Автор Тема: Гигантски корупционен скандал разтресе Румъния  (Прочетена 17684 пъти)

lunarvalley

  • Гост
Цитат
Ти си бил голям сеирджия бе
факт  :D

ше се включа и аз, требе ми време
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Аксеси доколкото знам се дават само на земеделието с описи на земята, която заявяваш за стопанската година. И в тях няма нищо кой знае какво. Понеже най-много съм писал на свещената тройка Пе-та, та си спомням много добре, че mdb има добра поддръжка в CPAN. Не съм го ползвал де.

Екселите дето се дават на статистика до един имат алтернатични начини за предаване, но всички са стандартни без някакви неподдържани неща. Познавам счетоводителка, която ги пише на ОО.о. А и не можем да скачаме срещу този формат, защото той е напълно документиран и всеки, който има желание може да го имплементира без такса. Далеч по-зле би било, ако искаха екселските след 2007, които са стандартни само на теория.



п.п. РФ е Руската федерация, но ме мързи да го пиша всеки път. Тази статия я има и в българоезичната част на Википедия, но доколкото видях там пише suspended. Г8 е седемте най-силни икономики заедно с РФ. Това за разлика от Г7 е политическа формация. Но явно не следиш новините, РФ е изключена от месеци, което пише и в колонката до статията. А Г8 без РФ не е нищо. Да правят си срещи, вече три, но от тях няма смисъл. То и Г7 е вече безпочвено, защото например Италия няма място там , след като вече не е седмата икономика.

п.п.п.

ше се включа и аз, требе ми време

Трудно почваш, ама после няма спиране, казваш :D
« Последна редакция: Oct 05, 2014, 14:26 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ddantgwyn

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1262
    • Профил
По този въпрос мога да вляза в много лют спор.

Значи имаш задание да напишеш писмо. Минималното необходимо знание е да си бил на курс по документни процесори. Добре. Напиши писмото във vi. Ъ? Какво стана? Учил си outlook. Добре прати писмо с mutt. Какво? Проблеми?

Имам лошото подозрение, че в този конкретен случай най-големият проблем ще се окаже, не непознаването на vi, mutt, outlook etc, а непознаването на българският език. Тоест, минималното необходимо знание е да си бил редовен в часовете по български език. И да си внимавал в тях, освен всичко останало.
Активен

the lamer's team honourable member

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Ами това е основната ми теза. Няма компютърна грамотност, защото старомодната грамотност е необходимото условие да се стигне до всяко знание за компютрите (тъй като това си остава вид знание). Няма различен слой от познания или надграждащо познание, при което все още да се запазва условието. А и надграждането над стандартната грамотност не е възможност, защото, ако има по-малко, което отговаря на условието, то тогава надмножество на него влиза в конфликт с условието.

Разбира се, трябва да имаш някакъв компютър. Но това е нещо, което трябва да имаш, а не нещо, което да знаеш. И всъщност това условие не е необходимо. Аз от много години имам обширни познания по Андроид, а никога не съм имал такова устройство.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6322
    • Профил
За мен е неразбираемо, да ползваш нещо и да не знаеш как работи. Неразбираемо е, ако нещо не знаеш как става, да се тюхкаш, наместо да търсиш начин. Затова определям с чиста съвест повечето хора като глупави, идиоти и подобни. Не е човешко.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
А ти сигурен ли си, че знаеш точно как работи М$ Уфсъ? Кога си чел кода му. Ами на ОС под него? Кога си чел биоса, биоса на диска и оп-кода на професора? Ами на видеото?
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6322
    • Профил
Нямах предвид точно машинарията. Имах предвид да си познаваш инструмента. Не като ти пусне субтитрите на йероглифи и да не знаеш, какво да направиш. Щото и на това съм бил свидетел.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Да всички сме го виждали. Но като обясниш, че трябва да cp1251 и се оправят. Но ако е малко по-любопитен и те разпита, какво е това 1251? След половин час разяснения, ще следва логичният въпрос, ако това е така и това е необходимо, за да се различават знаците на буквите, защо са толкова много и не е само една. Тогава вероятно ще започнете да си говорите за наследство, за конкуренция и уникод. И накрая най-вероятно ще попита, колко кодировки уникод има.

След отговорът на този въпрос, съвсем спокойно ще може да констатира, че компютърджийте сме тъпаци. Правим само едно нещо ≈ 70 год. и го правим грешно. Тъй че да не прибързваме.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
За мен е неразбираемо, да ползваш нещо и да не знаеш как работи. Неразбираемо е, ако нещо не знаеш как става, да се тюхкаш, наместо да търсиш начин. Затова определям с чиста съвест повечето хора като глупави, идиоти и подобни. Не е човешко.

