Страници: 1 ... 27 28 [29] 30 31 ... 55   Надолу

Автор Тема: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?  (Прочетена 66439 пъти)

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3284
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #420 -: Aug 27, 2023, 02:26 »
Две ИИ-та чукат лафче...
- Ти разбираш ли китайски?
- Е как?! Голяма част от мен е китайска.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3284
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #421 -: Aug 31, 2023, 20:10 »
Брей как само изплашиха децата - за момент само си помислиха че вече няма да има кой да им пише домашните
https://tech.co/news/chatgpt-major-outage-thousands-report-issues
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3284
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #422 -: Sep 01, 2023, 09:02 »
Направо яко сме го закъсали без ИИ
https://www.youtube.com/watch?v=TUxzypMgl0Y
как се изхранват 10 млрд.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3284
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #423 -: Sep 08, 2023, 03:08 »
ChatGPT is essentially a collection of GDPR violations
https://proton.me/blog/ai-gdpr

P.S. Puzzles

1. Which of the following reasons did Judge Gonzalez Rogers use to justify her decision deny Google’s request for a summary judgement in its Incognito mode case?

A. Google never explicitly told its users it still collects data in Incognito mode

B. Google can “uniquely identify a user with a high probability of success” even if they use Incognito mode

C. Google implied that it would not collect users’ data while they browsed privately

D. All of the above

2. Big Tech is trying to block all the following policies with the Indo-Pacific Economic Framework except for one. Which one aren’t these companies trying to prevent?

A. Allowing you to uninstall preinstalled apps

B. Ending Apple and Google’s 30% app store sales fees

C. Developing Web 3.0 initiatives

D. Ensuring fair app search results and rankings

Answers: 1: D 2: C
« Последна редакция: Sep 08, 2023, 03:10 от remotexx »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6279
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #424 -: Sep 12, 2023, 03:44 »
IBM са направили нещо доста добро. Все плюете по руските аналогови системи  :D , обаче там има бъдеще.

https://research.ibm.com/blog/analog-ai-chip-low-power
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3284
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #425 -: Sep 13, 2023, 02:44 »
Да бе, да
Но да не забравяме все-пак тънката разлика между western digital и eastern analog т.е. има разлика м/у ИБМ аналоговата техника и Руската те тия.. последните и на състезанието по каръщина вземат второто място ама се правим че им вярваме .. засега  :P

ей го е - пресен пример (как се само тях ги уцелват всеки път на едно и също място - по болното място)
https://cosmos.1.bg/space/2023/09/12/russia-first-crewed-mission-2023/
Въпреки че е невероятно случайни попадения на микрометеорити да причинят еднотипна повреда на едно и също място на два различни космически кораба, именно това е официалната версия на Роскосмос. НАСА също не влиза в конфликт и дипломатично подкрепя тази версия.
« Последна редакция: Sep 13, 2023, 02:48 от remotexx »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3284
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #426 -: Sep 27, 2023, 22:05 »
Айде наш'те - начело с Пашата, ама не оня от старата генерация, дойде време да дадем път на младите - стига с тея офчери и от ония там с дебелите вратове...

П.П. И ЧРД на Гугъл (или как се стига от един гараж до ~$200 млрд. /а на шефа на гаража - подарили туба, ю-туба/)
https://it.dir.bg/web/google-navarshva-25-godini


П.П.П. Ето сега е моментът, пращайте фалшиви имейли и събирайте истински данни, а ако не знаете как ИИ ще ви помогне  ;)

https://lupa.bg/news/bankata-mozhe-da-vi-blokira-smetkata-ako-ne-ste-si-aktualizirali-lichnite-danni_257763news.html
« Последна редакция: Sep 28, 2023, 07:53 от remotexx »
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3284
    • Профил
Активен

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3188
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #428 -: Oct 08, 2023, 18:42 »
Наскоро един познат ми разправяше, че ползвал ЧатГПТ да му прави някакви скриптчета, ама не запомних на кой език. Вика ми "Като му обясниш добре с каква цел е скриптчето, много хубави ги пише".

Дали има възможност да му ъплоуднеш например някаква книга за ремонт на двигател  на английски и то да ти я преведе на български, ама не като гугъл преводача?
« Последна редакция: Oct 08, 2023, 18:44 от Nik123 »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6279
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #429 -: Oct 08, 2023, 20:39 »
Не.
Едва ли превежда толкова голями документи и то на български.
Ако разбиеш книгата на парчета, евентуално можеш да ги дадеш на deepl.com и малко по малко да ти ги преведе. Предполагам, ако си платиш, ще можеш и цялата да му я пратиш като текст.

