Автор Тема: Програма за подписване с КЕП на .пдф  (Прочетена 3250 пъти)

Nik123

• Напреднали
  • Публикации: 775
  • Distribution: Mageia
    • Профил
Re: Програма за подписване с КЕП на .пдф
« Отговор #120 -: Aug 19, 2021, 15:44 »
Баш така си е. Аз дори обмислях вариант да спретна едно дело срещу ДАЕУ, или Търговския регистър. Защото ме привързват към определена платформа, която е платена. Обаче поставяйки се мислено на мястото на колегата отсреща- юрисконсулт, или адвокат, в едно дело- веднага си вадя и контрааргументите- "Вас никой не Ви кара да ползвате електронните услуги. Имате вариант да си подавате всичко на хартия, възможност и да не е на гише- по пощата с обратна разписка. Онлайн-платформата за ДАЕУ, или Агенцията по вписванията, не е задъжлителна". И е точно така, ще изгубя делото.. А в системата на съдилищата, където някои видове дела можеш да ги заведеш само по електронен път, там такива неща няма- нито BISS, нито Adobe. Там си подписвам всичко под линукс без никакъв проблем, и го подавам.
А най-интересното е, че платформите на Агенцията по вписванията (която е вързана с BISS) и ЕПЕП (Единния портал за електронно правосъдие, където такива извращения няма) са писани от една и съща фирма.
« Последна редакция: Aug 19, 2021, 15:48 от Nik123 »
Активен

Ноевият ковчег е направен от аматьори, професионалистите са построили "Титаник"!

pdontcheff

• Участници
  • Публикации: 7
    • Профил
« Отговор #121 -: Aug 21, 2021, 15:26 »
jsignpdf го свалих и стартирах, но не можах да го накарам да "види" моя КЕП. Но като му гледам менютата, тази програмка само слага щампа, а това го правя и с либрата.

Какво значи "само щампа"? Подписва, както се очаква. Това са необходимите входни данни. Oт 'Settigs'  се прави настройка на позиция и какво да се показва в подписа.

https://ibb.co/YWLHh3f

Щях да забравя, трябва да се пипне и файла /usr/share/java/jsignpdf/conf/pkcs11.cfg (поне в Arch e такъв пътя)
library=/usr/lib/libcmP11.so
« Последна редакция: Aug 21, 2021, 15:51 от pdontcheff »
Активен

Nik123

• Напреднали
    • Профил
« Отговор #122 -: Aug 21, 2021, 16:20 »
Благодаря за информацията относно jsignpdf, но имах предвид, че дори и да го подкарам при мен, това програмче подписва по същия начин, по който подписвам и с LIbreoffice, но не ми върши работа за Държавната агенция за електронно управление.
Активен

Ноевият ковчег е направен от аматьори, професионалистите са построили "Титаник"!

pdontcheff

• Участници
  • Публикации: 7
    • Профил
« Отговор #123 -: Aug 21, 2021, 16:31 »
Не знам за коя услуга на ДАЕУ става въпрос, но с електронното връчване на документи, като че ли няма особени проблеми. BISS също върви, където има нужда.
Активен

Nik123

• Напреднали
    • Профил
« Отговор #124 -: Aug 21, 2021, 21:47 »
При мен BISS не върви на Магеята. Борика изобщо нямат .рпм пакет. Мъките с подкарването вече съм ги описал :) А за ДАЕУ- например подаване на заявление за издаване на данъчна оценка към общината чрез ДАЕУ с КЕП не става. Скриптовете в заявлението ги разчита само Адобе-то. Иначе електронното връчване, съобщенията, вървят.
Активен

go_fire

• Global Moderator
  • Напреднали
  • Публикации: 6663
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
« Отговор #125 -: Aug 23, 2021, 09:03 »
От доста време ме тормози и мен тази тема.
Сега като ви прочетох писанията и пак се хванах с нея.

След кратко ровене успях да подпиша PDF файл с LibreOffice 7.1.4
От менюто Файл-Цифрови подписи-Подпис на съществуващ PDF    PDF се отваря в Draw от там Вмъкване-Ред за подпис

Трябва преди това де се добави сертификата от настройки на LibreOffice 7.1.4, ако не е добавен.

Ползвам инфонотари. Не съм пробвал в друг четец. Кубунту 20.04.

Когато Мимош написа това мнение, доста се начудих. Това е защото имам дългогодишен (повече от 12-13 год.) опит с редактирането на педеефи под ОО.о.

Отначало (а за ОО.о и до днес) това беше просто една добавка за Draw. Всичко на всичко беше програмата PDF Edit (която я имаше като отделен пакет, но беше бая мудничка) вкарана в тази добавка. Самия PDF Edit беше построен върху Поплер. Поплер не беше нищо различно от доработка на двигателя на Xpdf, който беше единствения що годе читав за нещо различно от Windows.

Междувременно се роди LO, а още по-натам Гългъл се разбраха с Фокс (миналата, та по-маиналата ли година) и освободиха PDFium (нещото в Chromium). Когато направиха ЛО, едно от първите неща беше да вкарат въпросния PDF Edit да не е добавка, а вграден. А Гългъл, когато платиха на Фокс някакви кинти, свободните програми лека-полека взеха да изоставят Поплер и да минават на него. ЛО бяха едни от първите, които го обявиха.

И защо изговорих всички тези бърборения? Ами защото в сряда на „Опен нет“ (и много други места) излезе новина, че ЛО 7,2 е готов. И там се говори, как се е случила тая работа с подписването на pdf.

https://vmiklos.hu/blog/pdfium-sign-verify.html

Накратко, един от техните разработчици е вкарал в pdfium (fox reader) достъп до програмен интерфейс от високо равнище. Между другото по същия начин са реализирали и „нормалното“ подписване за разлика от Firefox. А тъй като си говорим за интернетски навигатор, то това е правилния подход.

Така в 7,1 се появява пробно функцията за „щамповане“, а в новия 7,2 вече е стабилна.

Смешното е, че това е вкарано в pdfium, за да може да влезе в LO, но засега го няма в Chromium. Но, както и да е. Дори да беше вкарано (а все трябва да стане някога), то пак не се поддържат формуляри и няма планове за това, което не ни върши работа :(

Активен

В $por4e2 e истината  ;)

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

Nik123

• Напреднали
    • Профил
« Отговор #126 -: Aug 23, 2021, 20:57 »
Ами ще чакаме да развият тия неща в окуляра и в евинс. Дотогава няма майкрософт фрий. Иначе ако ставаше въпрос за чисто подписване и слагане на щампа в .пдф, който после да засилиш по имейл, либрата си е перфектна.

П.П. Аз с удоволствие бих платил на някой специалист да ми настрои всичко по магеята така, че да нямам проблеми с тия държавните платформи. И също така бих платил за линукска програма, която върши тия неща. Но такава програма засега няма (платформите визирам, конкретно тая мъка със скриптовете в .пдф). Едни хора са взели едни пари и си привързан към майкрософт и приложенията за него. А за тяхната издънена система, нуждаеща се периодично(и то не много големи периоди) от преинсталация, няма да дам и стотинка. Може да звучи пресилено, но за мен уиндоуса не е операционна система, а платформа за игри. С кратък живот между преинсталациите.
« Последна редакция: Aug 23, 2021, 21:04 от Nik123 »
Активен