Автор Тема: моля за съвет  (Прочетена 5942 пъти)

cassius

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: моля за съвет
« Отговор #15 -: Oct 31, 2010, 16:34 »
здравейте колеги, инсталирах си минт9 на компа, обаче си харесах друго дистро, изтеглих го, записах го на диск и не иска да го отваря, нито ауторън, нито ексе файла, показва ми това съобщение когато стартирам "ексе-то" :

Archive:  /media/Ultimate Edition 2.8/usb-creator.exe
[/media/Ultimate Edition 2.8/usb-creator.exe]
  End-of-central-directory signature not found.  Either this file is not
  a zipfile, or it constitutes one disk of a multi-part archive.  In the
  latter case the central directory and zipfile comment will be found on
  the last disk(s) of this archive.
zipinfo:  cannot find zipfile directory in one of /media/Ultimate Edition 2.8/usb-creator.exe or
          /media/Ultimate Edition 2.8/usb-creator.exe.zip, and cannot find /media/Ultimate Edition 2.8/usb-creator.exe.ZIP, period.

някъкви идеи как да си инсталирам това дистро?
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Re: моля за съвет
« Отговор #16 -: Oct 31, 2010, 16:45 »
Ми аз като си харесам някоя дистрибуция и след като си я запиша на диск, рестартирвам машината и бутвам от диска. Ти какви екзета стартираш не те знам.
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

radoshow

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1313
  • Distribution: Arch Linux
  • Window Manager: Gnome Shell
    • Профил
Re: моля за съвет
« Отговор #17 -: Oct 31, 2010, 19:06 »
Щом си с мин9 инсталирай си unetbootin.С нея можеш да  си запишеш дистрото и на флашка.Ако я запишеш правилно проблеми няма да имаш.Относно как се записва на флашка ще намериш подробна информация на сайта на UNETBOOTIN.Показано е стъпка  по стъпка със снимки.А ето и как да си инсталираш програмата.Отваряш Термиинал-а и пишеш:
Код:
sudo apt-get install unetbootin
Гледам,че искаш да си инсталираш Ultimate.Щом искаш дистро с предварително инсталирани програми препоръчвам ти да погледнеш УСУ5.Има страшно много програми,българи я правят и подръжката е на ниво.Ако ти излезе някакъв проблем българи са ще се разберете, а и на никого не  отказват помощ.УСПЕХ
Активен

cassius

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: моля за съвет
« Отговор #18 -: Nov 01, 2010, 01:35 »
благодаря на отзовалите се колеги,

вече си инсталирах линукса, но проблема заради който махнах уина си остана ???

без сън останах вече....

и все пак ако някой може да ми помогне ще споделя:

при затваряне на лаптопа влиза в режим suspend, когато го затворя това обаче не става. Тръгва да заспива и след около 10-на секунди  охлаждането влиза в ненормални обороти и не спира да върти( цяла нощ)  и дори при отваряне на компа продължава да се върти охлаждането, защото е забил.Също така, не мога да го изключа от менюто, както и хибернейт, защото се случва същото, което съм описал по-горе. Единствено мога рестарт да направя от менюто. Същият проблем имах и на Уин..7.. та затова реших да мина на линукс .

 
Активен

kill_u

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1058
  • Distribution: Ubuntu 9.10
  • Window Manager: Gnome
  • Out of here....
    • Профил
    • WWW
Re: моля за съвет
« Отговор #19 -: Nov 01, 2010, 03:03 »
Ако ще те успокоя, моя лаптоп също е тошиба и също го има този проблем. Хибернейт и съспенд не работят на линукс. Говоря за Убунту 9.04. На вистата която още държа работят. Мислех си че е от дуал буут, но явно не е проблем на тошибата излиза че е.
Активен

Всеки пост - отговор на въпрос!!!
Gnu/Linux user 411527

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: моля за съвет
« Отговор #20 -: Nov 01, 2010, 10:17 »
Приспивал съм компютъра и след това съм го събуждал без проблеми на Убунту, Suse, Mandriva. За 9.04 не се сещам, но със сигурност помня, че още на 8.04 докато разучавах опциите го приспивах и събуждах. Може би не оставяте swap дял. Не мога да си обясня причината. В момента съм с 10.04 и заспива без проблеми. Преди година инсталирах на един приятел Mint 7 на лаптопа и също нямаше проблеми с хибернацията. А Mint 7 си е чисто Ubuntu 9.04.
« Последна редакция: Nov 01, 2010, 10:23 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

cassius

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: моля за съвет
« Отговор #21 -: Nov 01, 2010, 16:05 »
хммм... странна работа да му се не види?!?!?

