Автор Тема: Тая крива нива  (Прочетена 10879 пъти)

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Тая крива нива
« -: May 22, 2013, 21:00 »
От известно време забелязвам, че основните БГ телевизии започнаха масово да излъчват във формат на картината 16:9. Това хубаво, нека гледат хората на широк екран, нямам нищо против. Ама, по дяволите, не могат ли да го правят като хората? >:D
Какво имам предвид. Моя телевизор е 4:3, като на много други българи, и картината ми криви. Имам много чужди канали на кабелната и гледам, че никой от тях не ми криви образа. Показват се две черни ленти отгоре и отдолу, но пропорцията е правилна. Предполагам, че в сигнала излъчват информация за формата на картината и тунера разпознава правилно образа  - кои програми  са 4:3 и кои 16:9.
Та въпросът ми е толкова ли е трудно да се излъчва картина "като хората"? След като нашите се научиха да излъчват 16:9, не могат ли да се научат и как се пуска "правилно" тоя сигнал?  ???

Мисля си да пиша на СЕМ, че вече не се трае тая крива нива.
Някой да се сеща за друго решение?  :)
« Последна редакция: May 22, 2013, 21:03 от Златко »
Активен

Без правила няма игра

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Тая крива нива
« Отговор #1 -: May 22, 2013, 21:16 »
На дистанционното управление имаш едно копченце zoom  8)
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Тая крива нива
« Отговор #2 -: May 22, 2013, 21:26 »
На дистанционното управление имаш едно копченце zoom  8)

Не, нямам. Формата се наглася в настройките на приемника, а телевизора е нормален (с кинескоп).
Как може Discovery, ARD, RTL, TV Polonia, Sport 1 и всякакви знайни и незнайни телевизии да излъчват така, че приемника веднага разпознава 16:9, а нашите БНТ, Бтв, ТВ7, Нова, синема-минема и не знам си какво още да ми кривят картината?  >:D
Отказвам да призная проблема в моя телевизор! Проблема тоя път е в тях.  >:(
Активен

Без правила няма игра

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Тая крива нива
« Отговор #3 -: May 22, 2013, 21:34 »
Естествено, че и моят е тръба, аз пари за телевизори нямам. Ама последният е някакъв скапан Самсунг купен 1999 или 2000 и след като този боклук има, очаквах всеки друг да има. Преди няколко години купувахме един подобен боклук Нео за подарък и имаше.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Тая крива нива
« Отговор #4 -: May 22, 2013, 21:44 »
Е, мойто JVC няма. Да е живо и здраво, тая година ще навърши 20 г.  [_]3
Ама не е там работата. Щом западните телевизии могат да се виждат "нормално" без натискането на никакви копчета, значи проблема е в нашите инДженери, дето тормозят целокупния български народ с калпав сигнал.
« Последна редакция: May 22, 2013, 21:46 от Златко »
Активен

Без правила няма игра

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Тая крива нива
« Отговор #5 -: May 22, 2013, 21:53 »
На дистанционното управление имаш едно копченце zoom  8)

Не, нямам. Формата се наглася в настройките на приемника, а телевизора е нормален (с кинескоп).
Как може Discovery, ARD, RTL, TV Polonia, Sport 1 и всякакви знайни и незнайни телевизии да излъчват така, че приемника веднага разпознава 16:9, а нашите БНТ, Бтв, ТВ7, Нова, синема-минема и не знам си какво още да ми кривят картината?  >:D
Отказвам да призная проблема в моя телевизор! Проблема тоя път е в тях.  >:(

Да, проблема е в тях но не знам коя година ще се случи да вземат да предават WSS(сигнала за превключване на форматите) с картината. На моя сателитен приемник съм настроил един от бутоните да действа като ръчно превключване на формата и това е.
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Тая крива нива
« Отговор #6 -: May 22, 2013, 21:57 »
Да, проблема е в тях но не знам коя година ще се случи да вземат да предават WSS(сигнала за превключване на форматите) с картината.

