Страници: 1 ... 35 36 [37] 38 39 ... 84   Надолу

Автор Тема: Още извънтемие  (Прочетена 57339 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3183
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #540 -: Dec 13, 2023, 11:08 »
За съжаление, са налице много и все достойни кандидати за такъв Нобел. Като почнем от БГА "Балкан".

П.П. Нещата от оня запис на подмянкаджийското сборище продължават да се случват- изпирането върви :

https://news.lex.bg/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%BA%D1%83%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%B7%D0%B0-%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D1%83%D0%B4%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%92%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB-%D0%91%D0%BE%D0%B6%D0%BA%D0%BE%D0%B2-%D0%BF%D0%BE-%D0%BA%D0%BE%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%91%D0%BE%D0%B9%D0%BA%D0%BE-%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%B2-%D0%B1%D0%B5%D1%88%D0%B5-%D0%B0%D1%80%D0%B5%D1%81%D1%82%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BD/

Вече се чудя, дали подмяната не го започнаха така идиотски и с такива незаконни действия, за да могат лесно да го прекратят, като се спазарят.

« Последна редакция: Dec 13, 2023, 18:10 от Nik123 »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6275
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #541 -: Dec 13, 2023, 22:57 »
Дори е много вероятно.

Полза от Бойко в затвора няма. Тикнеш ли го там,  трудно можеш да овладееш структтурите му и да го точиш.

Между другото, ако бях на Божков и някой се опитваше така да ме изнудва, си заминава веднага. Изобщо няма да го бввя.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3280
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #542 -: Dec 14, 2023, 06:07 »
Настане вечер, флексът запее.
Искри обсипят свода небесен,
Комунисти квичат, СВОБОДАТА повее,
а МОЧА пее свойта ПОСЛЕДНА песен!

П.П. Който не е умрял от ваксините и кемтрейлса, сега ще се затрие от бутането на МОЧА. Да си знаете!

Още Вангата е казала така  :P
« Последна редакция: Dec 14, 2023, 22:06 от remotexx »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3280
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #543 -: Dec 14, 2023, 06:41 »
Дори е много вероятно.

Полза от Бойко в затвора няма. Тикнеш ли го там,  трудно можеш да овладееш структтурите му и да го точиш.

Между другото, ако бях на Божков и някой се опитваше така да ме изнудва, си заминава веднага. Изобщо няма да го бввя.

Ако някой още се съмнява – българската прокуратура се управлява от организирана престъпна група, а много от прокурорите са активна част от тази група.

У нас, дори да заснемат двама как ачик си разменят пачки, прокурорите пак ще кажат, че няма нищо, ще обяснят, че видеозаписът не е доказателство, а ако единия свидетелства, ще го обявят за дума срещу дума.

https://e-vestnik.bg/37864/palen-saport-ot-prokurorite-za-borisov-i-goranov-s-nelepi-obyasnenia/
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3280
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #544 -: Dec 14, 2023, 07:10 »
Пенсиите: задава се един голям проблем.

Като държа да уточня че... Аз в добрия смисъл на думата /ако някой се е засегнал на пенсия/ нищо лично, но по добре е отсега да се замислим... Ехх де го сега Гогата да ни обясни как стават тия работи... То хубо  тия му ти даскалици с тия големи... заплати сега, ами после големите пенсийки - откъде, а...
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3183
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #545 -: Dec 14, 2023, 17:53 »
Мисля, че не трябва да слагаме всички прокурори в един кюп, то за по-така дела си има по-така прокурори.. на принципа за случайното разпределение  ;)

За пенсиите- ще поживеем, ще видим..

Върти ми се нещо в главата - май дойде времето, когато частните пенсионни фондове трябва да почнат с изплащането на първите пенсии (ако вече не са почнали- тука Файър да каже, че тия неща в счетоводния сегмент ги знаят повече). И дали няма тоя и оня пенсионен фонд да почнат с фалитите вече..
Имало и някаква врътка, да си прехвърлиш натрупаните в частния фонд средства (аз имам такива) към НОИ и като ти дойде времето, оттам всичко, и все се каня да проуча въпроса, ама нали уж далеко.. и не съм се разбързал.
« Последна редакция: Dec 14, 2023, 17:57 от Nik123 »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3280
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #546 -: Dec 14, 2023, 22:05 »
Цитат
все се каня да проуча въпроса, ама нали уж далеко.. и не съм се разбързал.

