Автор Тема: Книга за Линукс  (Прочетена 5032 пъти)

user1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 61
  • Distribution: Fedora 21
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Книга за Линукс
« Отговор #15 -: Jan 05, 2015, 11:45 »
Съжалявам за лошата новина, но рецепта просто няма.
Ясно ми е че е така ,благодаря ти все пак че сподели.
Активен

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: Книга за Линукс
« Отговор #16 -: Jan 05, 2015, 19:57 »
ще се включа и аз, макар, че нямам претенция за разбирач :)
ще ти кажа аз как почнах: с ентусиазъм и с кеф, и с очарование - Linux ме очарова, и това, което знаех беше, че ако нещо не става, то е зашото не знам :)
чупих си инсталациите, ем много пъти :), докато не открих Remastersys /за съжаление проекта е изоставен, но мисля, че все още работи/, с който си създавах копие на системата, преинсталирах и тръгвах от там, от където бях спрял.
Убунту - юзърфрендли дистрибуция, която ми даде А и Б.
някой други дистра, само да разгледам разликите... :) и пак Убунту...
след известно време, когато спрях да си чупя инсталациите минах на Debian :) тестинг, разбира се, защото от Убунту не се минава на стабъл...
в момента имам една Мента /LMDE/ - железна е и е подходяща за начинаещи, и отскоро не излизам от FreeBSD :)
така че, хич да не ти пука... действай смело.
имай предвид, обаче, че за Дебиан базираните дистра има доста повече инфо и по-развити общности, а помощ ще ти трябва и то много :)
тук във форума можеш да получиш такава, но по-полезно за теб, а и по-обучаващо ще е първо да питаш гугъл
how to solve te_tozi_problem how to това, haw to onova...
и което аз не направих с Линукса, но не пропуснах да правя с ФрееБСД е, да си купя една тетрадка и да си водя записки! тетрадка, не за друго, а защото на черния екран гугъл не помага, освен ако не работиш с Lynx, но това е за по-късен етап! и тетека...
« Последна редакция: Jan 05, 2015, 20:05 от satir »
Активен

user1111

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 61
  • Distribution: Fedora 21
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: Книга за Линукс
« Отговор #17 -: Jan 06, 2015, 01:06 »
При мен нещата са горе долу като при теб, преди около 3 години се запознах с Линукс пробвах първо Убунту от там пробвах доста други дистрота като и продължавам да се лутам но честно казано най ми допадна Дебиан и си прав че най много информация в нета има за Дебиан базираните дистрота и най вече за Убунту.При мен обаче за голямо мое разочерование Линукса и изобщо компютрите като цяло ще си останат едно хоби и нищо повече.Пробвах се преди няколко месеца да уча програмиране но когато рабрах колко програмни езика трябва да знам за да бъда добър програмист и се отказах,след това реших да се пробвам за мрежов администратор но и тук се отказах заради други причини после реших да уча за сис админ но и тук удрям на камък защото най голямата пречка за мен е че съм вече на 38 години и нито акъла ми е като на 20 нито енергията,иначе желание имам просто много късно се увлякох по компютърните технологии а за  да си изкарвам хлава с това и то особенно в България си е голяма мъка на тази въраст като се има в предвид че трябва да започвам всичко от нулата.Ако не гонех курвите и не водех толкова рахайтен живот на младини а се бях хванал когато бях на 20 сега вече можеше и да се прехранвам с това което ми харесва.Сега ще трябва да си вадя хляба с това което не ми харесва.:)...Увлякох се малко колеги но сигурно има и други хора с подобна съдба като моята.Пък  и всичките ми приятели са извън България та затова се изказах мъката както се вика.
Успех на всички в борбата за оцеляване в България.
« Последна редакция: Jan 06, 2015, 11:33 от user1111 »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6311
    • Профил
Re: Книга за Линукс
« Отговор #18 -: Jan 06, 2015, 17:34 »
Линукса учи. Учи как да не правиш нещата. После учи, как да ги правиш. Може да те научи, как работи смотания компютър. Как работи систамата върху него. Какво е програмиране, какво е шел и защо шела е по-добър избор, за да си свършиш работа в почти всички случаи. Научава те, че все още си способен да учиш. В опозиция на изказването на user1111 ще кажа, че не си има нужната мотивация, не си имал цел, не си имал проект, върху който да работиш и да завършиш. Ако целта ти е единствено да го научиш, няма как да стане. Аз се мъчих първоначално с линукса на едно IBM-ченце с Р 2, 64МВ RAM, без хард диск, защото беше гръмнал, стартирах от CD жив Кнопикс 3.2, от някакво списание. Имах една 1GB флашка и я пъхах, за да може някъде да направя swap. Научих се благодарение на тази липса на подходяща машина, как да си направя swap файл, как да го активирам, как да монтирам в движение файловата система, така че да ми позволи да правя запис на нещо върху флашката, че монтираше всичко само за четене. Благодарение на това, че нямах достатъчно RAM за KDE-то, едвам се влачеше, пусках някаква напълно допотопна графика, но тогава видях, че програмите всъщност си работят много добре. Благодарение на всичко по-горно, се научих да не се плаша от терминала. Тогава се научих и да пиша скриптове, вярно елементарни, но радостта беше голяма. Изобщо падаше голямо забавление. Сега положението е по-лошо. Имам отлична машина. Мощна и всичко върви на нея, ако че е лаптоп. Но онази радост от откриването на нещата някъде се загуби. Не съвсем, но рядко намирам време да се ръчкам. Имам чудесна идея в главата, но ми трябват сериозни познания по РНР, MYSQL, трябва да имам изнанията да изградя система почти от нулата. Трябва да зная, как да направя приложени интерфейс за едно нещо. Трябват ми много неща, които сега нямам. Не виждам и начин как да ги науча за разумно време. Та сега съм се хванал да изкарвам пари, да си наема хора, които да свършат това, което аз не мога и после да се изкарват големите кинти. Ма$$та му на оцеляването! Има и по-интересни неща и предпочитам да си хвърлям усилията там, а не да мисля, дали ще мога да си платя сметките.
Относно линукса отново. Променя мисленето определено, променя и начина, по който човек прави нещата. Променя и възгледите му. Струва си усилията.
« Последна редакция: Jan 06, 2015, 17:37 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Книга за Линукс
« Отговор #19 -: Jan 06, 2015, 18:01 »
    Аз пък смело мога да кажа, че много малко научих за 10 години-не се имам за майстор, че мога да компилирам кернел и да конфигурирам дистрибуция.....(а е така-щото все кефа си гледам).....