Баси, сигурно ще да е някоя голяма философия!  ::)
Благодаря за разяснението.
Активен

Без правила няма игра

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
Re: Тая крива нива
« Отговор #7 -: May 22, 2013, 22:02 »
Не е голяма философия но явно техниката на нашите телевизии и оператори е доста стара. Те и на каналите които са постоянно разпънати на 16:9 редовно пускат филми които не трябва да са разпънати. Българска работа...
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Тая крива нива
« Отговор #8 -: May 22, 2013, 22:28 »
Добре ми каза за това WSS.  [_]3 Търсачката даде интересни резултати, например това>:D
Активен

Без правила няма игра

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Тая крива нива
« Отговор #9 -: May 23, 2013, 09:47 »
Пуснах жалба до СЕМ.   ^-^

Ако някой мисли, че си заслужава и иска да направи същото, ето къде се пускат жалбите.

 [_]3
Активен

Без правила няма игра

10101

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 384
  • Distribution: GNU LINUX
    • Профил
Re: Тая крива нива
« Отговор #10 -: May 23, 2013, 10:22 »
Спомена приемник?
какъв е ?
Аз имам THOMSON и с него имам настройка Letterbox и сам се спасява ... преди да я открия много се дразнех.
Активен

А печат ?

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: Тая крива нива
« Отговор #11 -: May 23, 2013, 10:41 »
Пуснах жалба до СЕМ.   ^-^

Ако някой мисли, че си заслужава и иска да направи същото, ето къде се пускат жалбите.

 [_]3

Преди време бях писал и аз така жалба до СЕМ за силата на звука на рекламите. Познай - глас в пустиня, така и не получих никакъв отговор. И понее преди това бях писал и на омбудсмана, който ми отговори, че това не му е в правомощията, ми писна да се занимавам и ги зарязах.
Казвам ти го, за да го имаш впредвид и, ако нямаш отговор до седмица-две, пак да ги притесниш - не са от най-работните в този СЕМ явно.
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Тая крива нива
« Отговор #12 -: May 23, 2013, 10:44 »
Спомена приемник?
какъв е ?
Аз имам THOMSON и с него имам настройка Letterbox и сам се спасява ... преди да я открия много се дразнех.

Не е от применика (апропо, настроен е на „letterbox)“, а от сигнала. Моля, прочети тук.

Както писах, със западните телевизии няма проблеми, всички се разпознават коректно. Само нашите пишман-телевизионери колко години вече не могат си оправят сигнала.  >:D  То да беше една телевизия, както и да е, ама е масово. Разбира се, най-дразнещо е при БНТ1, тъй като все пак е национална телевизия.

Преди време бях писал и аз така жалба до СЕМ за силата на звука на рекламите. Познай - глас в пустиня, така и не получих никакъв отговор.

Мисля, че закона за „нормалното“ ниво на звука на рекламите влиза в сила от 1 юни. Най-после!
И друг път съм писал жалба до СЕМ, откликнаха сравнително бързо и компетентно.
Активен

Без правила няма игра

senser

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1328
    • Профил
Re: Тая крива нива
« Отговор #13 -: May 23, 2013, 10:52 »
Мисля, че закона за „нормалното“ ниво на звука на рекламите влиза в сила от 1 юни. Най-после!
И друг път съм писал жалба до СЕМ, откликнаха сравнително бързо и компетентно.

Много бих се радвал да е така, но за 1ви път чувам такова нещо. Преди време бях чел, че е влязло в сила в някой щати на САЩ, и ще се обсъжда и в ЕС, но от 1ви юни да заработи сега чувам.

Явно съм уцелил "кофти" момент щом не са ми отговорили :)
Активен

Златко

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2147
    • Профил
Re: Тая крива нива
« Отговор #14 -: May 23, 2013, 11:03 »
Много бих се радвал да е така, но за 1ви път чувам такова нещо.

Малка поправка, от 1 юли, не юни. :)

ЦЪК  [_]3
Активен

Без правила няма игра