то и аз така, ама времето си тече...
Аз така като гледам тук май само един-двама споменаха че имат деца (да не споменавам поименно - те/ние си се знаем), но като се позамисля че тия 3-4 хлапета ще изхранват целио форум със сите му дедовци и бабички 5-10 пенсии плюс още толкова откъм женска старна (е освен ако пичовете не доведат зетьове, но другата страна си остава) - като теглим чертата 4 човека / 15-20 пенсии (отваря се работа за Гогича)

Никсън - лесна е твойта, а какво да кажем ние дето ще взимаме две пенсии - в смисъл такъв от две държави (а не държавна и самоосигурителна, че аз тогава ще взимам четири) ..ще трябва да се борим с две бюрокрации (общо четири пъти)... може да се наложи да те потърся като се прибера  :P дано (не) си се пенсионирал дотогава ...тук и аз не знам кое е по-лошото 1) да си се пенсионирал и неработещ вече или 2) още не си излязъл в пенсия и не си научил всчики чалъми и вратички..
 [_]3

П.П. Предполагам че Гогата ще каже че.... дотогава инфлацията ще ги изяде и 1 000 000 = 1лв./евро и които се набутал (предварително) да си продаде частния фонд на бай Мангау за 1лв. се набутал
...но подозирма че нашите не са чак толкова умин и не знаят как да управляват инфалция(та) - кинти(те) (си) демек

Язък им зa големите... очи.. ъ-ъ-ъ заплати (в днешно време)
- Както пееше Тошко Колев: Лятото свършва бързо... (няма да сме "трудоваци" цял живот - ще дойде време да си ги по/харчим тия пенсии)

...подозирам че ще стане като песнята, когато дойде време (за пенсии)

..че откъде пари за бабички - по здрав: https://www.youtube.com/watch?v=Ys_gmJiT5Mc
« Последна редакция: Dec 14, 2023, 22:18 от remotexx »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3183
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #547 -: Dec 14, 2023, 22:53 »
Цитат
все се каня да проуча въпроса, ама нали уж далеко.. и не съм се разбързал.

то и аз така, ама времето си тече...
Аз така като гледам тук май само един-двама споменаха че имат деца ..

Ремотекс, при мен са две .. То единия вече мъж де, официално пълнолетен, а другият след някоя и друга годинка. Сакън, с тия приказки за зетьовете  ;D Чак толкоз не сме се европеизирали..

Но си прав, ей-тъй както си приказваме, и времето си минава, а аз наистина вече ще проуча тия врътки с местенето на парите от допълнителния задължителен пенсионен фонд при частниците от тях при държавата, имам смътен спомен, от четене преди време по въпроса, че тая хватка става, в някакъв срок преди да достигнеш годините за пенсия.

Мога да поразуча как стои въпроса при теб, в смисъл като имаш някакъв стаж в БГ (и какъв, категория, години и т.н.), какво ти се полага като пенсия, но отсега казвам, че сигурно, като докараш някой ден за БГ пенсия,  ще е само за възраст, твоят осигурителен стаж (вероятно) в голямата си част е оттатък гьола.

П.П. И нещо полезно- има възможност, дори и да е закрито вече някое предприятие, в което човек е работил, стажа му да се извади от архива на НОИ, даже го има като електронна услуга, който се интересува, ще му пратя линк, или направо ще го пусна тук, при интерес. Скоро оправях така пенсии на възрастни роднини, които имаха трудовви книжки от едно време, ама предприятията, вписани в тях, вече ги няма.. Държа да се знае, че не си вадя парите от такива неща и каквото знам и съм правил по този въпрос, ще го споделя тук, ако е полезно за някой колега от форума, в тия казуси с пенсиите.
« Последна редакция: Dec 14, 2023, 23:03 от Nik123 »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3280
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #548 -: Dec 14, 2023, 23:17 »
Цитат
все се каня да проуча въпроса, ама нали уж далеко.. и не съм се разбързал.

