Автор Тема: Какво мислите за "Синята зона" с платеното паркиране в големите градове?  (Прочетена 7515 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Хайде да пусна една темичка за "Синята зона" в големите градове. Знам, че тук има колеги, които не живеят в градове с такива зони, но и мнение от тяхна страна ще е интересно. За мен това си е чист рекет от страна на общината.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Целта ѝ е да се прибират пари. Не върши никаква работа. И вместо да се строят многоетажни паркинги с тези пари, те отиват незнайно къде.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3472
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
Големите общини имат и големи разходи. Ако не е Синя зона, ще измислят нещо друго, но трябват приходи.
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

programings

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 221
  • Distribution: Arch Linux, BunsenLabs Linux, FreeBSD
  • Window Manager: XFCE, MATE, Openbox
    • Профил
Нямам автомобил - нямам проблем. :)
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
   Във всички градове има "зони",където може да се паркира безплатно,
стига да се внимава повече и колата да не се набива на очи.
   За София - в Борисовата градина има няколко скътани места,където
човек може да си остави возилото с минимален риск.
После може да си свърши работата бързо,има добри транспортни
връзки,вкл. метро (метростанцията до националния стадион).
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
А бе не е баш кат да нямат пари ама все не им стигат
Ей го на наскоро загубиха парите за цял един АЕЦ а да видим сега кой ще ги излежи при бай Ставри....

https://e-vestnik.bg/35342/bird-bg-kade-sa-bitkoynite-za-10-miliarda-dolara-konfiskuvani-ot-darzhavata/


 А пък онези пари  които не са окрадени или изгубени как ги управляват - майка плаче
https://e-vestnik.bg/35346/kade-skriha-4-mln-pomoshti-za-ekskurzovodite-ministarat-samo-za-firmi-li-misli/

П.П. Ще може ли тука правистите че и счетоводителите да разяснят къде отиват кинтите конфискувани от/в полза на държавата и как се осчетоводяват?
« Последна редакция: Jan 19, 2022, 09:16 от remotexx »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Ще го напиша общо за наказателния процес, например за пари в брой, как става на практика. С общи приказки, в общия случай.
Конфискация на имущество е предвидена за някои престъпления, например чл. 255 от НК (Данъчните измами).
Някой си прави верига от фирми и започва данъчни измами. В един момент полицията му отива "на гости", арестуват го и правят претърсване у тях. Намират един милион в брой. Тези пари се преброяват, описват,изземват като веществено доказателство, съставя се протокол и докато трае делото, се съхраняват, обикновено в някоя каса.
Делото приключва, подсъдимият е признат за виновен, присъдата влиза в сила. С присъдата съдът постановява и конфискацията на тези пари, защото за данъчна измама е предвидена конфискация на имущество. Органът, който ги съхранява тия пари, след влизане на присъдата в сила, ги предава на НАП и влизат в бюджета на държавата.

С гражданските дела е малко по-различно- например прословутите дела на КПКОНПИ за отнемане на незаконно придобито имущество са граждански, а не наказателни. Проверяват Цецо, да речем, че има 20 апартамента, пък никога не е работил и няма доходи. Докладът на комисията влиза в съда, с иск за отнемане. Съдът се произнася, че тези му 20 апартамента са незаконно придобити и постановява по искане на комисията отнемането им (конфискация). На държавата апартаменти не й трябват, НАП ги изнася на публична продан и придобитите пари от тях влизат в бюджета на държавата.
Ако предмета на отнемането е пари в брой по сметка, комисията първо ги обезпечава с налагане на запор по банковата сметка, а след произнасянето на съда отиват по сметка на НАП (за бюджета).

Накратко казано, това е механизмът. А как точно се осчетоводяват- предполагам, в приходната част на бюджета. Може би Файър ще разясни повече тая част.


   Във всички градове има "зони",където може да се паркира безплатно,
стига да се внимава повече и колата да не се набива на очи.

П.П.
И във Варна има такива местенца. Моя офис е на границата на зоната, нарочно си го подбрах така, че да мога да паркирам извън зоната. Обаче си е ад. На първо място, самата зона винаги е пълна и трудно си намираш място, даже да изгаряш от желание да платиш. А на второ- граничните на зоната квартали (където паркирам и аз) са също така пълни с коли (заради зоната)- паркираш сутринта около осем часа и не буташ колата, докато не си тръгнеш от работа, щото подкараш ли я- после няма къде да я оставиш вече.

