Автор Тема: (безнадеждната) Руско-украинска война от 2022-2025 год.  (Прочетена 99088 пъти)

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
Е, хубу го "разходиха" рашъните...............
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
...
Извън шегата, военната, медицинската, банковата и космическите индустрии са страшно консервативни. Някъде се ползва все още двеста и петдесет нанометрова технология, че и по-стари. Преди време Ремотех пусна връзка, как в NASA търсят да си закупят Apple ][ и други машинки с Motorola 68000.
...

   Прехвалените совалки до поскедно летяха с електроника от 70 -те години.
Процесори: интел 8088 (!!!),при положение,че към началото на нашия
век вече имаше 64-битови процесори.

   Толкова ли нямат кадърни инженери ?
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
По-скоро е обвързаност на софтуера с хардуера. Програмите, които управляват совалката един път са написани да работят на тази машинария и те това си ползват. Определен вид инструкции за определени чипове и т.н.

Това е все едно да пренапишеш банковия софтуер отпреди петдесет години на някой съвременен език. Милиони реда код сигурно на фортран и още нещо толкова старо и със сигурност вече екзотично.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

Acho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5256
  • Distribution: Slackware, MikroTik - сървърно
  • Window Manager: console only
    • Профил
    • WWW
И сигурно са писани на Асемблер за 6502, 8086 и 68000
Активен

CPU - Intel Quad-Core Q8400, 2.66 GHz; Fan - Intel Box; MB - Intel G41M-T2; RAM - DDR2-800, Kingston HyperX, 2X2048 MB; VC - onboard, Intel G41 Express Chipset; HDD - Toshiba, 500 GB, SATAII; SB - Realtek HD Audio; DVD-RW - TSSTcorp DVD-RW; LAN - Realtek PCI-E GBE Controller; PSU - Fortron 350 Watt.

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6152
    • Профил
Доколкото зная, хората, които могат да кодят на тези стари езици са много добре платени.
А и аз бих поддържал системите, защото днешните хакерчета трудно ще ги хакнат, ако са им непознати. Да си чул скоро, някой да се пробва да хаква DOS машини или да пише вируси за тях?
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
По-скоро е обвързаност на софтуера с хардуера. Програмите, които управляват совалката един път са написани да работят на тази машинария и те това си ползват. Определен вид инструкции за определени чипове и т.н.

Това е все едно да пренапишеш банковия софтуер отпреди петдесет години на някой съвременен език. Милиони реда код сигурно на фортран и още нещо толкова старо и със сигурност вече екзотично.

   Тогавашните 32-битови и 64-битови процесори  поддържаха
на 100% инструкциите на 8086/8088 ,все пак и едните и другите
са х86 съвместими.
   Новите процесори обаче са много по-бързи и имат много
по-големи възможности.Особено при аварийни ситуации...
Така че е трябвало техните инженери да се понапънат и да
внесат съответните промени.
« Последна редакция: Mar 18, 2023, 10:10 от spec1a »
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Има банки и банки. Едните са намесени в далавери на национално и наднационално ниво, другите играят на междуконтинентално. Тези вторите обикновено ги наричаме банкстери, защото забъркват най-големите нещастия. Та няма да влизам в подробности, но преди десет години работех за едни от тези банкстери. Бях на най-ниското възможно ниво и не успях да се задържа много.

Споменавам това, защото основната ни ситема беше писана на — Кобол. Това обаче по никакъв начин не си личеше. Ние работехме в интернетски навигатор. Спомням си, това беше IEvil на Windows 7. Тогава за пръв път сядах на подобна машина. Вече имам натрупан опис с тази ОС и е по-зле даже от XP.

Но въпроса беше в това, че ние виждахме единственно и само html+css+js, а някъде далеч от нас имаше Кобол, за който почти всички служители даже не подозираха.

п.п. Да, ъм, бях умнокрасив, но този термин тогава съществуваше във Венецуела, още не беше дошъл у нас.
« Последна редакция: Mar 18, 2023, 10:14 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
За ДОС страшно лесно се пишеха вируси, защото беше много елементарна система без никакви системи за сигурност. Буквално дванадесет годишни мои съученици успяваха да натъкмят нещо.

=*=

Говорите за съвместимост с 8086/8088 (а бе за 8086 не съм сигурен), но вече писах, че тук има допълнителни изисквания, които не съществуват на потребителския пазар.