то и аз така, ама времето си тече...
Аз така като гледам тук май само един-двама споменаха че имат деца ..

Ремотекс, при мен са две .. То единия вече мъж де, официално пълнолетен, а другият след някоя и друга годинка. Сакън, с тия приказки за зетьовете  ;D Чак толкоз не сме се европеизирали..

Но си прав, ей-тъй както си приказваме, и времето си минава, а аз наистина вече ще проуча тия врътки с местенето на парите от допълнителния задължителен пенсионен фонд при частниците от тях при държавата, имам смътен спомен, от четене преди време по въпроса, че тая хватка става, в някакъв срок преди да достигнеш годините за пенсия.

Мога да поразуча как стои въпроса при теб, в смисъл като имаш някакъв стаж в БГ (и какъв, категория, години и т.н.), какво ти се полага като пенсия, но отсега казвам, че сигурно, като докараш някой ден за БГ пенсия,  ще е само за възраст, твоят осигурителен стаж (вероятно) в голямата си част е оттатък гьола.

П.П. И нещо полезно- има възможност, дори и да е закрито вече някое предприятие, в което човек е работил, стажа му да се извади от архива на НОИ, даже го има като електронна услуга, който се интересува, ще му пратя линк, или направо ще го пусна тук, при интерес. Скоро оправях така пенсии на възрастни роднини, които имаха трудовви книжки от едно време, ама предприятията, вписани в тях, вече ги няма.. Държа да се знае, че не си вадя парите от такива неща и каквото знам и съм правил по този въпрос, ще го споделя тук, ако е полезно за някой колега от форума, в тия казуси с пенсиите.

Да си ви живи и здрави че на тях ще разчитаме...

А бе аз имам къде 10-12г. стаж, всичкият е вписан в книжката ама почти всички предприятия са дали фира - надживях ги  [_]3
а има и по-зле ...а бе къде се покри тоя човек Гогата (трупа възраст явно) - да вземем да му съберем пари за нов комп.  или (на) части - на старо (аз даже имам и бая стари за изхвърляне ама няма/м човек дето да си идва че да го натваря с 5-6 стари теелфона и 3-4 стари лаптопа, десктопите няма как - електронния боклук се трупа със страшна скорост тъдява)

П.П. Как беше стария виц - мамо, тате погледайте ме още малко ..докато пораснат децата, че да ме поемат те  :P
« Последна редакция: Dec 14, 2023, 23:30 от remotexx »
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3183
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #549 -: Dec 14, 2023, 23:25 »
Трябва ти един ПИК от НОИ и копие на книжката, и можеш да си извадиш стажа, за тия умрелите предприятия. Утре, ако ми остане време, ще пусна един линк към архива на НОИ, малко е е*ано там с няколко стъпки, но ти връщат в електронна форма, играх го мача, с такива умрели предприятия. Но (повтарям се), ти трябва ПИК от НОИ. Хайде лека вече от мен, и в тая тема :)
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3280
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #550 -: Dec 14, 2023, 23:28 »
А-а-а рано ми е още (за мен лично още 10-15г.) но някой друг ако (ще) му е интересно ..тогаз може да те изгърбим (да свършиш и ти нещо безплатно) :D

П.П. Благодаря за информацията
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3183
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #551 -: Dec 15, 2023, 13:41 »
Да допълня към предния си пост, за пенсиите. Ей-тука относно издаване ПИК на НОИ:

https://nssi.bg/fizicheski-lica/izdavane-na-pik/

Става и с КЕП, ако имате.

