Автор Тема: 5G  (Прочетена 17663 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: 5G
« Отговор #15 -: Jul 04, 2019, 09:31 »
Плоедив 24 не е руски, а български, доколкото е на Доган. Доган е български политик, при това класически. Днес е с Турция, утре със САЩ, вдругиден с Китай. Той е там, дето е изгодата.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: 5G
« Отговор #16 -: Jul 04, 2019, 11:08 »
Хирро-инженера..............
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
Re: 5G
« Отговор #17 -: Jul 04, 2019, 11:48 »
Значи и аз почвам да си мисля че може статитията за птиците да е фейкова....обаче сигурно има доза истина.

https://en.wikipedia.org/wiki/5G#Frequency_range_1_%28%3C_6_GHz%29
Цитат
Frequency range 1 (< 6 GHz)

The maximum channel bandwidth defined for FR1 is 100 MHz, due to the scarcity of continuous spectrum in this crowded frequency range. The band most widely being used for 5G in this range is around 3.5 GHz. The Korean carriers are using 3.5 GHz although some millimeter wave spectrum has also been allocated.
Frequency range 2 (> 24 GHz)

The minimum channel bandwidth defined for FR2 is 50 MHz and the maximum is 400 MHz, with two-channel aggregation supported in 3GPP Release 15. In the U.S., Verizon is using 28 GHz and AT&T is using 39 GHz. 5G can use frequencies of up to 300 GHz.[70] The higher the frequency, the greater the ability to support high data transfer speeds without interfering with other wireless signals or becoming overly cluttered. Due to this, 5G can support approximately 1,000 more devices per meter than 4G.[71]
FR2 Network coverage

5G can use higher frequencies than 4G, and as a result, some 5G signals are not capable of traveling large distances (over a few hundred meters), unlike 4G or lower frequency 5G signals. This requires placing 5G base stations every few hundred meters in order to utilize higher frequency bands. Also, these higher frequency 5G signals cannot easily penetrate solid objects, like cars, trees and walls, because of the nature of these higher frequency electromagnetic waves.[72]

Не ми се вярва в Европа да преминат на тези обхвати Frequency range 2 (> 24 GHz) Най малкото защото затихването през стени е голямо. Най вероятна ще си стоят на 3.5Гхз


Обаче това което ме притеснява е защо ще са по нагъсто антените и то насочени секторни - значи и полето ще е по голямо....най малкото да се подобри съотношените сигнал/шум и оттам да се вдигне скоростта.

Друго което ме притеснява защо изобщо в са го измислили този Frequency range 2 (> 24 GHz) ??? ??? ??? Щом са го измислили значи ще се използва. Ако не сега то след време.....ще ти докажат че е безвредно....Абе много неяснотии има.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: 5G
« Отговор #18 -: Jul 04, 2019, 12:53 »
Не съм експерт, но забелязвам, че постоянно обсъждате мегахерци и вреди, а това не е от такова значение. До колкото знам точецът е най-важен :) Вижте микровълновата печка на каква чистота работи.

Преди много години исках да си пръсна стабилен безжичен интернет в къщата и отидох при един приятел, който с това се занимава. Харесах си една голяма антена с рутер приличаща на закачалка (и естетика имаше :) ). Като споделих на моя приятел че искам с това да си реша проблема с нета в къщи и той отказа да ми я продаде :) . Буквално думите му бяха: Няма да съм отговорен аз, за сварения ти мозък на сутринта. Това беше на 2.4гхз и за това казвам, че е до волтажа на антената, а не до чистотата.
« Последна редакция: Jul 04, 2019, 12:57 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: 5G
« Отговор #19 -: Jul 04, 2019, 13:00 »
В онази тема дето дадох връзка Дани (много мрази да му казват така) казва, че с петволтова антена праща сигнал до Аржентина.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: 5G
« Отговор #20 -: Jul 04, 2019, 13:26 »
В онази тема дето дадох връзка Дани (много мрази да му казват така) казва, че с петволтова антена праща сигнал до Аржентина.
Сигурно това е така, но аз имам предвид друго. Историята на 4096 съм я чувал и от други хора работили това и мисля че е било до волтаж тогава а не до честота. Може би @бот е най компетентен да обясни, но това което казвам е, че винаги се коментира само едната страна на нещата (честотата), а не другата (захранването). Нали се сещате във филмите "лудият учен" като вземе да крещи "more power, more power, give it some more power"  ;D

