Автор Тема: GOOGLE се оакаха....  (Прочетена 2690 пъти)

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
GOOGLE се оакаха....
« -: Jun 17, 2014, 07:47 »
Не знам дали темата е за тук, но да споделя....

Имам лаптоп тошиба текра с вграден сензор за пръстови отпечатъци произведен от Authentec. Въпросната фирма не съществува вече, но и като съществуваше програмното осигуряване не беше нейно, а на трети производители... Т.е. драйверите бяха от тях, но програмите бяха от тошиба. Тук ще става въпрос за програмно обезпечение под уиндоус, но мисля, че не това е същественото... Та да продължа - намерих си с 300 зора работещ софтуер и драйвери (от леново) за да подкарам този четец под вин7 64бит и започнах да търся възможност да го ползвам и за логин в някои сайтове... И о чудо - намерих плъгин за хром (предпочитания от мен до момента браузър) който чудесно се справяше с всичко, което ми беше нужно. За протокола този плъгин е на authentec.
Вчера сутринта преглеждайки пощата си видях, че меню индикатора на хрома свети синичко - има ъпдейти пише.... И аз го рестартирах и той се ъпдейтна.... И.... Разширението за четеца беше забранено (сиво). Без възможност за разрешаване. Та разтърсих се в нета за решение и попаднах на форумите на хром. И там седи следното:

Цитат
Extensions are a great way to enhance the browsing experience; whether you want to quickly post to social networks or to stay up to date with your favorite sports teams.  Some extensions come bundled with others, which causes Chrome to ask whether you want to install them (or not). However, bad actors have abused this mechanism, bypassing the prompt to silently install malicious extensions that can override browser settings and alter the user experience in undesired ways.  In fact, this is a leading cause of complaints from our users and a common topic here in the forum.

Since these malicious extensions are not hosted on the Chrome Web Store, it’s difficult to limit the damage they can cause. This is why we announced in November that as part of our continuing security efforts,, all extensions for Windows users must be hosted in the Chrome Web Store.  A couple of FAQs:

What will happen to my non-web store extensions?
With this change, these extensions will be automatically disabled in your extension list, and can be completely removed by visiting your extensions list (you can access this by typing chrome://extensions in your omnibox).

What if I think an extension was disabled incorrectly?
If you feel an extension was incorrectly disabled, start first by checking if it can be enabled in your extension list and the Chrome Store. If not, please let us know below. You should also contact the extension manager so they are aware.

I’m an extension developer, what do I do?
If your extensions are currently hosted outside the Chrome Web Store you should migrate them as soon as possible. You can learn more from our Developers FAQ.

Why isn't this change optional?
In an ideal world, we would love to give our users total control over installing extensions from off web store.  However, on desktop operating systems, we don't have a way to protect such a setting from being automatically modified by malicious software.  Any option that a user could set could also be set by such a program. Given this, the only way to protect against this bad software is to restrict items to the Chrome Web Store.

What if I want to run non-web store extensions?
Advanced users can continue to use our Dev & Canary channels to run any extension. Please note that these channels are updated very regularly, and may contain features and bug fixes that are actively being developed.

Got questions? Please let us know them below. To keep up with the technical updates to Chrome, please read the Chromium Blog.



UPDATE June 12:

Hello, We’d like to provide update and address some of your questions:

Kaspersky plugin:  Kaspersky plugins that existed outside of the Chrome web store have been disabled because they have developed a web store version of their extension, called Kaspersky Protection. You can learn more on their blog post and support page. All of the old Kaspersky extensions have been rolled into one package since the last update and you can access it via the web store.

Disabled extensions: If you have an extension that was disabled and would like to request it be added to the web store, please contact the extension developer directly (or see alternatives listed above). Extension developers were informed in November 2013 of this policy change, and are in control of the location of their extension.

Chrome web store fee: There is a one time $5 fee for developers to make their extension available in the web store. This is to prevent spam and fraudulent extensions from being made available in the web store.

За тези дето не им се чете с две думи "Е..ете си м..та... Ако искате екстеншъни - само одобрените от нас...."

И тук е въпроса - приключи ли живота си хром или ще продължите да го ползвате?
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: GOOGLE се оакаха....
« Отговор #1 -: Jun 17, 2014, 09:01 »
Защо да не го ползвам ?
Не ползвам четци на пръстови отпечатъци под 64 битов Windows 7, нито продукти на Authentec. А, и през ум не ми минава да си оставям пръстите по разни сайтове.
Браузърът е добър и ми върши работа. И, преходът към Aura изобщо не ме притеснява.
Колкото до твоя случай - сваляй стара версия и ползвай нея, ако е толкова важно за теб. Може да пишеш до екипа на Google-Chrome за да разрешат добавката.
« Последна редакция: Jun 17, 2014, 09:19 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

satir

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1073
  • Distribution: FreeBSD-10.1 & LMDE
  • Window Manager: i prefer MATE
    • Профил
    • WWW
Re: GOOGLE се оакаха....
« Отговор #2 -: Jun 17, 2014, 09:55 »
една от причините - най-важната, да използвам отворен код е свободата. никога не съм харесвал хром и подобните му и няма начин да ми харесат. агресивният начин по който от гугъл го натрапват ме отвращава. не, не искам хром и не, не искам когато си проверявам пощата в гугъл всеки път да ме питат - Не Го Искам! ]:->
Активен