    Обаче....преди две седмици ръчках 3 дена един айфон 4, и видях какви тотални нещастници са макаджиите, за бозата да не говорим....

    Та в тоя ред на мисли пуснах VLC през Jack Audio Connection Kit- (което пък не става с 2 клика), който конфигурира правилно реалтайм кернела-звукът се оказа безкрайно далеч като подобрение спрямо стандартното звуковъзпроизвеждане в Линукс....(за Мак, еле за бозата....колко са зле)....скоро ще пусна тема за това, но се бавя, защото лесно се пуска на хубава звукова карта, но не съм сигурен, дали съм постигнал максимума за слаби вградени  звукови карти...

   Та ето ти един пример за безкраен кеф, от това, че се занимаваш с Линукс....

   Според мен, обаче живото общуване, при обучението на Линукс, както и за всяко нещо не може да се замени с нищо-и това е огромният недостатък на компютърните науки особено в България. Така, че си търси среда, а книгите ги имай за спам, както обикновенно се оказва-много малко книги са по същество във цялото човешко познание.
« Последна редакция: Jan 06, 2015, 18:09 от ЗевсБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6311
    • Профил
Re: Книга за Линукс
« Отговор #20 -: Jan 06, 2015, 19:15 »
Книгите в момента са под всякаква критика. Аз първо започнах с Windows 3.11 и той на практика си беше DOS. Та преди изобщо и да се докосна до такова нещо интереса ми към компютрите вече беше толкова голям, че си бях накупил книги за DOS, за програмиране на С. В тези книги, преди да ти кажат какво е ОС, какво е потребителски интерфейс, ти казваха, какво е компютър и как работи. Какво е файлова система и как рамоти. Какво е BIOS и защо го има. И от тук вече се започваше, коя команда, какво обслужва, какво прави и така нататък. Благодарение на тези стари книжки, които не зная къде изчезнаха, някои подарих, мога с голяма съм поставял диагнози докато още ми се оплакват, какво не работело.
Сега с линукса ми малко по-сложно, защото работи по различен начин. Не съм задълбочавал. А ще трябва. Но не очаквам да науча нещата от книгите. Има мрежа и хубавото е, че хората споделят, какво и как. И го споделят от опит. При конкретни задачи и проблеми.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Re: Книга за Линукс
« Отговор #21 -: Jan 06, 2015, 19:50 »
Значи според мен нещо може да се разбере като хората, когато:

1) си оцапаш ръцете с него - поради което която и да е книга сама по себе си няма да помогне
2) имаш силното желание да разбереш как работи - т.е момента с "нещо работи така защото някъде е написано така и няма какво да го мисля" саботира цялата тарапана
3) си поиграеш да го модифицираш за да видиш какво ще се случи - не е нужно модификациите да са силно смислени или функционални, по-скоро да докажеш някоя хипотеза.


Та значи книгите са хубаво нещо, защото предоставят....шорткъти в процеса. От друга страна може и да са вредни, защото ако свикнеш да разчиташ на написаното без да провериш лично как стоят нещата, пак не е на добре.

От друга страна, не е нужно да разбереш нещо като хората, за да го ползваш - огромна част от линукс потребителите нямат идея за елементарни неща, например какво наистина се случва когато изпълниш някоя команда от шела или пък какво наистина се случва когато четеш от някой файл или как наистина работи NAT-ващия им рутер, което въобще не пречи да изпълняват команди, да четат и пишат във файлове и да си сетъпват NAT-ващи домашни рутери. По същият начин както аз примерно нямам много ясна идея как работи колата ми, въпреки че я карам всекидневно.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon