да говорим конкретни неща, идеята за сайт в който да се опише внедряването ми звучи чудесно и смислено. Поемам ангажимента да го направя.
Обръщам се към всички – помислете по темата с онлайн обучения за начинаещи потребители, за превод на документация /пак за начинаещи потребители/. Дaйте да измислим пет конкретни неща и да ги направим. Тогава има шанс нещата да се раздвижат.
Похвално начинание. И трудно.
Когато има проблем тези от точка две се обръщат към тези от точки три и четири. Въпроса ми е как си успял да ги убедиш, а може би и обучиш (тези от т.3 и т.4)? Понеже иначе следват коментари от вида "абе голяма глупост, ама така нареждат отгоре". Когато нещо се прави по нареждане, без хората да са убедени, че е правилно нещата не вървят. И както сам казваш започват съботажи.
Този момент винаги е голям проблем, дори когато от техническа гледна точка всичко е изрядно. Просто хората обикновенно не искат да учат нови неща.
« Последна редакция: Sep 02, 2010, 12:26 от dsarmov »
Активен

entusiast

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 25
    • Профил
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #41 -: Sep 02, 2010, 13:16 »
@Enthusiast: Аз съм един от авторите на УСУ Линукс. Разгледай http://help.learnfree.eu/ - това е включеното в УСУ помощно ръководство. В него темите са написани с идеята да са лесни за възприемане от незапознати с Линукс. Ако нещо ти хареса, можеш спокойно да го използваш - ръководството е под Лиценза за свободна документация на ГНУ.
Благодаря за подкрепата, със сигурност ще се възползвам от материалите. Защо не помислиш за издаване на книга? - в инспектората със сигурност ще има интерес.
Активен

RealEnder

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 160
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
    • Профил
    • WWW
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #42 -: Sep 02, 2010, 15:39 »
@entusiast:
Добре е да използваш последната стабилна версия на ОО - вероятно си им инсталирал lucid lynx, там трябва да им включиш и lucid-proposed репото. В Ubuntu се слагат и go-oo кръпките, а от гледна точка на интероперативността това е много важно.
И една безсрамна самореклама - може да им инсталираш AdBlockPlus с българските филтри, което освен, че прави user exeriance-а по-добър при сърфиране, не мъчи машините с многото флаш реклами, което все още е проблемно под linux и най-вече не разсейва потребителите в работно време. Трафика също пада чувствително :)
Последното си мисля, че трябва да се сложи навсякъде в ДА, без значение от ОС/четец.
Активен

RealEnder

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 160
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Unity
    • Профил
    • WWW
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #43 -: Sep 02, 2010, 15:47 »
А относно книгата, в момента държа в ръцете си едно жълто издание "Потребителско ръководство за gnome 2.10" (2006) Стара е, но някои неща са си все така и вероятно ще можеш да използваш извадки: http://gnome.cult.bg/usermanual/2.10/
Печатни издания може да са останали при издателите: i-space
Част от екипа са членове на форума, може би ще дадат повече информация.
« Последна редакция: Sep 03, 2010, 11:45 от RealEnder »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Ubuntu в Столичен инспекторат
« Отговор #44 -: Sep 02, 2010, 19:07 »

За съжаление съвети няма да дам. Всичко, което исках да дам като такъв вече беше казано от инж. Тони, Светли, Ечеверия и Риъл Ендър.

@ 5т. от правилата

Не съм писал тук от много време, защото бях обвинен във всички смъртни грехове, защото защитавам The GIMP от напълно безпочвени и неверни нападки. Сега съм тук, защото Ечеверия ми съобщи за тази новина звучаща като сън.

-----------------------------

Не знам на къде отива това място. Че мен ме няма не е болка, много са си тръгвали. Но не мога да разбера, как може свободията и безнаказанастта да стигнат до там, че явни рецидивирсти като Митака да се търпят. Още в първото му мнение по темата половината неща, които каза бяха не вярна манипулация, другата явна лъжа. Особено това за ПУ беше направо безсрамие. Ако зависеше от мен този човек щеше да е изял банана преди месеци. Такива хора са бедствие и търпянето им само разрушава и без това рехавата ни общност.

По въпроса за банките вече компетентно се намеси Ентусиаст, но и аз бих споделил малко. Няма банка, която да държи в тайна формата на файловете си. И не го правят, точно защото имат изгода от това. Всяка програма за заплати ги поддържа. А как биха го правили, ако формата беше тайна?

Присъствах на случай в БДСК, когато трябваше разходка до втория етаж, където е "компютърджията", за да се получи формата. За сведение БДСК не раздава "екселски файл".

Точно в понеделник научих, че формата на масовото плащане на пощенска е публикувано на собствената им страница и всеки, който желае може да го проучи. Нещо повече той ми беше сред първите три резултата на Гооошо, когато питах за сертификати. Същата банка поддържа ГНУ/Линукс и Мозила за сертификатите, които издава.

В ПИБ положението е същото. Даже техния "формат" е най-елементарен.

Могат да се дадът примери за коя да е банка.

Благодаря за вниманието!

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
проблем с ubuntu
Настройка на програми
knoppix 1 4722 Последна публикация May 23, 2005, 01:48
от knoppix
Ubuntu 5.04 Първи Старт
Настройка на програми
vejdi_86 6 5442 Последна публикация Jul 26, 2005, 02:15
от tech_noir
Ubuntu live to ubuntu alternate?
Настройка на програми
Whisper 3 9197 Последна публикация Aug 30, 2007, 12:56
от bnight
Продавам Ubuntu Desktop 9.04:Kubuntu Desktop 9.04:Ubuntu Server 9.04 x64
Кошче
anakinchoo 34 23229 Последна публикация Jun 04, 2010, 16:32
от ROKO__
Ubuntu + Ubuntu Studio
Настройка на програми
H0lyGanGs7eR 5 9508 Последна публикация Feb 27, 2010, 13:20
от bazu