Автор Тема: Две работни станции на една машина.  (Прочетена 2681 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Гледайте сега, каква идея ми се върти. Имам двама сина. Имам две бюра. Имам две клавиатури. Втора мишка и втори монитор ще се купят, монитора вероятно втора ръка. Обаче имам един детски комп, дето е по-нов от моя, ама карай.

Идеята е да вържа всичката периферия по две в тази машина. Обаче нещо по детайлите не знам какво да правя. Например не знам, как да кажа на видето (неВидия) да прати един екс към едната и друг екс към другата. Не знам как да стартирам две сесии на kdm едновременно и двете автоматично да влизат като различни потребители. Не знам как да кажа на X11 коя мишка и коя клавиатура към коя сесия да закачи. Ей такива елементарни въпросчета.

Някой да е правил подобно нещо? Струва ми се, че това е елементарна задача, само дето нямам нужните знания и никаква представа от де да ги набавя. Нито пък знам на Гошо точно какви въпроси да му задам. Защото нали знаете. За да Ви даде отговор, трябва предварително да знаете поне 50% от решението, а аз знам николко.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: Две работни станции на една машина.
« Отговор #1 -: Nov 02, 2013, 19:21 »
То било трудно бре...  :o

Заповядай отправна точка https://help.ubuntu.com/community/MultiseatX
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Две работни станции на една машина.
« Отговор #2 -: Nov 02, 2013, 22:02 »
Разгледай automseat. Не съм го пробвал, но звучи много обнадеждаващо и ще направи нужните конфигурации автоматично, като от теб се изисква само да вържеш нужната периферия и да рестартираш. Вероятно в последствие ще можеш да пренареждаш периферията, ако нещо не ти хареса автоматичното подреждане, трябва да пише как в "man automseat".
От нещата, които трябва да се купят, си пропуснал втора видео карта, в която да включиш втория монитор. Или си имаш втора? Ако смяташ по-дълго и сериозно да използваш такава организация на работните места, може би ще е хубаво, вместо втора видео карта, да си вземеш направо USB Multi-seat устройство (устройства). Сега нямам много време да се заровя за цени и налични модели (изядох си целия ден с OpenFest-а), но първото, което ми попадна е това (по-надолу в същата страница има и други). Помня, че преди време Александър Тодоров на една конференция на Линукс за българи представи едно такова устройство, изрових страница за него в блога му. Пише, че е само за RHEL, ама нещо що ми се струва, че с Ubuntu го презентира тогава, пък и сякаш го представяше за по-автоматично с конфигурациите, а в страницата в блога му си пише да се пипне тук там ръчно, но беше отдавна и ми е мъгляво. Продуктовата страница за него в сайта на фирмата, през която са го продавали, вече я няма, не зная дали все още се занимава с такива устройства, но може да му пишеш, току виж поне ти дал някоя насока. Не са без пари тия устройства, ама биха ти дали допълнително удобство. Само не зная разбират ли се с автоматичния automseat софтуер по-горе, дали пък някои нямат директно вградени разни автоматизации, или ще си искат ръчно конфигуриране на системата за тях. Има един софтуер за лесно конфигуриране и с такива устройства, Userful MultiSeat, който е платен, но може да се пробва безплатно, а някъде май мернах, че ограниченията в пробната безплатна версия се изразяват в ограничение до 2 работни места, като за персонално ползване, което на теб ти върши работа.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Две работни станции на една машина.
« Отговор #3 -: Nov 02, 2013, 22:30 »
Понеже е късничко и ми се спи, утре ще гледам връзките дето си дал. Само да питам. Правилно ли разбирам, че като видео-ускорителя има два изхода не мога да ги ползвам? Трябва да се набутвам за втора платка? Ами то направо нов комп. да купувам, това му е кажи речи, най-скъпата част.