Най-първо се сещам, че инструкцитте 8*86 в съвременните професорчета са симулирани. Те изобщо не са с такава архитектура. Това означава, че не се изпълняват в реално време. Можеш ли например да повериш ядрена централа на такъв процесор и такава ОС?

После това са енергоемки чудовища, които искат специално охлаждане. Това не винаги е възможно да се осигури. Обикновено няма възможност.

Не на последно място са произведени в Малайзия и хич не е ясно, колко ще издържат. А тук се иска безотказна работа с десетилетия.

Затова си струва да платят на Интел някаква бала, за да им произведе в сащинстанските (по Спец.1а) фабрики специална, малка партида по стара технология вече изхвърлена от употреба.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
За ДОС страшно лесно се пишеха вируси, защото беше много елементарна система без никакви системи за сигурност. Буквално дванадесет годишни мои съученици успяваха да натъкмят нещо.

=*=

Говорите за съвместимост с 8086/8088 (а бе за 8086 не съм сигурен), но вече писах, че тук има допълнителни изисквания, които не съществуват на потребителския пазар.

Най-първо се сещам, че инструкцитте 8*86 в съвременните професорчета са симулирани. Те изобщо не са с такава архитектура. Това означава, че не се изпълняват в реално време. Можеш ли например да повериш ядрена централа на такъв процесор и такава ОС?

После това са енергоемки чудовища, които искат специално охлаждане. Това не винаги е възможно да се осигури. Обикновено няма възможност.

Не на последно място са произведени в Малайзия и хич не е ясно, колко ще издържат. А тук се иска безотказна работа с десетилетия.

Затова си струва да платят на Интел някаква бала, за да им произведе в сащинстанските (по Спец.1а) фабрики специална, малка партида по стара технология вече изхвърлена от употреба.

   Еееееееееее,ти пък ... Малайзия ...

   На практика,всички АМД процесори се произвеждат в Тайван.
Интелските - повечето се правят в САЩистан (е ,за съжаление някои се произвеждат
в Израел,но това е друга тема ...).

..........................

   Дори и във виртуална машина да се изпълняват инструкциите,пак
всичко ще работи много по-бързо с новите процесори.
Активен

remotexx

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3210
    • Профил
Когато презираш реалността: защо хора като Путин са обречени
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Когато презираш реалността: защо хора като Путин са обречени

Мисля, че беше в първото и единствено по БНТ предаване „Хъшове“. Беше по костово време. Тогава комиците на Славун объркаха имената на Евгени Дайнов и Огнян Дойнов. Голям смях стана.

Още тогава беше ясно, че този човек не става, а прехвалено го сочеха за сив кардинал.

Досега няма сбъднала се негова прогноза. И причината затова е проста. Той е този, който много отдавна живее извън реалностите. Няма да спекулирам по темата плаща ли му се или не. Но ще е жалко, ако го прави безплатно. Искам, ако ще живея в заблуда да получа нещо насреща. Пък той, какво мисли, си е негова работа.

Поради това не стигнах да прочета дори дългото заглавие. Нямам време за губене с четива на Дайнов.

Иначе „кафенето“ е никак не лошо списание и го „прелиствам“ някои път.

=*=

Мога да си позволя да коментирам само твоя цитат. Във времето си ли е Путин? Това е очевидно. Той е един от тримата политици с най-големи възможности. Може би третия. Но пък в момента на среща с втория.

Не е от вчера така. Отдвна е на този пост. Почти 24 години фактически държи властта в ⅙ от сушата. Няма да е още дълго? Най-вероятно е така. Срещу времето не можеш да се бориш, пък нека си тибетска йога. То тибетските йоги не стават политици.

Но Путин си е във времето, а след него ще дойде някой същия като него. Така е, защото в Русия е така. И е така: С Путин и без Путин.

=*=

Докато търсех, кой е автора, за да знам да го чета ли, мярнах, че Путин бил убеден, че Украйна ще била станела част от Русия и медиите щели да млъкнат. Путин не е чак толкова елементарен политик, че да вярва в подобни безсмислици. Пределно му е ясен механизма на работа на средствата за масово осведомяване. Та нали той самия прави същото с неговите?

А относно това Украйна да е част от Русия. Не са го поискали, не са го направили. Но и за това не са толкова глупави. Кой иска нарочно да си слага трън в петата? Ако да го биха желали, щяхме вече да сме забравили, кога Украйна се е присъединила към Руската федерация.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW


"Вы неправильно понимаете ситуацию"

И при Путин, и при Николай ll 80% от капитала е в западни ръце.