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: GOOGLE се оакаха....
« Отговор #3 -: Jun 17, 2014, 10:06 »
Защо да не го ползвам ?
Не ползвам четци на пръстови отпечатъци под 64 битов Windows 7, нито продукти на Authentec. А, и през ум не ми минава да си оставям пръстите по разни сайтове.
Браузърът е добър и ми върши работа. И, преходът към Aura изобщо не ме притеснява.
Колкото до твоя случай - сваляй стара версия и ползвай нея, ако е толкова важно за теб. Може да пишеш до екипа на Google-Chrome за да разрешат добавката.
:) Писах... Отговора беше - разработчика да го качи в стора... :) Ама разработчик няма от доста време... По отношение на пръстовите отпечатъци, виндовс и сайтовете - не си разбрал. Добавката просто ползва собствена криптирана база с пароли и позволява да се логваш използвайки автопопълване на логин формата на сайта на база асоциирания пръстов отпечатък. Никъде отпечатъци не се пращат. А по въпроса с виндовс - там ми е проблема, защото там ползвам 3-парти добавка. Но както вече писах - няма значение операционната система... Що не пробваш да инсталираш твоя си добавка (3-парти) на хром в линукс? Не губи време... Няма да се получи... И точно това ме притеснява. Дори нямаш възможност да кажеш "Спри проверката!". BTW това и при майкрософт не се случва - да нямаш възможност да забраниш проверката...
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: GOOGLE се оакаха....
« Отговор #4 -: Jun 17, 2014, 10:17 »
Мъка, мъка, мъка.......
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

wfw

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 249
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: none
    • Профил
Re: GOOGLE се оакаха....
« Отговор #5 -: Jun 17, 2014, 10:17 »
Малко офтопик... На гугъл якото оакване започна преди 2-3 години и ми е чудно до къде ще стигне. Яко ги клатят проблемите на големите компании - максимална печалба по всички възможни начини.
Примерите са доста, но най-яките са:
1) Спирането на google reader. Някой досеща ли се защо спират услуга на десетки милиони потребители? Защото губят пари и то адски много пари от собствената си услуга.
Ако имаш един единствен новинарски сайт, можеш да му прочетеш примерно последните 20 новини и да не видиш нито една реклама, а ако отидеш на сайта, спокойно ще ти направят 100 импресии.
И сега като увеличим мащаба - всеки потребител по 10 сайта (познавам хора, които следяха така 200 сайта), милиони потребители всеки ден и то става, че губят буквално десетки милиарди импресии всеки ден.
2) Затвориха google talk, 'щото протокола им се бил изменил... Преди това имаха доста добра политика, работеха по проект за криптиране на p2p трафика на XMPP, просто го заебаха и сега може и да го поддържат, но е затворен.
3) Google apps и ценовата им политика - ако си малка компания и искаш да ползваш мейл услуга трябва да платиш по 5$ на мейл акаунт на година. Няма такъв хостинг, тия дори не предлагат уеб сайт за тези пари. Ако решиш, че ти трябва повече място на 1 акаунт - не може, трябва да кихаш за всичките акаунти. Е, сега microsoft ги наказва, теглят им добре клиенти на тяхната мейл услуга.
4) "Социалната мрежа" на гугъл - извиват ти ръцете по всякакъв начин, за до можеш дори да си ползваш пълноценно телефона трябва да имаш гугъл+. За какъв чеп ми е?
5) Преди имаха разни десктоп приложения, сега нищо не работи, трябва да ползваш хром, иначе го ядеш...

И много други примери...
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: GOOGLE се оакаха....
« Отговор #6 -: Jun 17, 2014, 10:25 »
Както съм писал - мен ме устройва.
Ползвам само Adblock (не Adblock+).  Ползвам активно доста от услугите им. Харесва ми опцията (кликнете за старт), която добавиха в "настройки на съдържанието". Така избягвам допълнителна добавка за блокиране на флаша и точно тази опция най- много ми харесваше в Opera. Pepperflash безотказно, възпроизвеждането на html5 е на несравнимо с другите браузъри ниво.
Под Ubuntu, версия 35 работи стабилно, без видими дефекти, въпреки неизбежните сътресения при смяната на интерфейса. Може би, това ще стане и в Debian, но засега си оставам на Maxthon.
Та, доволен съм.
Теб не те устройва и имаш пълно право да търсиш алтернатива.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

BRADATA

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 833
  • Distribution: Slackware/Mint/CentOS
  • Window Manager: console/KDE/LXDE
    • Профил
    • WWW
Re: GOOGLE се оакаха....
« Отговор #7 -: Jun 17, 2014, 11:20 »
То това с алтернативата е ясно. Въпроса е що за политика водят... И как, аджеба, да накарам единствената добавка, която ползвам, да работи при положение, че не съм аз разработчик, а такъв липсва изобщо??? Или ще ми кажат да си сменя лаптопа с някой модел дето има "поддържан" пръстов отпечатък? Айде у лево... И в крайна сметка това е безплатен продукт и никой не може да им търси отговорност ако си разреши "НЕПОДДЪРЖАНАТА" добавка деа.... Защото и такова нещо прочетох. Да ме били пазели... от мен самия. Сиктир....

А и да... Темата си беше за раздел "Сигурност". Защото това е нарушение на личната неприкосновенност и ограничаване на правата!
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Re: GOOGLE се оакаха....
« Отговор #8 -: Jun 19, 2014, 10:46 »
Избягвам да ползвам Хром точто защото Гугъл доминират толкова силно. При такова бързо набиране на мощ от една компания, няма начин да не започнат да зачитат потребителите си и да свършат куп ненужни глупости. Флаша не ме интересува как върви, защото машината такова нещо не може да я натовари. Пускам го само когато се случи да напиша някое и друго сайтче или страничка, за да видя резултата и там.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.