Автор Тема: Бихте ли ми разяснили преди да инсталирам Linux  (Прочетена 1555 пъти)

mariyanh

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Здравейте, имам следния въпрос, искам да мина на Linux от Windows.
Но имам няколко опасения, първото е че изобщо незнам
кои програми да изтегля.Понеже при Windows, направя ли инсталация, трябва да си качвам сумати и програми като Winrar,
photoshop и прочие, кодеци за да ми вървят филмите,също така незнам принтера и таблета ми дали  ще работи,понеже диска с драйвери
до колкото помня е само за Windows.Чудя се кои от драйверите за компюръра да инсталирам.Второто ми по-сериозно опасение е че
имам много важни документи в Word и Notepad формат и понеже са от Winows офис пакета, не е страх че ако избързам и го инсталирам
после няма да мога да си отворя документите.И третото най-малко е че незнам как да запазя фаловете си след инсталацията, ама
това е най-малката ми тревога.В началото как беше когато минахте от Windows на Linux, бързо ли се оправихте, много време ли
изискваше.Дразнеше ли ви това че трябва да търсите нови програми понеже тези с които сте свикнали не вървят на Линукс? Мисълта ми е
толкова ли е трудно колкото си представям или съм далеч от истината ?:) 
Активен

Mitaka

  • Гост
За драйверите: Пробвай с някое Live CD. Така най-добре ще видиш кое работи и кое не. В повечето случаи няма проблем, освен ако не си с някой екзотичен хардуер.
Winrar си има аналог за Линукс, няма да ти е проблем.
За Photoshop забрави. Ако някой ти каже, че GIMP може да се мери със Photoshop - изсмей му се. Просто не става. Но пък на теб може и да ти върши работа - зависи за какво го ползваш. Ако очакваш да правиш .psd, което после да отвориш на друг компютър с Photoshop - няма да стане.
За филми не би трябвало да има проблем - има си mplayer, има си vlc.
С файловете за Notepad няма да имаш никакви проблеми.
Word... въпроса е по-сложен. Може Open Office да ти свърши работа, може и да не свърши. Съвместимостта му с MS Office форматите куца. Не може да зарежда макроси, които са писани за MS версиите. Някои документи, писани на MS варианта се отварят некоректно в Open Office.
Как да запазиш файловете: Имаш два варианта. Да ги копираш на дял, който няма да пипаш по време на инсталацията, или да си оставиш Windows-a и да инсталираш Линукс на отделен дял. Тогава всеки по-модерен Линукс има възможност за "мигриране" на акаунт от Windows към Linux.
Активен

mariyanh

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Мерси много :)
Активен

angie_bg

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 842
  • Distribution: Ubuntu 10.04
  • Window Manager: Gnome
    • Профил
    • WWW
Ето ти една сравнителна таблица между програми за Windows i Linux: http://www.linuxrsp.ru/win-lin-soft/table-eng.html (Ако не четеш английски, има я и на руски, немски, китайски и др.)
Най-сигурният начин е след избора на дистрибуция (от Live CD, както беше казано по-горе) да я инсталираш на отделен дял. Почти всичко, с което си свикнал във Windows, ще го правиш и в Линукс. Проблеми можеш да имаш с някои специализирани програми, вкл. игри. Успех!
Активен

bop_bop_mara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 2433
  • Distribution: Debian Testing
  • Window Manager: LXDE
  • Cute and cuddly
    • Профил
Към изчерпателния отговор на Mitaka ще добавя като за начало да се освободиш от предразсъдъци и порядки, типични само за Уиндоус. Ето един пример за историята с драйвърите: http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=40501.msg221955#msg221955 Може да пишеш какъв ти е хардуера (особено видео, аудио и периферията, за която си споменал), за да ти дадем по-конкретни съвети и очаквания.

Относно инсталирането на програми, в Линукс това е много по-лесно и не е свързано с обикаляне на десетки сайтове и тракери, дърпане, разбиване и т.н. Тъй като повечето софтуер е свободен, всяка дистрибуция, освен че може да го пригоди към своите особености, може и да го "складира" на публично място, откъдето потребителите да го издърпат и да си го инсталират - т.нар. софтуерно хранилище (repository). Много рядко ще ти се налага да инсталираш софтуер, който не е наличен в хранилище. Набележи си няколко дистрибуции и потърси информация (в Интернет, във форума) относно това как се инсталира софтуер на тях, за да видиш къде ще ти е най-разбираемо.

Всъщност, наистина, изпробвай Live CDs на няколко популярни дистрота, за да видиш къде ще ти е най-удобно като външен вид, организация, инсталация на софтуер, основни настройки и т.н.

Все пак най-важната стъпка ще бъде конфигурирането на интернета, предварително се подготви с настройките и метода на достъп и потърси в Линукс и избраната дистрибуция как се въвеждат. Каквото и да си инсталираш, след като му подкараш нета, ще можеш да търсиш отговори на останалите си въпроси ;)
Активен

mariyanh

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 9
    • Профил
Благодаря много ми помогнахте :) Последния ми въпрос е каква е разликата между ubutu и arch? ???
Активен

tux_1989

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 76
  • Distribution: slackware 13
  • Window Manager: fluxbox
    • Профил
Разлика голяма.Ако искаш hardcore а и да научиш Линукс Slackware  е за теб,аз го ползвам,и го предпочитам пред Arch.Запиши си някоя жива дистрибуция друга я сложи на виртуална машина и тази която ти допадне най-добре нея си инсталирай
Активен

Once you get Slack you'll never get back

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Mandrake Linux 10 and Linux
Настройка на програми
aaaSASlover 3 9756 Последна публикация Dec 08, 2012, 20:46
от UBIGI
Remote връзка Linux<--> Linux
Настройка на програми
stoyanovs 5 8141 Последна публикация Jan 24, 2006, 16:49
от gostenin
Experienced linux enginnced linux engineers
Търсене
bulwork 0 8317 Последна публикация May 10, 2008, 14:24
от bulwork
Dual boot Linux and Windows XP (Linux installed first) ПРОБЛЕМ !!!
Настройка на програми
XaMeLeOnA 36 41839 Последна публикация Nov 06, 2011, 02:58
от Compare
Linux From Scratch - Do-it-yourself-Linux
Начини за увеличаване на бързодействието
neosofti 2 4834 Последна публикация Jul 03, 2009, 08:43
от tyuio