Автор Тема: Нужда от съвет  (Прочетена 1909 пъти)

Iorty

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Нужда от съвет
« -: Mar 29, 2014, 05:57 »
Здравейте, на всички!

Имам нужда от малко съвет, тъй като съм още "зелен" в сферата на линукса. Та искам да си сложа линукс в лаптопа като другарче на настоящия Уиндоус 7.
Харесах си следните дитрибуции: Fedora, Ubuntu, Debian, Slackware и openSUSE.
Просто искам някой, който да не е много тежък. Кой от гореизброените е най-лек? Не ми трябва и някой свръхлек или лайв версия, просто да не е по-тежък от Уиндоус 7. Лаптопът е Acer Aspire 6930ZG и е със следните характеристики:
CPU: Intel Pentium Dual Core T3400 2,16GHz
RAM: 4GB
Video: Nvidia GeForce 9600M 512MB
HDD: 320GB

Ще съм ви много благодарен за съдействие!
Благодаря ви за вниманието!
« Последна редакция: Mar 29, 2014, 05:59 от Iorty »
Активен

tonitoshev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Нужда от съвет
« Отговор #1 -: Mar 29, 2014, 06:38 »
Всяка от дистрибуциите не е по-тежка от Уиндос 7.
Активен

tonitoshev

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 27
    • Профил
Re: Нужда от съвет
« Отговор #2 -: Mar 29, 2014, 06:48 »
Дилемата е каква графична среда ще си харесаш. Пробвай с Минт. Теглиш от сайта им вариантите с мате и цинамон, виж дали има и с КДЕ.
Погледни и Убунту(Унити), Кубунту(КДЕ), Хубунту(Хфце).
С Федора можеш да пробваш гном3.
Стартираш ги без инсталация и гледаш какво представлява графичната среда и дали те кефи. Избирап си и тогава вече може да инсталираш.
Евентуално почни упражнението във виртуална машина да си изтренираш инсталациите и запознанството. Виртуал бокс го има и за уин 7 и е безплатен. Инсталираш го на Уина, теглиш исо образите на линуксите(32 бита, за да ги подкараш на виртуал бокс) и си ги подкарваш във виртуална машина. Ако и когато си харесаш твоята дистрибуция и твоята среда, теглиш 64 бита исо и го инсталираш на реалната машина.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Нужда от съвет
« Отговор #3 -: Mar 29, 2014, 08:11 »
Самата дистрибуция няма особено значение за разхода на ресурси. Тук, определящи са графичната среда и стартираните приложения. Избора на дистрибуцията зависи от дейността, за която ще ползваш машината. Примерно CENT OS ще е доста скучна за собственик на нова, мощна машина, защото е с остарял, но тестван хиляди пъти софтуер, а Arch ще е кошмар за един системен администратор.
Относно разпознаването на двете системи - спазваш само едно условие. При инсталация, задаваш програмата за начално зареждане GRUB да се инсталира върху MBR (dev/sda). Така, програмата ще обхваща целият физически диск с всички системи върху него.
« Последна редакция: Mar 29, 2014, 17:40 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Iorty

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Нужда от съвет
« Отговор #4 -: Mar 29, 2014, 18:43 »
@tonitoshev
Това за виртуалната машина изобщо не се сетих, преди доста години за последен път бях ползвал Vitrual Box или VMWare. Иначе като графична среда съм си харесал Gnome. Просто преди 3-4 години бях си инсталирал Fedora и имам беглия спомен, че беше малко тежичка. Но щом нито едната дистрибуция не е по-тежка от Уин7, ще ги изпробвам на виртуална машина и ще си избера една.

@cybercop
Целта, за която ще използвам Линукс, е, че скоро започвам сертификационни курсове на Линукс за системен администратор. И искам полека лека да се подготвям. И ще гледам да стоя настрана от Arch :). А това за инсталацията е доста полезен съвет, ще си го запиша някъде.

Благодаря ви много, момчета!
Бяхте изключително много полезни!
Активен

backinblack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
    • Профил
Re: Нужда от съвет
« Отговор #5 -: Mar 30, 2014, 02:12 »
Цитат
Целта, за която ще използвам Линукс, е, че скоро започвам сертификационни курсове на Линукс за системен администратор.

Моето лично мнение е, че ако не използваш Линукс като основна среда, а Уиндоус само за нещата за които не намираш алтернатива, разните сертификати няма да ти помогнат кой знае колко при намирането на работа.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: Нужда от съвет
« Отговор #6 -: Mar 30, 2014, 14:37 »

@cybercop
Целта, за която ще използвам Линукс, е, че скоро започвам сертификационни курсове на Линукс за системен администратор. И искам полека лека да се подготвям.

Debian Stable, CENT OS, Ubuntu LTS. Която ти допадне. Никоя от трите не превъзхожда останалите с нещо съществено. Единствено, откъм възможността да добавяш софтуер от допълнителни хранилища (PPA), Ubuntu има предимство, което я прави по- гъвкава.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Iorty

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Нужда от съвет
« Отговор #7 -: Mar 31, 2014, 20:49 »
@cybercop
Благодаря ти много, ще си избера една от трите!
Активен