Айде сега, ти нали пиеш алкохол. Знаеш ли наистина как работи това, кои точно рецептори инхибира/стимулира в невроните? GABA? Допаминови? Серотонинови? Бас държа че не знаеш. Как може да пиеш бира и да не знаеш защо ти действа така. Как ти влияе на кръвоносната система при различни дози, примерно причинява ли вазодилатация? Кои точно центрове в мозъка потиска? Влияе ли на ендокринната система, примерно отделяш ли повече адреналин? Как влияе на кръвната захар, предизвиква ли хипогликемия или хипергликемия и при какви дози? Какви са метаболитните пътища на разграждането му и какви са страничните продукти? Ти знаеш ли точно на какво се дължи после махмурлука ти?

Може да си мислиш че знаеш, ама не знаеш. И аз не знам де. Жена ми дето бачка за фармацевтичната мафия има някаква идея, ама и да се опита да ми го обясни, нищо не разбирам. Не ме и интересува особено, да се наливаш с алкохол в крайна сметка не е толкова сложно и не виждам защо трябва да си товаря главата с всичките тези глупости.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Изглежда духът започва да излиза от бутилката - Хамбург май ще бъде следващият голям германски град който да захвърли Уиндоус и МС продуктите http://news.softpedia.com/news/Hamburg-Might-Be-the-Next-Major-City-After-Munich-to-Ditch-Windows-and-Microsoft-Products-461044.shtml
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

stealth01

  • Гост
Айде сега, ти нали пиеш алкохол.
ооо! стигнали сме до алкохола :D
да, да, прекрасни примери има там за лоша алкохолна грамотност >:D
ще се включа довечера по-подробно  [_]3

-------------------------------------------------------

за да можеш разумно да употребяваш, трябва да имаш някаква представа как действа на организма ти. лично на твоя. много хора се самообучават на принципа проба/грешка, това вероятно е и най-добрият възможен начин. всеки си има своя праг - някой може да падне и след 50 гр,, други издържат в пъти повече. въздействието на алкохола върху поведението на човек също е различно - в зависимост от характера, а и от текущото настроение.
съмнявам се да съществуват, но ако имаше професионални алкохолици, на които това им е работа, те ще са наясно с химичните процеси на ниско ниво в човешкото тяло влияещи, както физически, така и психически на човека. ние като прости любители на алкохола стигаме до една граница на знание, след която ще ни е много трудно да следваме познанието без да навлезем дълбоко в територията на други науки, не свързани с текущата ни трудова дейност.

ако за теб е достатъчно да шофираш автомобил, само с побутването на няколко лоста, докато си седиш в шофьорската седалка, то един шофьор, който професионално управлява МПС следва да е наясно в много по-голяма степен с устройството на основните системи на колата - как работи двигателя, съединителя, спирачките - само по този начин, той ще може ефективно да изпълнява задълженията си.
с две думи - ако си вадите прехраната с използването на някой инстумент, то трябва да го познавате. ако ви устройва да го приемате като черна кутия - няма да можете да работите пълноценно и на ваше място ще наемат някой по-подготвен или с желание да навлезе в работата.

п.п. употребявайте разумно и с мярка (от по 100 гр.) ;)
« Последна редакция: Oct 06, 2014, 21:23 от stealth01 »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6322
    • Профил
Е, нали сме хора дето уж разсъждаваме? Не се правете, че не ви е ясно какво имам предвид.  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Мисля (философстки погледнато) че сме доста облагодетелствани в ИТ нещата защото работим с дискретни стойности и нещата ако можеш достатъчно добре да ги разбиеш на прости и лесни подзадачи могат да се предвидят лесно. В някакви граници, понеже на базата на това сме си усложнили живота достатъчно добре и сега следваме патърни разбираш ли щото не можем да мислим прилично добре върху всичкото това което сме си причинили. В известен смисъл, живеем в някаква паралелна вселена, създадена по подобие на тази в която живеем, обаче по-предсказуема.

Реалността в която живеем обаче е аналогова и тук можем да си говорим единствено за вероятности нещо да се случи. Големи и малки глави са мислили по въпроса и ето имаш правилните стратегии, но те са предимно статистически наблюдения в някакъв контекст. Много прост пример ще дам, дъщеря ми се разболя и пиеше антибиотик, без значение какъв, произведен от Глаксо. Гнойните налепи не й минаха след 5 дни лечение и тогава последва избора - сменямe антибиотика или продължаваме този. Продължихме този и сега е към оправяне. Много тривиална история, обаче ако се замисля защо, моята празна тиква няма обяснение на този въпрос. Аргументите бяха че бактериалните усложнения (след вирусна инфекция) са станали по-резистентни на антибиотици, тогава защо точно този антибиотик, а не друг? Жена ми ги знае тези неща и си говореха доста с докторката, имаше друго мнение но след разговора им й повярва и това имаше ефект. Защо? Защо смяната на антибиотиците примерно да не е по-добра идея? Аз мога да кажа защо - всичко, ама всичко е въпрос на статистически наблюдения, тези хора нямат изобщо толкова добра идея как от А следва Б така както аз имам за моите си софтуерни драми. Е за какви разсъждения говорим тук питам аз. Някой видял нещо и ти просто го следваш, защо, защото статистически е по-вероятно да се случи така.
« Последна редакция: Oct 12, 2014, 02:07 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