ПП: Дани (кой е Дани?) не вярвам да е избил птиците от тук до Аржентина :)
« Последна редакция: Jul 04, 2019, 13:47 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: 5G
« Отговор #21 -: Jul 04, 2019, 14:07 »
danaildr

Въпреки, че много рядко пише, има регистрация и тук.
« Последна редакция: Jul 04, 2019, 16:26 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

programings

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Arch Linux, BunsenLabs Linux, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE, MATE, Openbox
    • Профил
Re: 5G
« Отговор #22 -: Jul 04, 2019, 16:53 »
Ще си позволя да взема отношение, като лицензиран радиолюбител.

5W с Аржентина на милиметрови вълни - би било невероятно, понеже тези вълни нямат свойството да се отразяват в йоносферата, поглъщат се много бързо от газовете в атмосферата и са подходящи само за line-of-sight комуникация, т.е. от точка с пряка видимост до друга такава. Може на къси вълни, без проблем, дори е популярна практика сред радиолюбителите, известна като QRP - DX връзки на далечни разстояния с малка мащност и често с подръчни антени (5W за къси вълни е малка мощност).

Колкото по-висока е честотата, толкова по-осезаем е описаният по-горе ефект. Това, заедно с нуждата от по-високи скорости, които не могат да се постигнат само с по-голям bandwidth, налага клетките да са на по-често.

За антени и волтажи... това ми напомня, че един колега наскоро беше разправял как навремето някакъв искал да му отчита "електромера на антените".  ;D

Каквато мощност изпратиш по коаксиалния кабел до захранения елемент на антената (в случая говорим за класическа Yagi антена, каквато колегата по-горе нарича "закачалка"), като се приспаднат загубите по този кабел, такава мощност бива излъчена. Това при постигнато добро съгласуване и съответно добра стойност на КСВ. Доколко ще е ефективна антената (каква част от изпратената по кабела енергия ще бъде излъчена) зависи как е изпълнена, дали размерите и съответстват на честотата на която се излъчва и дали съгласуването се е получило. Разбира се, това е пасивна антена. Има и активни антени, там нещата са други.

5G ще се случи. Това е естествено. Ако е на 3.5 GHz - супер.
« Последна редакция: Jul 04, 2019, 17:01 от programings »
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: 5G
« Отговор #23 -: Jul 04, 2019, 17:37 »
Ще си позволя да взема отношение, като лицензиран радиолюбител.
...
Каквато мощност изпратиш по коаксиалния кабел до захранения елемент на антената (в случая говорим за класическа Yagi антена, каквато колегата по-горе нарича "закачалка"), като се приспаднат загубите по този кабел, такава мощност бива излъчена.
Извинявам се за некомпетентните си изказвания, но така се учи човек. От това което си написал разбирам че няма волтажи, амперажи - има мощност. С това казано, въпросът ми е - до каква степен тази мощност нанася вреда на живите организми (темата е за умрели птички)? Кое е вредно? Високата честота, излъчената мощност или корелация между двете?
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

programings

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Arch Linux, BunsenLabs Linux, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE, MATE, Openbox
    • Профил
Re: 5G
« Отговор #24 -: Jul 04, 2019, 18:54 »
Няма проблеми, колега. Не исках да прозвучи подигравателно, и извинявай, ако така се е получило.