Благодаря много! Нетер, както обикновено си съвсем подробен и много полезен.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Re: Две работни станции на една машина.
« Отговор #4 -: Nov 03, 2013, 00:02 »
По принцип в X-а могат да се пуснат едновременно и двете глави на картата с различна картина (зная, че може поне разширяване на десктопа върху два монитора; за два отделни десктопа ще трябва да се чете). Но в описанието на automseat пише за отделни карти за всеки десктоп и че в момента се работи по поддръжката на dual-headed карти, така че едва ли ще сработи така. Като се има предвид, че страницата на проекта в SourceForge е обновявана за последно на 18.04.2013, пък инсталационните файлове с настоящата версия са качени на 19.09.2008, най-вероятно отдавна е спряла работата по тази поддръжка от този разработчик. А и в линка за MultiseatX, който е дал BRADATA, пише за отделни GPU-та. Може и да има някакъв хак по въпроса, но един Google знае къде има забутана информация за това, колко е работоспособно и какви мъки са нужни, за да се подкара, щом масово се говори за отделни видео карти - все пак dual-headed картите не са от вчера.
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3409
    • Профил
Re: Две работни станции на една машина.
« Отговор #5 -: Nov 03, 2013, 00:11 »
Правилно ли разбирам, че като видео-ускорителя има два изхода не мога да ги ползвам? Трябва да се набутвам за втора платка?
Не не.... ще можеш да ги използваш. Два изхода обикновенно означава dual head. или по простичко казано два отделни кадрови буфера.

Едно време си играх с такива конфигурации. пускал съм две мишки и две клавиатури на един и същи компютър и с две отделни карти (тогава нямах дуал хеад)

Само, че и с два монитора но за един и същ юзер, което е малко по различно от това което искаш.  Щото ти искаш всеки юзер да си има свой отделен екран.

Набързо прочетох линка за MultiseatX .Общо взето нещата са така

Доколкото си спомням ключът е в
Section "ServerLayout"
   Screen  ..............
   InputDevice  ..мишката1
   InputDevice  ...клавиатаурата1
EndSection

Section "ServerLayout"
   Screen  ..............
   InputDevice  ..мишката2
   InputDevice  ...клавиатаурата2
EndSection


та това обединява секциите 'Screen' със InputDevice (за мишка и клавиатура)
та в статитията пише, че трябва да направиш две отделни секции Section "ServerLayout"


а пък Screen-а ще обединява Device и монитор

Section "Screen"
    Device     .............
    Monitor .................
EndSection

а пък на
Section "Device"
.....първа карта или първи хеад
EndSection

Section "Device"
.....втора карта или втори хеад
EndSection

ще си опишеш отделните видео карти - драйвера. (или отделният хеад на картатата)

аналогично ще ти трябват и два отделни Section "Monitor" за всеки монитор

Section "Monitor"
 ...монитор1
EndSection

Section "Monitor"
 ...монитор2
EndSection


Сега това е варянта с един X сървер както е загатнато в първата част в линка за MultiseatX. Проблема е обаче че ако на единят юзер му се крашне X-а автоматично гори и вторият юзер. или пък ако едният юзер натисне ctrl+alt+Bs ще си убие не само собственият екран но и екрана на другарчето.
затова тези кават че добре е да се сложи опцията
Option "DontZap" "false"

това е от мен...което си спомням...може и глупости да съм написал :'(


Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3409
    • Профил
Re: Две работни станции на една машина.
« Отговор #6 -: Nov 03, 2013, 00:28 »
Е тука пише за хеадовете
https://wiki.archlinux.org/index.php/Multihead#Configuration_using_xrandr

опцията се казва Screen

Section "Device"
  Identifier  "GeForce 8600GT"
  Driver      "nvidia"
  BusID       "PCI:1:0:0"
  # Need to flag this as only referring to one output on the card
  Screen      0
EndSection


Section "Device"
  Identifier  "GeForce 8600GTb"
  Driver      "nvidia"
  BusID       "PCI:1:0:0"
  # This is the second output on this card
  Screen      1
EndSection


по един Section "Device" за всеки хеад на едно и също  BusID   "PCI:1:0:0" (щото е една и съща карта), с един и същ драйвер Driver  "nvidia", обаче на едната е  Screen     0 а на другата е  Screen  1.