Odido

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 627
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
Човек не трябва да се замисля много.Убеден съм ,че глупаците са блажени същества,никога не се замислят за евентуалните последствия.Наскоро прочетох биографията на  Шварценегер ,не че той е глупак ,но потвърди същото в своята книга,че никога нямало да стигне толкова далеч ако се замислял за евентуалните последтвия в доста от рисковите си начинания.
Активен

"Congratulations, you broke the Internet
Look at what you did! Are you happy now?"

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6322
    • Профил
Не вярвам на статистики. Винаги може да се случи да си от другата вероятност. По-малката. Не може човек да си позволи да разчита на това, за да взима решения. Когато се подготвяш за нещо, се потготвяш за по-лошия вариант на развитие. Защо е така? Защото не може да се наблюдават всички променливи? Ще последвам примера за дъщеря ти. Атибиотика е добър вариант, но само при спешност. Знаем защо? Статистиката за това обаче отива по дяволите, когато се вземат мерки, за превенция. Достатъчно съм се занимавал в областта, за да са ми ясни доста неща. Примери бол. Случиха ми се и на мен някои работи, дето да го кажа на лекар, няма да ми повярва.
Ще дам и аз пример. Преди две години имаше идин грип или нещо подобно, дето като те хванеше и те държи по седмица, без значение с какви антибиотици, витамини и прочее химии се тровиш. И мен ме хвана. Държа ме ден и мислех, че ще пукна, но на следващия ми нямаше почти нищо. Без един аспирин дори да взема. Това е профилактиката, която праща всички статистики за вируси, бактериални инфекции и антибиотици, лекарства в небитието.
От тогава като ми се заговори за лекарства и само се усмихвам.
От личен опит зная, че не бива да приемам нищо, дето ми се казва, за такова, каквото е. Може и да използвам за нещо инфото, но с резерви. Тома Неверни съм в една доста голяма степен. Това е, когато си имам работа с хора или с това дето е в главите им.
Свързаното с машинария, математика и физика е годно за доверие. По-надеждно е.
Относно статистиката има доста неща, които трябва да се вземат предвид. Нещата там стоят както в историята. Когато се учи например история, не се набляга на важните неща, като силите, идеите и енергиите стояли зад събитията. Учат се простите факти. Кое, кога и толкова. За това и истроията се повтаря толкова често.
При статистиката нещата стоят по същия начин.
Мен например преди два-три поста не ме разбраха, какво съм искал да кажа. Защо? Защото явно не е имало досег достатъчно пъти с, да кажем, такъв изказ. Когато се общува с малко познати хора, винаги трябва да се има предвид това. Не познаваме човека и не можем веднага да преценим, как да интерпретираме думите му. Докато не се научим да разбираме различния от нашия или от този на другите, с които сме имали допир, език и изказ. Не се събира лесно такъв опит или натрупва информацията, която ни е нужна. Времето е фактор, дето не можем да избегнем. Трябва време за това.
Относно бактериалните инфекции и ползата от антибиотиците. Само при животозастрашаващи случаи според мен. Никой не е отчитал или изследвал дългосрочния ефект от тези "лекарства". Във възрастен човек има около 4 кг. бактерии и почти всички са полезни и без тях тялото ни не може да работи, защото произвеждат неща, които то не може да си осигури. Как му вредим и по какъв начин, когато се посяга към бактериоубиващо средство не е ясно може би на никого.
Най-малкото, което се случва е, че антибиотиците сриват имунната система, която тъй или иначе вече е отслабена. Възстановяването от едно "лечение" с антибиотик може да продължи по-дълго, отколкото борбата със самото болестно състояние.
Един прост факт не бива да се пропуска. Когато е необходимо сериозна лекарска намеса, подписва ли се изрично съгласие от близък или от самия пациент, че лекаря не може да се държи отговорен за евентуален негативен ефект от намесата? Да. Защото лекарите общо взето са нещо като шамани. Знаят, че някои процедури вършат работа и знаят защо. Знаят, че други вършат работа, но не знаят защо. Знаят често, че нищо не знаят и въпреки това се намесват и са скръстили пръсти зад гърба си. Дано да стане!
Трупането на знания и опит не бива да спира никога, точно защото не сме сигурни за нищо, а и не можем да бъдем. За нещата от физическото измерение на света ни, можем да сме доста уверени, но когато се опре до чисто човешки неща - там е онче-бонче.
Мен ме отчайва друго. Хората са спрели да се слушат един друг и слушат почти само себе си. Собствените си интерпретации на всичко около тях. Не се опитват да разберат другия. Така е трудно.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.