А тука от нашата варненска зона в някои отношения останах възмутен- в централната част нарисуваха зона и сложиха табели дори и на паркингите пред блоковете и кооперациите (например зад Градска болница, блоковете около улица "Батак" и др.)  Баси нахалството- паркинга пред блока ти и той начертан, айде цакай 120 лева годишно, за да си паркираш там, където живееш.

Казвали са ми, че в Пловдив било по-умерено- не всички улици в обхвата на зоната са начертани и с платено паркиране, а само главните, но доколко е вярно, не знам, в този град не съм ходил от поне десетина години.
« Последна редакция: Jan 19, 2022, 10:25 от Nik123 »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Понеже става въпрос за компютри, никой, нищо не разбира. Били са откраднати още на другия ден едва ли не. И у нас няма човек (на държавна служба или съдебен експерт), който да може да докаже, каквото и да било. Та бити пари няма и няма, и да има.

В прихода отиват и от там вече разхода може да е всякакъв. Представете си бюджета като един голям куп. Само МФ могат да кажат с точност, кои пари, за какво са отишли.

=*=

Синята зона (ще ви изненадам и във Видин има, даже с SMS) не е предвидена, като приход за строене на гаражи, каквото и да лъжат в СО. В цял свят се прилага единствено като мярка, която (уж) да облекчи паркирането и да накара хората да ползват обществен транспорт.

Съответно навсякъде по света, тази дейност е губеща. Сиреч разходите по нея са повече от приходите.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Зная добре синята зона за какво е. Зная също, че парите от нея не са предназначени за строеж на паркинги.

Не изцяло доизказаната ми мисъл в предния пост беше, че ако се строяха паркинги, където хората да могат да си оставят колата, нямаше да има толкова коли по улиците на града, пътните платна може би щяха да са много по-свободни за движение, нямаше  да има такова задръстване и нямаше да има толкова работещи двигатели на място. Това не се прави. Паркинги не се строят. Съответно, коли на всяко място, където може да се паркира, което пък ограничава платната за движение.

Освен това СО направи и продължава да прави нещо много грешно. За да не се изразя по-грубо. Не че ми пука.  :D Когато пуснат метростанция или отсечка от метрото, тее променят градския транспорт в района така, че да набутат хората в метрото едва ли не насила. Сутрин се е случвало да не мога да се кача. При това положение, кой няма да предпочете да се качи в колата и да пътува като човек, а не като добитък...
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

nslave

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 159
  • Distribution: Fedora / Debian
  • Window Manager: Xfce
    • Профил
На мен поне към момента резултата от зоните ми се струва позитивен. Поне във Варна, моите наблюдения са, че централната част стана по-подредена. Преди във всяка градинка, тротоар имаше качена кола. Като пешеходец, основната дейност беше да заобикаляш коли и да избягваш такива, които се опитват да те блъснат докато заобикаляш. Това разбира се можеше да се реши и просто с разчертаване и глоби, но без заплащане на зона. Но пари за тази дейност не знам от къде щяха да дойдат.

Поне от начина по който аз ползвам зоната, обикновено ми върши добра работа. Обикновено има свободно място около локациите, които ми се налага да ползвам. Преди зоната ми отнемаше поне 30-40 минути да си намеря място, т.е. пак си плащах, но в гориво и време.
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Още един градски имало тука, варненците май сме доста :)))
Иначе да, паркирането по градинките изчезна. Това е единственият (според мен) положителен ефект от зоната. Стана така, защото на конвенционалната полиция (т. е. патрулите на РПУ-тата и районните инспектори към РПУ-тата) последният им проблем беше неправилното паркиране- имат си достатъчно друга работа и винаги са в недокомплект, издържат се от централния бюджет, а като правило централните власти винаги искат работа за двама-трима да се върши от един, та да пестят от заплати. Обаче с появата на Синята зона във Варна много увеличиха щата на общинска полиция (а те са звено към конвенционалната полиция, ама им плаща общината)- та на тая специализирана полиция работата й е основно да гледа кой е паркирал неправилно и пердашат глобите. Че имат и норма- на смяна по определен брой актове/фишове.

Но това да ти разчертаят паркинга пред блока си е живо извращение и изнудване.

П.П. Файър, днес си пуснах образец 1, за декември се пуска с ЕГН-тата, както си беше досега, от другия месец с БУЛСТАТ-а. За обр. 6 не знам още как ще е, ама по логиката за обр.1, пак трябва да е с ЕГН-тата.

П.П.П. Я, то можело и да не се дърлим в някои теми :)
« Последна редакция: Jan 19, 2022, 14:59 от Nik123 »
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
   Стана ми интересно...

