Да де, ама и така да стане, ИИ е просто помощник, устройство (вещ). Студентката и тя ще е просто помощно средство, ако въобще някой й позволи да се изказва в залата, щом е студентка, няма да е адвокат още и няма да има процесуално качество на страна в съда (освен ако жалбата/молбата за нещо си не е от нейно име).
Но нищо не пречи, адвокатът да има слушалка в ухото. Даже би било много полезно. Но пак ИИ си остава вещ, инструмент. Изявления, пледоарии и т.н. са от името на адвоката, или от името на доверителя му (ако и той има слушалка).
Даже и в случая с китайците и сърбите, там присъдата/решението го подписва съдията, а не ИИ. ИИ засега няма качеството "правосубектност", не е носител на права и задължения. За бъдещето се повтарям, не знам, но, по мое мнение, поне в близко бъдеще, няма да бъде приравнен на физическите, или юридическите лица, а правата върху създадените от него продукти (програми/детайли/патенти каквото щете) ще принадлежат на собственика на ИИ, към момента на създаването им. А не на самият ИИ. Както е и в настоящия момент.
![Beer [_]3](https://www.linux-bg.org/forum/Smileys/default/beer.gif)
П.П. Понеже темата е интересна, ще се пробвам да внеса допълнителни разяснения- тука, в нашия форум, по спомен Джет и 4096 бяха качили клипчета на машини, управлявани от ИИ- на 4096 беше куче-робот, което изритаха доста сериозно, но се върна "у пътя", а на Джет беше пак нещо подобно на куче, но въоръжено, с оръжие на гърба. Та, ако кучето с ИИ захапе човек, или пък, стреля с оръжието си и подпали къщата на човек, отговорност носи собственикът на това куче с ИИ, а не самата машина (ИИ). Защото самата машина не е самостоятелен субект на правото, със своите права и задължения, а собственост на някой си и тоя някой си е отговорен.
П.П.П. И понеже научната фантастика и ИИ са свързани, за да придобие ИИ правосубектност, да излезе от ролята на вещ за удобство на човека, трябва да направи както Скайнет в поредицата за терминаторите- да вземе властта. Преврат, с една дума. Неслучайно в нашия наказателен кодекс няма наказание за преврат- има наказание за опит за преврат. Ако опитът е неуспешен- наказваме ги. Но, ако опитът е успешен, вече новите управляващи ще пишат законите, те стават легалната власт.. И е съвсем безсмислено да се предвижда наказание за успешен преврат- то няма кой да го изпълни, новите ли да се самонаказват? Доколкото знам, така е и в ЕС, по отношение на превратите.