А ей-оттука всеки може да си заяви електронно (с ПИК/КЕП) удостоверение за стажа, вкл. и за умрели отдавна предприятия- сканира тр, книжка и я прилага, но трябва да се нагъчка в 5 МБ:

https://administrativeservices.nssi.bg/service/a6ac59b2-46c9-42e7-9f0a-c29d3b1ab708/description

Сега, понеже някои от колегите тука са в чужбина, предполагам, в НОИ ще работят само тия КЕП-ове, които издават тука, в БГ. Ако нямате такъв, ПИК е вариант.
По спомен, удостоверението можеш да си го заявиш електронно, но да ти го връчат на хартия (ако за някъде трябва с мокър печат)- в сайта има инфо.

За днес приключвам с работата. Дойде ми един клиент за капак, дето не е съвсем с всичкия си. Засега го отбих, ама ако цъфне пак, ще прибягвам до стари трикове- надувам цената 4-5 пъти и въпросния сам си тръгва, възмутен  ;D
« Последна редакция: Dec 15, 2023, 13:47 от Nik123 »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3280
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #552 -: Dec 15, 2023, 17:45 »
Аз имам некои уточняващи въпроси, понеже пенсионерите са вечно прецакани...
- важат законите по време на събирането на стажа (т.е. отработването) или текущите (понеже имам спомени за едни точки и едни преизчислявания)
- по мои спомени навремето разправяха че (ако си почнал вече някъде работа) и казармата ти се брояла за стаж ...ама то вече няма казарма (т.е. наборна/та армия вече не е наборна) което ни връща към основния въпрос, по кои закони ония по време на трупането на стаж или по текущите и може ли да се направи нещо (то е ясно че ще е по ония по които си по-прецакан)
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3183
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #553 -: Dec 15, 2023, 18:01 »
Текущите към момента на събитието (придобиването право на пенсия). Още от Иван Костов (той първи прее*а пенсионерите) е така. Демек като дойде твоето време, примерно след 10-15 години, може нещата да се различават от сегашните.
Казармата още се брои за стаж- никой не може да ти отмени службата. Просто тия, които не са служили (там след 82-ри набор ли бяха, не съм сигурен), нямат казармен стаж.
Има изключения, за някои категории държавни служители, но това вече са специални случаи.
Това е, което мога да кажа, като обобщение. Вече за конкретика, трябва конкретен казус. И то пак може да не е актуален отговора по конкретиката, ако след 5 год. сменят закона.

П.П. Допълвам, че и сега да си извадиш удостоверение за стажа си, там по умрелите предприятия, то ще важи и когато ти дойде времето за пенсиониране- УП-тата нямат срок. Но вече какви пари ще ти начислят, като пенсия за получаване, ще зависи от действащите към момента на пенсионирането закони.
Надявам се, че го написах разбираемо, т.е. старах се да не задълбавам излишно, ако имаш други неясноти, питай, ще се постарая да отговоря. Нали форума е да си помагаме.
 [_]3
« Последна редакция: Dec 15, 2023, 18:15 от Nik123 »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3280
    • Профил
Re: Още извънтемие
« Отговор #554 -: Dec 16, 2023, 00:25 »
Нискън (без да задълбаваме прекалено) - а за казармата откъде си вадиш документа? и там ли е с УП от същото място. Питам щото то поделението го няма вече (то май и армията...) а и на излизане  си оставих военната книжка във военното окръжие (както си е по закон - при напущане на страната за повече от 6 м. и не съм се връщал) а верятно вече съм и снет от отчет (и книжата е свалена от трупчетата в сейфа и... изгорена/изгубена, не по моя вина ... сега като адвокат вероятно ще кажеш да ги съдя, но не смятам да се занимавам), и нямам и книжка да го докажа армейския стаж (страж на родината)
и.. те така...

П.П. и просто от любопитство, а ако се откажеш от гражданство губиш ли пенсията, а самоосигуряването? макар че то ако при отказването си губиш (т.е. ти затриват) ЕГН-то май де-факто губиш всичко дори и да не е така де-юре  :o
« Последна редакция: Dec 16, 2023, 00:30 от remotexx »
Активен
Страници: 1 ... 35 36 [37] 38 39 ... 84   Нагоре
« назад напред »