Автор Тема: Разно извънтемие  (Прочетена 183265 пъти)

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #960 -: Apr 23, 2022, 22:54 »
Тука е извънтемие.. имам едно въпросче. Изтърсих си лаптопа на земята. Корпуса му (в частта с матрицата) леко се подби, ето една снимка, следата от удара съм я оградил с червено:



Не ми пука за външния вид, обаче на екрана се появиха 6-7 "изгорели" пикселчета (малки черни квадратченца). Преди да го изтърва, нямаше изгорели пиксели. Матрицата е 1366х768, лаптопа е стар, купувал съм го 2013 година. Не са ми проблем, малък брой са изгорелите пиксели.

Въпросът ми е, мога ли да очаквам, да се увеличават в бъдеще тия изгорелите пиксели? Благодаря.
« Последна редакция: Apr 23, 2022, 22:58 от Nik123 »
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3409
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #961 -: Apr 23, 2022, 23:50 »
два въпроса:
1.Изгорелите пиксели близо до мясото на удъра/огъването ли са? или са на съвсем друго място - например в средата на екрана или другият му край?

2.На едно място/петно ли са концентрирани или са разпръснати по целия екран?

Не съм чувал и виждал да се появяват изгорели пиксели от сътресение. Най вероятно така ще си и остане и няма да има още. Ако е повредена матрицата, има нещо прекъснато, пукнато обикновенно се появявават дълги черти или ленти я хоризонтални я вертикални.
 
-----
Има и чисто субективен момент. Винаги ги е имало не си ги забелявал изобщо, но след удъра си решил, че може да има повреда, почнал си да се взираш и да ги търсиш и тепърва си ги открил. :o :o :o
« Последна редакция: Apr 23, 2022, 23:52 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #962 -: Apr 24, 2022, 08:43 »
Христос Воскресе!
И добро утро:)

По въпрос 1: Има по целия екран, не са на едно място. Близо до удара са два.
По въпрос 2: Горе-долу равномерно са разпръснати, ама повече към ъглите, в средата е чисто. Черти и ленти няма.

Цитат- "Има и чисто субективен момент. Винаги ги е имало не си ги забелявал изобщо, но след удъра си решил, че може да има повреда, почнал си да се взираш и да ги търсиш и тепърва си ги открил. :o :o :o"

Това също е възможно! Като го изтърсих, и после тръгна, се успокоих, че все пак работи, забърсах му екрана, видях единия пиксел и почнах да търся и други, и така.. десетина. Те половината не се и виждат на фона иконки и менюта.

Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3409
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #963 -: Apr 24, 2022, 10:32 »
Воистина воскресе.

Така като го описваш пикселите на са ти от удара. По скоро е субективеното откриване. Това е все едно чип да се развали от сътресение. Такова нещо и теоретично няма. А матрицата е голям чип.  В един чип всичко е 'залято', А и самите елементи/пиксели са от структурата на кристала/матрицата. Масата на отделните 'елементи' в един чип е нищожно малка, сигурно е много, много, много.... по-малка от пико грамове. Как ще се получат сили, които да размърдат отделните пискели, които нещо да повредат при толкова малка инерционна маса.

When You See a Dead Pixel on Your Monitor
https://i.chzbgr.com/full/8411005184/h6E723233/when-you-see-a-dead-pixel-on-your-monitor

----
Евентуално при голям удър/ускорение може самата/цялата матрица да се огъне/усуче и да се спука (стъклото), (и то при не добре закрепена матрица), но тогава ще имаш големи поражения, ленти от край до край, големи цветни петна, половината/четвърт екран ще липсва или пък цялата матрица ще е аут.
« Последна редакция: Apr 24, 2022, 11:31 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #964 -: Apr 24, 2022, 16:29 »

When You See a Dead Pixel on Your Monitor
https://i.chzbgr.com/full/8411005184/h6E723233/when-you-see-a-dead-pixel-on-your-monitor

;D

Демек са си били там пикселите (изгорелите) и не е от изтърването на земята. Изгорели са си преди това. Благодаря за отговорите. Е, има още живот в тоя лаптоп.
Активен

