Автор Тема: Спешно ! Изтрит дял.  (Прочетена 2688 пъти)

kot0ff

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Спешно ! Изтрит дял.
« -: May 11, 2015, 13:55 »
Момчета извинявам се за двете последователни теми ,които пуснах . Направих голяма беля .. Без да искам при преинсталация съм изтрил всички дялове и в момента съм с 1 общ дял,който даже не иска да ми го отвори.Всичко ми се е форматирало и цялата информация ми я няма вече... Има ли някакъв начин да върна някак си изтритите дялове и всичко да е по старо му .... Голяма беля направих  :( :( :( :(
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Спешно ! Изтрит дял.
« Отговор #1 -: May 11, 2015, 13:59 »
Първо - спокойствие. Какво точно направи, стъпка по стъпка. И нищо не пипай по дяловете да не загубиш всичко - безвъзвратно.
Активен

kot0ff

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Спешно ! Изтрит дял.
« Отговор #2 -: May 11, 2015, 14:13 »
Както в предишната тема споменах преинсталирах си уиндоуса . Имах под ръка и флашка с линукс минт и реших ,да си преинсталирам и него . Започна инсталацията и по мое мнение тук съм объркал нещо . Не ми даде да форматирам нищо , а просто започна да си тече сама инсталацията . Може да съм прескочил стъпката за форматиране на дяла с линукса .. не знам и аз :х . Приключи инсталацията и реших да влезна в компютъра и кога гледам няма ми ги двата дяла ,където ги имах преди , а имам само 1 , който не иска да се отвори .  :(
Активен

bvbfan

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1056
  • Distribution: KaOS
  • Window Manager: Plasma 5
    • Профил
Re: Спешно ! Изтрит дял.
« Отговор #3 -: May 11, 2015, 14:29 »
Как разбра, че е само един? И защо не питаш, няма нужда да преинсталираш Линукс  8) И къде гледаш та си пропуснал екран, http://itsfoss.com/guide-install-linux-mint-16-dual-boot-windows/ стъпка 4 какво избра?
Активен

kot0ff

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Спешно ! Изтрит дял.
« Отговор #4 -: May 11, 2015, 15:06 »
Все си мисля, че от невнимание или от бързане съм пресочил точно стъпка 4... Съдейки по отговорите явно съм натиснал за ми се изтрие всичко от всички ОС..
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Спешно ! Изтрит дял.
« Отговор #5 -: May 11, 2015, 19:13 »
Натиснал си да ти се инсталира върху целия диск. Всичко става след това на един дял и ето ти беля. Ако си спомняш точно размера на дяловете, пробвай да ги направиш отново. След това може да пробваш да възтановиш нещо. Преди да започнеш с всичко това обаче, е хубаво да направиш имидж на целия диск на външно устройство. За всеки случай. Така и е по-правилно да пробваш да възтановяваш нещо.
Ако някой тук знае нещо по-добро да свирка. Предполагам, че след като се направят дяловете със същия размер, секторите трябва да са на старите места и може би, каквото е имало там, още да си стои. Нямам особено голям опит с подобни изпълнения.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

borovaka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1331
  • Distribution: Каквото дойде
  • Window Manager: Gnome / KDE
    • Профил
Re: Спешно ! Изтрит дял.
« Отговор #6 -: May 11, 2015, 19:59 »
Опитай с live cd и TestDisk, има вероятност да си върнеш партишаните. Ако не помогне използвай PhotoRec (инсталира се заедно с TestDisk) .
Както те посъветваха - добре е да си направиш побитово копие с dd преди да правиш експерименти.
Активен

Та извода е прост: "Колкото по-големи ла*ната - толкова по-малка щетата! ... моралната де, не материалната"

malin

  • Гост
Re: Спешно ! Изтрит дял.
« Отговор #7 -: May 11, 2015, 20:12 »
В зависимост колко е зле положението може и да помогне gpart (ако не е толкова зле).
Имам спомен, че при подобна "проба" от моя страна ми помогна. Но е добре първо да се направи копие на възстановяваното (ако наистина толкова много се държи да се възстанови, ако не - юруш директно на харда и при някаква сполука - копиране на появилата се информация на читаво място/външен носител).

