Автор Тема: ATI Radeon HD 4550 Проблем с Драйвър  (Прочетена 2160 пъти)

REPLAY

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
  • Distribution: Kubuntu 14.04
    • Профил
Здравейте на всички. Новак съм в линукс средата (едва от една седмица) и съответно като всяко начало се сблъсквам с  куп трудности. Имам проблем с настройката на видеокартата ми която е описана в заглавието. Пробвах с какви ли не версии на драйвъри като 13.10, 14.4 12..  обаче все удрям на камък. Дали нещо не правя както трябва дали просто картата е стара или незнам си и аз какво...? Всичко започна от желанието ми да се полюбувам на 3Д куба. Няколко дена се чудех към какъв линукс да се насоча и общо взето от прочетеното някъде из нета стигнах до KUBUNTU 14.04 32 бита. До колкото ми стана ясно това е УБУНТУ с КДЕ интерфейс или съм се подвел. Ако някой има идея как да подкарам кубичната анимация ще съм му много благодарен. Според моето виждане проблемът е в драйвъра. Ако някак си се инсталира каталиста и се разреши използването на 3Д може и да тръгне. Благодаря предварително на всички отзовали се
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: ATI Radeon HD 4550 Проблем с Драйвър
« Отговор #1 -: Apr 29, 2014, 20:43 »
AMD вече не поддържа картата ти и трябва да се задоволиш с драйвера по подразбиране, сега прочетох, че Legacy вече не може да се инсталира поради новият X. Аз използвам свободният драйвер и той е достатъчно добър. Най-добре си инсталирай Кубунту 14.04 и няма да слагаш никакъв драйвер отиваш в Системни настройки -> Ефекти на работния плот -> Допълнителни и Вид композиране OpenGL 3.1, в Qt graphix system - Raster, в Настройки на OpenGL - Автоматично и натискаш Прилагане. После във Всички ефекти (вторият таб преди допълнитени) намираш Кубичен работен плот и му слагаш отетка (натисни бутонът вдясно преди "i" да си избереш с каква клавишна комбинация да се активира) както и отметка на кубична анимация и Прилагане.
« Последна редакция: Apr 29, 2014, 20:45 от bvbfan »
Активен

REPLAY

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
  • Distribution: Kubuntu 14.04
    • Профил
Re: ATI Radeon HD 4550 Проблем с Драйвър
« Отговор #2 -: Apr 29, 2014, 23:25 »
Всича съм направил от посоченото, но пущината не иска да се задейства. Даже пробвах и compiz да инсталирам и от там не става. Как се настройват виртуалните работни плотове. Дали това няма някакво значение. Махнах компиза. Мисля, че всичко което е в него може да си се настрои от "ефекти на работния плот" Обаче не иска и не иска.
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: ATI Radeon HD 4550 Проблем с Драйвър
« Отговор #3 -: Apr 30, 2014, 07:19 »
Махни compiz не ти трябва, а и вече не работи добре с КДЕ. Напиши в козолата
Код
GeSHi (Bash):
  1. glxinfo | grep direct
и постави тук изхода или виж дали пише YES, ако не е копирай тук изхода. Гледай клип с активиране на ефектите: https://www.youtube.com/watch?v=xt7l1tPGq6M
Активен

REPLAY

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
  • Distribution: Kubuntu 14.04
    • Профил
Re: ATI Radeon HD 4550 Проблем с Драйвър
« Отговор #4 -: Apr 30, 2014, 18:07 »
linux@REPLAY:~$ glxinfo | grep direct
direct rendering: Yes
Оффф... Благодаря ти много за намесата. Оказа се, че всичко си ми е ОК, но просто не съм настроил виртуални плотове. С един няма как да се направи куб. Всичко си бачка. Супер се зарибих по тоз линукс. Преди две седмици ми го показаха на един комп и направо се влюбих. Надявам се в скоро бъдеще да изтрия прозореца и да съм горе-долу на "ТИ" с тази операционна система. Ще се радвам на вашата подкрепа и напътствия. За сега имам известни затруднения с инсталация на програми и тем подобни дреболиики ама се надявам с ваша помощ да преодолявам такива проблемчета. Имам един друг въпрос:

При инсталацията на Кубунтуту не оставих отделен партишън за SWAP на линукса. Принципно имам 4ГБ рам памет ама все си мисля, че направих голяма грешка, че не създадох такъв дял. В момента на инсталирана операционна система възможно ли е корекцията на тази пропуск. Примерно с КДЕ редактора на дялове да създам дял (нямам си и на идея с каква големина) и по някакъв начин да му задам да е буферен или не знам как да го нарека.
« Последна редакция: Apr 30, 2014, 19:48 от REPLAY »
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: ATI Radeon HD 4550 Проблем с Драйвър
« Отговор #5 -: Apr 30, 2014, 20:02 »
SWAP ти трябва за hibernation(дълбоко присиване) и е хубаво да имаш. Направи го около 2ГБ, може да пробваш и GParted за преоразмеряването. Софтуер се инсталира много лесно, има 2 варианта през конзолата apt-get-install <името> на пакета или чрез графичен интерфейс https://www.youtube.com/watch?v=HQ2t5_JNmJ4 като за начало гледай разни клипчета, защото трябва да се запонаеш с работната среда.
Активен

REPLAY

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 4
  • Distribution: Kubuntu 14.04
    • Профил
Re: ATI Radeon HD 4550 Проблем с Драйвър
« Отговор #6 -: Apr 30, 2014, 20:10 »
А как да кажа на системата, че този дял и е swap. Трябва ли да пиша нещо в конзолата. И между другото как да си настроя бързи клавиши за да си изкарвам конзолата където ми е кеф. Отбелязъл съм да е контрол, алт и "Т" ама не иска.
Активен

cjbolland2

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 48
    • Профил
Re: ATI Radeon HD 4550 Проблем с Драйвър
« Отговор #7 -: May 02, 2014, 20:44 »
след като зададеш в gparted желания от теб дял,който ще се позлва за суап,избери linux-swap и системата ще знае,че това този дял се ползва за виртуалната памет :)
Активен