Обаче забележете че Label-a секцията е различен! на е едната е   Identifier  "GeForce 8600GT" а на другата е  Identifier  "GeForce 8600GTb"
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Две работни станции на една машина.
« Отговор #7 -: Nov 03, 2013, 04:16 »
Много благодаря Нака. Даже ускорителя е същият от примера. Така като се позамисля, май може да се мине и само с един потребител. Тази концепция за децата ми е непозната все още. Те знаят, че като пуснат ПК и ги изплюва на работният плот. И от тук нататък творят безобразия.

Така ми се струва и, че ще товари по-малко, защото може професора да е и3, но пък диска е зелената серия. Понеже аз съм им слагал игрите, съм ги ограничил до лекички неща с версия за нас.

За сега единственото по-така е един Делфин (заради който е неВидията), където има някакви версии на Супер Марио. Това защото едно дете на четвъртият етаж има Wii (най-вероятно и PS) и не можех да им обясня, че баща им е беден и не може да им купи подобно нещо. Което пък прави частично игрите неиграеми, защото ги кара да клатят ръчката, а ръчка няма. То не, че не купих някакви от пазара за десет лева, Делфина ги вижда, но не може да ги ползва.
« Последна редакция: Nov 03, 2013, 04:24 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Две работни станции на една машина.
« Отговор #8 -: Nov 03, 2013, 05:15 »
go_fire, ти искаш да конфигурираш системата така, както е било едно време- една изчислителна машина /с размерите на малка прогимназия/и мноооого терминали навързани към нея /в твоя случай два/.  мисля, че тук добре е обяснено:
http://www.linuxtoys.org/multiseat/multiseat.html
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Две работни станции на една машина.
« Отговор #9 -: Nov 03, 2013, 07:47 »
Satir :)

Ами то Юникс нали баш за тази цел е правен. Една машинка, някакво Пидипи 7..11 и всичко друго терминали. Сега се сещаме, защо аджеба МТИ, ИБМ и Ксерокс толкова са инвестирали, че X11 да е мрежов, та да може днес Ред Хат да унищожава всичко.

Ама то съвремените терминали са си едни средно мощни компютри, това покрай една друга немрежова ОС, та идеята се е загубила.

Сериозно. Криза е брат, гледаме да оцеляваме и от нищо нещо да правим.
 :D
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Ipolit

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 418
    • Профил
    • WWW
Re: Две работни станции на една машина.
« Отговор #10 -: Nov 03, 2013, 13:21 »
Колегите са дали по-важните линкове, обаче едва ли ще успееш да го направиш. Аз лично съм си трошил доста главата с това и е доста нестабилна история.
Имаш 2 стабилни варианта
1. Федора с ето тая жужавка
http://www.amazon.com/Plugable-DC-125-Multiseat-Multipoint-1280x1024/dp/B004PXPPNA
От тебе нищо не се иска да правиш - инсталираш Федората, пъхаш плъгъблчето в ЮСБ-то, създаваш потребители и то си върви. Недостатъци - няма.
2. http://www.userful.com/products/userful-desktop
Това също е без забележки и има най-различни машинки, които могат да се ползват за терминалчета. Това е малко по-сложно, защото има поне 2-3 режима на мултисийт - може да имаш двуглава карта за 2 станции, може да закачаш zero клиенти, които да прожектират на хората виртуални машини под виртуал бокс. Кусурът му е че не е опен сорс, но за 2 места е безплатно.
Лично за мен Федората е по-добрият вариант.
Активен

Face Your FreeBSD at http://ipolit.hit.bg

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Две работни станции на една машина.
« Отговор #11 -: Nov 03, 2013, 13:38 »
Според мен най-ефективния ценово вариант е един втора употреба P4 3400 за около 120 лефа, а монитори 1440х900 или 1280х1024 ЛСД хич не лоши, втора употреба се намират за по 80-100 лефа, но вече има и чисто нови 21 инча 1920х1080 за под 200, а като става въпрос за деца или професионална работа, монитора трябва да е наистина добър.
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3409
    • Профил
Re: Две работни станции на една машина.
« Отговор #12 -: Nov 04, 2013, 16:28 »
Така като се позамисля, май може да се мине и само с един потребител. Тази концепция за децата ми е непозната все още.

Значи това не е много правилно, защото настройките на всички програми се пазят на едно и също място: в хоме директорията на юзера в отделни скрити файлове за всяка програма.

Ако вземат двама да се логнат  по едно и също време и ползват едни и същи програми ще стане мазало с настройките на съответната програма. Програмата от всеки терминал ще се опитва да пише или чете в общи файлове.

Това съм го изпитвал като локално съм работил като 'naka'  на десктопа и по същото време съм се логвал отдалечено графично пак като 'naka'. Ако единият премесети иконка, то той разбърква иконките на другарчето. Ако ли пък двата терминала имат различни резолюции то става преподреждане на всички иконки. Да не говорим за самото KDE или firefox-a дето имат стотици конфигурационни файлове.

Цитат
Те знаят, че като пуснат ПК и ги изплюва на работният плот. И от тук нататък творят безобразия
Но би трябва да може да се привърже едното работно място към един юзер, а другото към друг. И без логин прозорец. Така като се пусне К.  ще ги изплюва директно на работният плот, но няма да се бъркат конфигурациите нито на десктопа нито на програмите.







« Последна редакция: Nov 04, 2013, 18:01 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Две работни станции на една машина.
« Отговор #13 -: Nov 05, 2013, 20:04 »
Прав си брат, ама няма пар̀а за втора графична платка, та гледаме да минем тънко. Ако зависеше от мен, щяха да делят едно място с възпитателен ефект, ала майка им натиска.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3409
    • Профил
Re: Две работни станции на една машина.
« Отговор #14 -: Nov 05, 2013, 20:50 »
Таман си приказвахме за хедовете и ето, че и на мен реално ми се наложи да ги оправям...... :'(

Ако някой се интересува къде е документирано - това е в:

Код:
man xorg.conf

DEVICE SECTION
Цитат
Screen  number
              This  option  is mandatory for cards where a single PCI entity can drive more than one display (i.e., multiple
              CRTCs sharing a single graphics accelerator and video memory).  One Device section is required for each  head,
              and  this  parameter determines which head each of the Device sections applies to.  The legal values of number
              range from 0 to one less than the total number of heads per entity.  Most drivers  require  that  the  primary
              screen (0) be present.

и в
SERVERLAYOUT SECTION
Цитат
Screen  screen-num "screen-id" position-information
              One of these entries must be given for each screen being used in a session.  The screen-id field is mandatory,
              and specifies the Screen section being referenced.  The screen-num field is optional, and may be used to spec-
              ify  the screen number in multi-head configurations.  When this field is omitted, the screens will be numbered
              in the order that they are listed in.  The numbering starts from 0, and must be  consecutive.   The  position-
              information  field  describes  the  way multiple screens are positioned.  There are a number of different ways
              that this information can be provided:

Интересното е, че опция с едно също име  (screen) се появява на две различни места - един път в DEVICE секцията и едни път в SERVERLAYOUT секцията - като при това има различен синтаксис: ???

в DEVICE трябва да има задължително число описващо хеда и нищо повече например:
screen 1

а в SERVERLAYOUT трябва задължително да има име в кавички сочещо към истинският SCREEN раздел например:
screen "myScreen"
докато номера на screen-a/хеда може да се пише а може и да не се:
screen 1 "myScreen"

По всяка вероятност става дума за две различни опции с едно и също име описващи едни и същи неща ??? ??? ??? Като се добави към това че в xorg.conf има и секция която също се казва така - Section "Screen"..... EndSection кашата става пълна.

« Последна редакция: Nov 05, 2013, 21:11 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.