Сега погледнах и може и да не трябва да плащаш. Но имаш лимит на файла до 5МВ. Пак, сигурно ще може да се нацепи с нещо и после да го сглобиш обратно.

Този сайт съм видял, че се оправя по-добре от преводача на Гугъл с нормален текст. С отделни изрази и думи Гугъл е все още по-добре.
« Последна редакция: Oct 08, 2023, 20:41 от 4096bits »
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3188
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #430 -: Oct 08, 2023, 21:28 »
Не.
Едва ли превежда толкова голями документи и то на български.
Ако разбиеш книгата на парчета, евентуално можеш да ги дадеш на deepl.com и малко по малко да ти ги преведе. Предполагам, ако си платиш, ще можеш и цялата да му я пратиш като текст.

Сега погледнах и може и да не трябва да плащаш. Но имаш лимит на файла до 5МВ. Пак, сигурно ще може да се нацепи с нещо и после да го сглобиш обратно.

Този сайт съм видял, че се оправя по-добре от преводача на Гугъл с нормален текст. С отделни изрази и думи Гугъл е все още по-добре.

Цялата книга е 388 страници. Бая игра ще падне с цепенето :)
Явно няма да стане цялата, но благодаря за инфото, може би отделни пасажи (по две-три страници), които ме интересуват, ще може. То проблем са основно техническите термини, че много ровя, какво означават/как се превеждат на БГ. С "обикновения" английски се оправям.
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6279
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #431 -: Oct 09, 2023, 09:51 »
Ако е PDF сигурно ще може да се нацепи на отделни страници или на по-големи парчета. Не съм пробвал досега такова нещо, че не ми е трябвало, но предполагам, има не малко инструменти за целта.

Едно бързо търсене показа, че е точно така. Тори в SO дават няколко варианта, как да стане.
А, ако се използва и някакъв скрипт, това може би ще може да се направи и спрямо съдържанието на книгата и да се нацепи на отделни глави.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3188
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #432 -: Oct 09, 2023, 17:49 »
Два .пдф-а са, по гигабайт и половина (сканирах с хубаво качество, че има и снимки, освен текста). Дам, мога да си правя извадки от големия .пдф файл, примерно страници 66 и 67. Даже с Либра офиса е най-лесно- отваряш .пдф-а с либрата и в един обикновен .док файл си копираш тези страници, които ти трябват, като картинки.
Всъщност аз си свърших работата, правих едни бъзикни по колата и малко се ограмотих от книгата и един речник, за техническите термини. Та, отпадна нуждата от превод, но беше полезно да го обсъдим, благодаря :)
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6279
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #433 -: Oct 09, 2023, 18:40 »
Стана ми интересно. Предпочиташ да не даваш колата в сервиз ли? Харесва ми, че сам пробваш да я оправиш. Аз кола никога не съм имал, но приятели и роднини са поемали четвъртития с разни сервизи, та дори аз усетих на няколко пъти  :D
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Nik123

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3188
  • Distribution: Mageia, Q4OS
    • Профил
Re: Що е то ИИ/AI и има ли то почва у нас?
« Отговор #434 -: Oct 09, 2023, 19:12 »
Не, скоро излезе от сервиз, основен ремонт на двигателя. Както си вървеше ок, почна да трака, да яде масло и айде при механиците. Това е за инженери, не за мен :) Но някои леки неща, като вакуумната система, ремонт на разни елементи като помпа за хидравлика, помпа за блокаж на диференциала (на тая кола са прости и реално се сменят гарнитури и о-пръстени, чат-пат някоя семеринга, или втулка- останалите елементи са метални и много корави), проверка и почистване на инжекторите (механични са), регулиране жилото на педала за газта, някои дребни ел. нещица (колата няма компютър, аналогова електроника е) като например тук-таме някоя прекъсната ел. верига, смяна на разни датчици (например за вътрешния въздух в купето, за външната температура- обикновени термистори са) предпочитам да си ги правя сам. И си намерих една много хубава и подробна книга :) Че даже има и всички схеми (нали wiring diagram беше ел. схема).

Отделно в тая книга за всяко едно болтче по колата е указано с колко нютонметра се стяга- а аз имам динамометричен ключ.
Та, кефи ме да си ремонтирам сам разни неща, но по-леките, и достъпни за аматьор като мен.

Та тая книга исках да лашна на ИИ, да ми я преведе цялата, да не търся из нета какво означава тоя и оня технически термин на английски. Освен това, в нея е описан и принципа на действие на всички системи по тая кола, и ми е интересно.
« Последна редакция: Oct 09, 2023, 19:21 от Nik123 »
Активен
Страници: 1 ... 27 28 [29] 30 31 ... 55   Нагоре
« назад напред »