Цялата тема в 5 минути. Те аборигените никога няма да се научат, но все пак.


https://m.vk.com/video42704613_456239732?list=db4cc53c69843927d3
« Последна редакция: Mar 21, 2023, 13:42 от ЗибелтБг »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8780
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Разбирам предаността ти към Геогри Димитров. Аз съм учил в училище на негово име. И въпреки противоречивата му личност (алкохолик и женкар), смятам, че е изиграл по-скоро положителна роля в българската и определено бележита роля в световната история, макар за второто да се твърди, че заслугата е по-скоро на Трайчо Костов.

Разбирам и какво се е опивал да каже. Към онзи момент нещата са изглеждали точно така. Но пък историята се преобърна междувременно. Капиталистите се оказаха по-умни от социалистите. Направиха трета, четвърта, говорят и за пета, промишлена революция.

Така капиталистите решиха проблема (поне за нашия златен милиард), като просто изключиха пролетариата. Днес работници не съществуват. Всичко се върши от машини и „работника“ в най-лошия случай е не повече от оператор на тези машини. Това ефективно го превръща в аморфната формулировка „средна класа“.

Извършващите тежък, физически труд са някакъв много малък и определено едноцифрен процент от обществото, като тенденцията е да станат под един. В него влизат маргинални групи, които по правило са в нелегалност и осигуровки не им се начисляват.

Всъщност умнокрасавците по разни зали блъскат много повече железа, отколкото се върши някакъв физически труд. И без да тъпчат някакви анаболи, и в без това празните си глави, пак изглеждат по-мускулести от всеки хамалин, който съм виждал напоследък.

Успехът на ГНУ и Лунукс показаха, че е далеч по-добре да се развиваш в свобода, околкото диктатура. В Китай е диктатура, но пак се ползва от достиженията на същия, свободен пазар.

Особено успехът на Линукс е твърде нагледен, как нещата просто не могат да станат, ако го няма капиталиста, който да плаща масрафа. Същия този Китай например не може да извади милиардите, за да създаде същото сам. И няма да е същото. Колкото и да са добри китайските главички в точните науки, те не могат да конкурират целия свят.

Може да създадат почти толкова добро, но няма да е чак толкова добро. А дори това не са направили. Нула. Няма. Не са създали нищо. В секцията с новините на портала може да видиш, че сам българин е написал повече (собствено ядро) отколкото двата милиарда китайци.

Така, че социализма се оказа наистина утопия и няма как да е успешен. Но пак казвам! Уважавам привързаността ти към него. Мога да я разбера. Ако исках безгрижен живот, в който не вземам решения за съдбата си и въпреки това съм напълно осигурен, щях и аз да съм социалист. Всъщност щях да съм комунист. Парите дори в социалистическо общество създават неравенства, както самите ние сме виждали у нас и както се случва в момента в споменатия Китай.

=*=

Тези неща ги разбирам. Не ги осъждам. И дори в друго състояние на духа бих ги подкрепил.

Само едно не разбирам. Защо точно в тази тема реши да сложиш тази картинка?

Нито Украйна, нито Русия не е социалистическа страна. Нито една от двете би се върнала към това минало. Нещо повече. Тяхната версия на капитализма е някаква особено дива с елементи на крепостно селячество. Даже то на книга може да е капитализъм, ама на практика си е феодализъм.

Та след като Зеленски и Путин и двамата са закоравели капиталисти, защо в тази тема реши да сложиш това? Защото е последната, в която сме коментирали и ти беше най-лесно?


доп.
===

А-ха сложил си добавка. След тази добавка под изображението, още по-малко разбирам, защо е в тази тема.








« Последна редакция: Mar 21, 2023, 14:03 от go_fire »
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3852
    • Профил
   Тибетските йоги не само не стават политици.
Техните етични стандарти са много над смятаното за "нормално"

   Е затова пък постигат свръхдълголетие: 150+ години.
На мен това ми харесва...
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3395
    • Профил
А кат свършат 150-те + години кво праим?
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
ЧНГ 2022
Живота, вселената и някакви други глупости
spec1a 6 4443 Последна публикация Jan 03, 2022, 09:22
от cybercop
Руско-Украинска война от 2022 год.
Живота, вселената и някакви други глупости
Acho 1492 68721 Последна публикация Jun 23, 2022, 09:21
от remotexx