Ако аз живея във Варна,имам там примерно апартамент,и си паркирам
колата пред входа,ще ме глобят ли ?

   Или ... зависи къде е апартамента ...
« Последна редакция: Jan 19, 2022, 16:49 от spec1a »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Ако примерно живееш във Варна на ул. "Батак" в дългия блок - там е разчертан паркинга пред блока. Не само там, но го давам като пример- имаш две опции- едната е да си пускаш есемесите, левче, но това ти дава само три часа престой, повече не можеш да си държиш колата там, другата опция е, пускаш една молба до общината с копие на талона на колата и копие на нотариалния акт за апартамента, да е видно, че си собственик, и след заплащане на една годишна такса, по спомен около стотина лева ли беше, 120 ли, можеш да си паркираш неограничено.

П. П. сега проверих, ето ги цените, стотината лева са за втори автомобил, ако искаш такъв:

Цени за локално платено паркиране за живущи в „синя зона“  (За Варна)

за първи автомобил - 5 лева на месец с вкл. ДДС или 55 лева с вкл. ДДС за 12 месеца.
за втори автомобил - 10 лева на месец вкл. ДДС или 110 лева с вкл. ДДС за 12 месеца.

Ако не си платил, като живущ в зоната, или не си пуснал есемесче- ще те заскобят и глобят.

Ако си семеен и живеете в синята зона, и имате две коли, за една кола- 55 лева годишно, за втората- 110 лева.

T.e. като ти нарисуват всичко около блока и наслагат табели за синята зона- пак плащаш, макар и само 55 лева годишно (за една кола). Е на това му викам рекет.
А в София как е, живущите в зоната плащат ли, и разчертани ли са и паркингите пред блоковете? За улиците знам, но като съм ходил натам, не съм обръщал внимание дали и паркингите пред блокове/кооперации в зоната са разчертани.

Въобще тука при нас във Варна в тая зона всичко между Градска болница, улица "Д-р Пискюлиев", бул. "Владислав Варненчик", ул. "Батак" е разчертано на макс- включително и паркингите между кооперациите. Живееш ли там, плащаш годишна такса, че да си паркираш пред дома.
« Последна редакция: Jan 19, 2022, 17:16 от Nik123 »
Активен

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Ако аз живея във Варна, ...
   Или ... зависи къде е апартамента ...
Ако е в синята зона, можеш да платиш едни 55 лв за годината и ще си паркираш. Ако не - паркираш някъде извън зоната. Иначе излиза солено.
Ако си фирма, дори и да си собственик на офиса, 110 лв на автомобил с посочен рег. номер, на година. Ако искаш гарантирано място, на което да спират твои клиенти или ти (произволен автомобил) - 300 лв на година.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3088
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Ако си фирма, дори и да си собственик на офиса, 110 лв на автомобил с посочен рег. номер, на година. Ако искаш гарантирано място, на което да спират твои клиенти или ти (произволен автомобил) - 300 лв на година.

Ласков, за фирмите не е 300 лева на година, за запазено място:
Цитирам:
На улици, булеварди и площади - общинска собственост е въведен режим „локално платено паркиране на ППС за търговци“, чийто ползуватели са търговци, по смисъла на търговския закон, лица упражняващи свободна професия, нотариуси и частни съдебни изпълнители, които управляват ППС по силата на право на собственост, или на правно основание, различно от правото на собственост, и са с административен адрес, на който субекта реално осъществява търговска дейност, идентичен с адреса на обособения нежилищен имот в обхвата на синя зона. Това право се предоставя да паркират ППС в границите на конкретна подзона, от зоните за почасово платено паркиране, в която попада адресът на обособения нежилищен имот. Ползвателите с адрес на гранична улица на подзоните имат право да изберат в коя подзона да ползват правото на паркиране. Правото на паркиране се предоставя срещу заплащане.

Цени за локално платено паркиране за търговци в „синя зона“ т.13 от Приложение №2 към НОАМТЦУТОВ

за зона „Център“ - 150 лева на месец с вкл. ДДС или 1650 лева с вкл. ДДС за 12 месеца.
за зона „Широк Център“ - 120 лева на месец с вкл. ДДС или 1320 лева с вкл. ДДС за 12 месеца.

Да ти кажа честно, ако беше 300 лева на година, аз щях да си платя едно място пред офиса,  ама за хиляда и кусур на година, да го духат, паркирам през една улица за без пари :)


« Последна редакция: Jan 19, 2022, 17:44 от Nik123 »
Активен