За мен това с птиците е фалшива новина.  :)

Иван Ванков в поста по-горе го е зачекнал, но ето още по-подробна информация от американския честотен регулатор: https://www.fcc.gov/engineering-technology/electromagnetic-compatibility-division/radio-frequency-safety/faq/rf-safety

Електромагнитната радиация не е йонизиращо лъчение, няма свойството да влияе деструктивно на структурата на клетките в организма. Високи нива могат да доведат единствено до изгаряния на кожата и други тъкани. Това са много високи нива, много над стандартизираната мощност на базовите станции. Трябват някъде около 5–10 mW/cm2 концентрирана енергия за да започнеш да чувстваш топлина по кожата си. Това не може да стане при мощностите с които оперират BTS-ите.  :)

Колкото до високата честота - ами за мен не е хубаво нещо. 300 GHz си звучи страшничко. Трябва още research как милиметровите вълни влияят на всички тъкани в тялото (не всички тъкани в тялото "абсорбират" енергията по един и същ начин), защото имаме не само кожа, но и роговици например. :)
« Последна редакция: Jul 04, 2019, 19:00 от programings »
Активен

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: 5G
« Отговор #25 -: Jul 04, 2019, 20:04 »
Поне 75-85 % от масата/теглото на човек са течности, при бебетата май до 90 % и при възрастните може би и до 65-70 %.
Цитирам само по памет  >:(, но мисля че е доста близко до реалните числа  ;)
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: 5G
« Отговор #26 -: Jul 04, 2019, 20:31 »
@programings , аз не се обиждам никога. И друг път съм споделял - за мен форумът е като килийно училище. Всеки тук споделя различна информация, която пък всеки заинтересован абсорбира. Мен не ме е срам и да си питам по нелеп начин де :)

@ray, programings спомена различните части на тялото, понеже в линкът пише, че тестисите и очите нямат добро оросяване, а вредното е, че загряването е прекалено бързо и по-трудно се разсейва. /Прочетох линка и пдфа по диагонал, че е бая инфо :) /
Нещото над което не се бях замислял също е че има разлика между "радиация" и "радиоактивно"  :)
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

ray

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1447
    • Профил
Re: 5G
« Отговор #27 -: Jul 04, 2019, 20:56 »
@makeme: прав си, но аз имах предвид нещо по-различно, но явно го написах прекалено кратко и така все едно не казах това което исках  :(, съжалявам !

Имах предвид че абсорбирането на различните вълни и лъчения от течностите е различно от това на тъканите.

И тъй като живота на тъканите  (във всеки един аспект) се осъществява от циркулацията на течностите (кръв, лимфа, жлъчка и т.н.) за живота на тялото е изключително важно как работят и дали са чисти течните компоненти на тялото.
Въздуха, поетия кислород и отделения въглероден двуокис също се пренасят чрез кръвта, храната се смеля от стомашните сокове и т.н.

Стана доста по-дълго, но мисля че успях горе-долу да се обясня  8)
Активен

makeme

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 895
  • Distribution: Many
  • Window Manager: KDE
    • Профил
Re: 5G
« Отговор #28 -: Jul 04, 2019, 21:28 »
Стана доста по-дълго, но мисля че успях горе-долу да се обясня  8)
Щом и аз схванах...значи си успял :P

В крайна сметка излиза, че или новината е фейк или тия тестове, които са правени просто не са по спецификацията описана в документа.

Относно пловдив24 - аз го чета с едно око.Чета го просто защото в Пловдив освен него и трафика, други съществени медии няма. На големите медии само "София" им е в устата. Като чуя за плочките им и ми се..... Реално картинката в Пловдив с  "плочките" е по зле, но никой не го отразява. Не че ме интересуват такива теми, просто говоря принципно. Някъде горе се коментираше "ЕЖК". За мен всички преписващи медии са именно такива (ЕЖК стайл) и предпочитам да чуя мнението/виждането/пропагандата на някой просто запознат, от колкото тяхното.
« Последна редакция: Jul 04, 2019, 21:34 от makeme »
Активен

Distributions:  UbuntuMate; Kubuntu; CentOS; Kali; Raspberry Pi OS ...

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Re: 5G
« Отговор #29 -: Jul 05, 2019, 03:10 »
https://www.cellphonetaskforce.org/5g-from-blankets-to-bullets/
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.