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5360
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #965 -: Apr 24, 2022, 16:43 »
И още няколко изпускания на пода.
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #966 -: Apr 24, 2022, 16:50 »
Занапред ще внимавам повече :)
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3290
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #967 -: Apr 25, 2022, 06:02 »
Христос Воскресе!
поздрав за Великден и от съюзниците
https://segabg.com/hot/category-bulgaria/amerikanski-voynici-pusnaha-pozdrav-za-velikden-poligona-novo-selo
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #968 -: Apr 25, 2022, 15:47 »
Честито им и на съюзниците, техния Великден май тая година не съвпада с нашия. Като гледах тия с яйцата, американците, се сетих нещо. Днес мина близък човек през къщи, донесе яйца- готови боядисани, купешки, ама от Била ли, Кауфланд ли, не запомних. Счупихме по 2-3 яйца и пихме по една ракия. После се загледах в опаковката на яйцата- страна-произход- Нидерландс. В началото ги помислих за български. Толкоз ли не можем наши си да направим за нашия си пазар, ами холандците ни внасят? Не е да нямаме птицеферми и яйцеферми- Градус (на Боко авера) е много голям в тоя бизнес, конкурента му (Пилко) също е голям производител на пилешко и яйца. Къде отиват нашите, за износ към трети страни?
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6292
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #969 -: Apr 26, 2022, 18:35 »
Това да си проектираш печатна платка, когато нищо не разбираш, е някакъв кошмар.

Някой да знае свободен и интуинтивен софтуер за тази работа. Пробвам се с kicat засега и ме заболя главата.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3409
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #970 -: Apr 26, 2022, 20:24 »
Аз една писта не мога да прокарам в kicad.
Обучението и работата с CAD система си е сложна работа. (даже и да разбираш основата) Може даже да се третира и като отделна професия.

---
Например много ме интересува интеграцията на kicad със Spice симулаторите. Писаха, че в последната версия на kicad това е подобрено много....Обаче все не ми остава време да го разуча как се прави. И ако самият  kicad е отделна вселена то Spice-а е другата вселена и то много по-сложна :o....
« Последна редакция: Apr 26, 2022, 20:46 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6292
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #971 -: Apr 26, 2022, 21:45 »
Пистите са лесната работа. Докато се стигне до тях обаче и те заболява глава. Поне мен.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8825
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Re: Разно извънтемие
« Отговор #972 -: Apr 27, 2022, 08:40 »
KiCAD е най-доброто, с което разполагаме. Всичко останало (не просто за платки, за проектиране на какво да е) е най-малко две и повече десетилетия зад комерческите решения. KiCAD спечели от това, че ЦЕРН реши да го финансира в резултат, на което само за няколко години порастна много и вече може да се мери с програми от ниския клас като Altium и Eagle. Тая втората май чух, че AutoDESK са я купили наскоро, та май вече не е особено евтина.

С много обиколки зад KiCAD е Lepton, който е разклонение на gEDA, който на мен ми прилича на мъртав. Нещо не ми се отваря. Открих някакви огледала.

Та след Лептън надолу има още няколко програми, ама те са съвсем първобитни.

Успех!
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3923
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #973 -: Apr 27, 2022, 10:33 »
KiCAD е най-доброто, с което разполагаме. Всичко останало (не просто за платки, за проектиране на какво да е) е най-малко две и повече десетилетия зад комерческите решения. KiCAD спечели от това, че ЦЕРН реши да го финансира в резултат, на което само за няколко години порастна много и вече може да се мери с програми от ниския клас като Altium и Eagle. Тая втората май чух, че AutoDESK са я купили наскоро, та май вече не е особено евтина.

С много обиколки зад KiCAD е Lepton, който е разклонение на gEDA, който на мен ми прилича на мъртав. Нещо не ми се отваря. Открих някакви огледала.

Та след Лептън надолу има още няколко програми, ама те са съвсем първобитни.

Успех!

   Тепърва от ЦЕРН можем да очакваме приятни изненади.
Преди няколко години М$ решиха да го играят курвенската и повишиха
значително сумите,плащани досега за лицензи  от изследователският
институт. Съответно,физиците се принудиха да търсят по-активно
решения с отворен код и да правят собствени проекти.
   Не забравяйте,че Интернет стана масов именно благодарение на
ЦЕРН (основно Тим Бърнърс-Лий и колегите му).
Между другото,горепосоченият работи по много интересен проект,
който може да направи Интернет много по-свободен от сега.
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3201
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Разно извънтемие
« Отговор #974 -: Apr 28, 2022, 14:33 »
Колеги, на лаптопите батерията за биос-а може ли да се подмени, както на десктоп машините, или е нещо запоено? За един десет и отгоре годишен HP питам, но в момента не е пред мен и не мога да дам точната модификация, въпроса ми е по-скоро принципен, доколкото знам, бая неща при лаптопите са запоени. Умряла му е батерийката за биос-а явно, всеки път при старт с датата на производство и това ме дразни.
Активен