Редакция: Грешка, не беше такова положението. Беше инсталиране съвместно с другия Линукс, но забърса другите дялове. Значи остава testdisk&photorec и задължително копие и възстановяване на друг носител, а не върху.
« Последна редакция: May 11, 2015, 20:20 от malin »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Спешно ! Изтрит дял.
« Отговор #8 -: May 11, 2015, 20:20 »
Само ще споделя, че ми се е случвало такова нещо. Ако не съм пипал дяловете, съм успявал да възтанова файловете. Дори след форматиране. Случи ми се, когато още ползвах само Windows XP и за линукс не съм се замислял изобщо. Файловете ги възтановявах с Recuva. Но ми се случи и да затрия дяловете и после въпреки, че след преинсталацията ги направих същия размер, нищо. Загубих всичко. Такава беля не ми се е случвала откак ползвам Линукс. За щастие. Използвал съм photorec в опит да възтановя файловете от диск след като Windows го нямаза до неузнаваемост, без да му е казвано да се занимава с дяловете. Четири дена мъки. Откачих от нерви. Резултата беше половинчат. Добре, че имах подръка външен хард. USB 1.1. АТА диск в компа. Десет часа само се копираше видеото. Не включвам сканиране и прочее.
Аз на твое място щях да махна с ръка и да тегля една на всичко затрито. Това разбира се не е опция, ако се затрият важни документи, но за всичко друго се преживява. Повярвай ми за това. Два месеца търсене и сваляне на уроци за едни нещица ми отидоха по дяволите, когато харда ми крашна на третия месец на чисто новия ми лаптоп. Половината неща не ги намерих после, но нейсе. Минава.
« Последна редакция: May 11, 2015, 20:22 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Спешно ! Изтрит дял.
« Отговор #9 -: May 11, 2015, 21:05 »
active@ undelete върши чудна работа, има го в hiren boot cd 10.6 , в по-новите версии го няма
photorec e много бавен и не възстановява всички файлове
Активен

malin

  • Гост
Re: Спешно ! Изтрит дял.
« Отговор #10 -: May 11, 2015, 21:30 »
Особенно имената на файловете.  :)
DD прави пък побитово копие със скороста на светлината.
С 2 думи - възстановяването е бавен процес.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: Спешно ! Изтрит дял.
« Отговор #11 -: May 12, 2015, 09:45 »
Има едно единствено нещо, което помага на 100%. Научих го по трудния начин. Копие на важните неща. Ако са много важни, копие на копието. Мисля от известно време да си взема още един външен харддиск точно за тази цел. Грешки стават. И то смешно глупави. Като последната ми преди няколко месеца. Затрих дяла с Windows като вместо да форматирам /dev/sdb1 - флашката - форматирах първия дял на харддиска. Този с Windows 7 го направих за секунда на fat32. 50GB fat32  :D
Затова - backup на всичко ценно.
Някъде бях чел едно изказване, което е много вярно. Ако искаш да загубиш информация, превърни я в единици и нули.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

kot0ff

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Re: Спешно ! Изтрит дял.
« Отговор #12 -: May 12, 2015, 16:46 »
Теглих майната на всичко .. Опитах няколко работи за възстановяване , но нищо насреща . Прежалвам хилядите файлове ,които съм събирал с години и продължаваме напред :)
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Спешно ! Изтрит дял.
« Отговор #13 -: May 12, 2015, 17:03 »
Обикновено така става, сто акъла се дават - ама накрая форматирането играе на цяло и на чисто.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Re: Спешно ! Изтрит дял.
« Отговор #14 -: May 12, 2015, 17:26 »
Във форума има подобни теми с описани успешни възстановявания.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3