на старата ми тошиба Л300 сателит съм сложил мента8 (Хелена) и всичко си работи на 6+, даже не помня от кога не е рестартирван компа  ;D

а на този който ползвам сега (козмио  Ф60) ми се появи този проблем преди седмица докато все още бях на Уин..7 и поразпитах тук там и  ми казаха че или съм се натъкнал на вирус, или в папка MEMORY.DMP ( за уиндоуса говоря)  имало някакъв драйвер, който сдавал багажа след време, тоест някакъв бъг.. та ми казаха че може да се спре този драйвер, докато не излезе по нов, но това е под Уин ОС, а за линукс??? прежалвам хибернейта и съспенда, ама да не мога да си спра компа от менюто.. все трябва да задържам копчето за спиране... не е добре така, трябва да потърся решение на въпроса, сега съм с мента 10, дали ако не сложа 9-ката нещата няма да се оправят? или да търся друг вариант?

мерси...  :)
Активен

cassius

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: моля за съвет
« Отговор #22 -: Nov 01, 2010, 16:15 »
значи аз не съм разделял хард диска ръчно, понеже четох на много места, че ако не знаеш как става, по добре да не се захващаш.. оставих програмата да си разпредели сама (както и на стария лаптоп)

за какво служи суап дяла?

мерси.
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Re: моля за съвет
« Отговор #23 -: Nov 01, 2010, 16:22 »
Нали за това служи Live CD -то. Стартирай едно на Mint 9 и опитай да изключиш от менюто. А доколкото съм разбрал swap дяла е виртуална памет, която се ползва за приспиване на компютъра и като алтернатива, при недостиг на RAM памет, въпреки, че не я замества напълно. Не съм се интересувал особено. Оставям си винаги по 2-3 ГБ и никога не съм имал проблеми с хибернацията.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

cassius

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: моля за съвет
« Отговор #24 -: Nov 01, 2010, 16:29 »
благодаря колега, ще пробвам веднага!

при мен странното е че започва лудо да върти охлаждането(явно нещо тормози процесора ???) дали при колегата, който има същия проблем е така, ако може да сподели.. :)

но пък проблема го имах и на уина, странна работа ??? ??? ???
Активен

cassius

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: моля за съвет
« Отговор #25 -: Nov 01, 2010, 16:42 »
тъкмо пробвах с мента9 и за съжеление пак същата работа  :(
Активен

vyrgozunqk

  • Гост
Re: моля за съвет
« Отговор #26 -: Nov 01, 2010, 17:59 »
Aко проблема го има и по уиндоус или линукс, следователно е нещо хардуерно, може би нещо по ACPI-то/BIOS ъпдейтни биоса до последна версия ( ако вече не е, защото такива проблеми обикновено от там се изчистват, наб моя лаптоп пък камерата му умря и трябваше да и ъпдейтвам фирмуера, че да тръгне пак :D ). Същевремнно може да драснеш един имеил до производителя и те ще ти кажат евентуално от къде идва проблема или пък го занеси за гаранционно обслужване да му се занимават там "техниците" :D
Активен

cassius

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: моля за съвет
« Отговор #27 -: Nov 02, 2010, 05:09 »
може ли някой да ми каже  от къде да разбера коя версия на биоса имам на компа? с линукс федора13 съм вече и съм доста доволен от лекотата на тази дистрибуция ;D и аз мисля че от биоса е проблема, но ми е доста трудно да намеря моята версия на биос, за да я изтегля...

ако някой е правил тази гимнастика ще се радвам ако сподели  :)

мерси.
Активен

trosho

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 321
    • Профил
Re: моля за съвет
« Отговор #28 -: Nov 02, 2010, 12:01 »
Чичко Google казва всичко. С права на root (от root терминал) изпълни тази команда:
Код:
/usr/sbin/dmidecode --type bios
Подробностите тук - цък.
Активен

cassius

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 17
    • Профил
Re: моля за съвет
« Отговор #29 -: Nov 03, 2010, 00:31 »
мерси,

мога ли да ъпдейтна биоса под линукс, или ще стане мазало?
Активен