Автор Тема: 2 problema:)  (Прочетена 1915 пъти)

kicker

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
    • Профил
    • WWW
2 problema:)
« -: Sep 11, 2004, 13:03 »
Хелло!
---
OS: Slackware 10
Kernel: 2.4.26
---

Имам 2 проблема:

1. Звука
2. Записвачката

----------
Проблем 1

До вчера бях със СуСЕ9.0, но взе да ми писва от отделните малки проблемчета и реших да си сложа добрия стар слак.След инсталацията имах проблем с звука на хммс-а, а именно,че нямах звук.Рових рових и го оправих, поне засега.Но след като си сложих мплейър и си пуснах филм да тест-вам как е минала инсталацията и видях, че просто отново нямам звук.Пуснах си пак хммс-а - имам.Но на самия мплейър нямам.Тъй като НиКоГа не съм ползвам гмплейър и ползвам само конзолния незнам откъде да разбъзикам настройките за звука, да сменя device-a или и аз незнам кое.. поне да се помъча.Някой, ако има идея къде може да е проблема - моля да ми пише! Благодаря предварително!

MPlayer-1.0pre5 ( Ако има значение версията)

------------------------------------

Проблем 2

Със СуСЕ-то имах проблем със записвачката, дори бях пост-нал тема тук, имаше хора които се опитаха да ми помогнат, но в крайна сметка нищо не стана , може би просто ми е липсвала някоя библиотека, но както и да е, да се върна на слак-а.Та.. инсталирах си k3b-0.11.14-i486-1pcx.tgz, направи ми впечатление, че когато си отворя контрол център-а и ми пише, че машината ми е i686, проблем ли е?
Пробвах да опека едно сиди, но когато натисна ?burn? бутона и ми пишеше нещо от сорта на ?Cant find suitable writer k3b can do only image? - нещо такова, съжалявам но по погрешка натиснах ?dont show this msg again? за да напиша какво точно беше мсг-то.
Просто в момента имам записвачка с която не мога да записвам дискове:(

Къде може да е проблема?Може ли е да от пермишъните, тъй като се опитвам да записвам с обикновения си юзър, а не с root?

--
Пуснал съм си в една конзола tail -f /var/log/message , и там ми изписва разни неща     от сорта на:


Sep 11 12:51:47 KicKeR kernel: sbpcd-0 [03]:  Scanning 0x340 (SoundBlaster)...
Sep 11 12:52:20 KicKeR kernel: sbpcd-0 [04]:  No drive found.
Sep 11 12:52:20 KicKeR kernel: sbpcd-0 [01]:  sbpcd.c v4.63 Andrew J. Kroll <ag784@freenet.buffalo.edu> Wed Jul 26 04:24:10 EDT 2000
Sep 11 12:52:20 KicKeR kernel: sbpcd-0 [02]:  Scanning 0x340 (LaserMate)...
Sep 11 12:52:52 KicKeR kernel: sbpcd-0 [03]:  Scanning 0x340 (SoundBlaster)...
Sep 11 12:53:25 KicKeR kernel: sbpcd-0 [04]:  No drive found.
Sep 11 12:53:31 KicKeR kernel: mcd: initialisation failed - No mcd device at 0x300 irq 11
Sep 11 12:53:41 KicKeR kernel: SJCD: Sanyo CDR-H94A cdrom driver version 1.7.
Sep 11 12:53:41 KicKeR kernel: SJCD: Resetting: .......... reset failed, no drive found.
Sep 11 12:53:41 KicKeR kernel: cm206 cdrom driver $Revision: 1.5 $ can't find adapter!

---
Има ли връзка с проблемите ми?

Ако съм изтървал нещо да напиша важно за машината или някоя версия на нещо моля попитайте, уж всичко написах, ама знам ли ..

Благодаря предварително!!
Активен

OS: Debian /Unstable/ | Kernel Release: 2.6.15-1-486 | KDE: 3.5.5 FS: Ext3 , ReiserFS

ЦСКА над всичко!

gamehack

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 244
    • Профил
    • WWW
2 problema:)
« Отговор #1 -: Sep 11, 2004, 15:33 »
По въпрос 2. Имах същия проблем. Моете решение:
Първо вждаш чрез dmesg коя ти е буквата на писачката. След това гледаш дали реда за емулация на scsi ти е правилен:
Примерен код

append="hd?=ide-scsi"

На мястото на ? слагаш твоята буква. След това чекваш дали в /etc/fstab имаш правилно описана писачката. При мен беше със сим-линк към /dev/cdrom и това ми правеше проблеми. Затова си го заместих с реалното устройство, ребуут и всичко се оправи.

По въпрос 1. Според мен смени ядрото, защото е по-добре АЛСА-та да е интегрирана. Мисля, че спестява много пробеми. Ето ти лесно КАК-ДА използваш 2.6.7 кърнела на Slackware, който се намира на 2-рото СД - http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20040628 . Ако минеш на 2.6.х ядро, append-a няма да ти е нужен в ЛИЛО-то, така че ако сложиш 2.6 махаш от /etc/lilo.conf реда и после изпълняваш lilo, за да се ъпдейтне лоудера.

Поздрави,
gamehack
Активен

Simplicity all the way...

kicker

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 49
    • Профил
    • WWW
2 problema:)
« Отговор #2 -: Sep 11, 2004, 19:45 »
Az reshih w343 da si sloja pak 9.1 da test-wam.Ako i tam problem pak she si sloja Slack10 i she widia dali she oprawia neshtata.Sq tykmo bqh slojil 1 cd na Slack9.1 i se setih da proweria dali nqkoi ne mi e pisal neshto po problemite, che predi da mi pochne instalaciqta si zaredih pak Linux-a :) No sq she ida da sloja pak 9.1 i she widia dali imam problemi tam.Ako nqmam.. she si ostana na 9.1, i bez towa predi nego si bqh slojil, predi SuSE-to.
Blagodaria za otgowora, shte pogledna pak posle.. a znaish li, moje i na 9.1 da imam syshtite problemi i da mi wleze w upotreba:)
cya
Активен

OS: Debian /Unstable/ | Kernel Release: 2.6.15-1-486 | KDE: 3.5.5 FS: Ext3 , ReiserFS

ЦСКА над всичко!

Филип Бонев

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 517
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: KDE
    • Профил
2 problema:)
« Отговор #3 -: Sep 11, 2004, 21:07 »
В горните постове имаше едно предложение да сложиш кърнел 2.6.7 - при него няма да има нужда от разни редове от типа на append=hd?=scsi и има вградена alsa в кърнела. Но ако не искаш тогава предполагам, че може да си напишеш в home/<твоя потребител/.mplayer/config какъв звук ползваш. ao=alsa примерно. За всички подържани пишеш mplayer -ao help и ще ти ги изкара.
Активен

Поздрави,
Филип Бонев

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Njakolko problema sys Slackware 9.1
Настройка на хардуер
Andronoff 4 2267 Последна публикация Feb 26, 2004, 18:07
от Andronoff
Dva malki KDE problema.
Настройка на програми
melkor 0 1494 Последна публикация Jun 15, 2005, 11:12
от melkor
Nqkolko problema !
Кошче
adrnln 4 2618 Последна публикация Jan 03, 2010, 18:18
от shoshon