Автор Тема: Ако не можеш да кодиш, оставаш без работа...?  (Прочетена 8943 пъти)

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Лунар, ако нямаш месечна, значи имаш годишна. На най-евтината Виза е 25 лв. Има визи, мастъркарти и експреси (по мое време това бяха картите, не вярвам да са навлезли други) за по 40. А ако имаш някоя с по-голяма годишна такса, наистина ще ме впечатлиш. Те се издават само за специални клиенти и обикновено се нуждаят от личния подпис на шефа на банката.

Сега ще се случи нещо, което рядко се случва. Ще застана на една позиция със Спец.

Наистина кредитните карти дават премии под най-различни форми. У нас това беше въведено от Виза и до ден днешен те са най-активни. Ако умело управляваш картата си, то наистина няма да платиш никакви лихви, а само годишните такси за поддръжка и евентуално някакви застраховки. Виждам, че повечето посетители тук са точно такива.

За съжаление повечето българи не са. Ползват картите неправилно, в резултат на което затъват с много пари.

Но думата ми беше за друго. Чрез различните премии се опитват да правят дъмпинг на парите в брой. Това все още не е страшно. В картовите центрове има информация, колко пари си похарчил, кога и къде, но не и за какво. Освен това те работят по много стара технология, която не е точно в реално време.

Чувам, че на запад става все по-реална, но все още вярвам, че „реалното“ дори там е блокиране на парите и непоказването им на клиента, а не обработката на транзакцията.

Но все някога банките ще последват примера на Revolut, а правителствата само това чакат и тогава ще сме в утопичен свят.

Между другото търговците не са много щастливи да имат POST. Това е защото плащат процентна такса (по мое време 0,2%, мисля, че не е променена) върху всяка покупка, а на всичкото отгоре получават парите си с около 20 и повече дни закъснение. Затова начина да се развива мрежата на POST е чрез извиване на ръце. Слагането на POST се обвързва задължително с други предоставяни услуги.

Последно да припомня, че преди няколко години у нас бе приет закон за ограничаване на разплащанията в брой. Заложеното ограничение беше 10 000. Тази година се опитаха да го свалят наполовина, но не мина. Въпрос на време е, това ограничение да стане нула.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
Годишната такса на кредитната ми карта е 40 лева.
Изчезнат ли парите в брой, ще сме си живи роби. Те и сега знаят всичко за нас, но тогава вече ще знаят повече и от нас самите.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Годишната такса на кредитната ми карта е 40 лева.

Поздравявам те за което. Това означава, че банката (клона) гледа на теб като на клиент с потенциал. Иначе щяха да ти пробутат ширпотребата.

Изчезнат ли парите в брой, ще сме си живи роби. Те и сега знаят всичко за нас, но тогава вече ще знаят повече и от нас самите.

За това писах вече няколко пъти в темата, не знам, какво да добавя. Средновековие здравей, здравей.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear

stealth01

  • Гост
Между другото търговците не са много щастливи да имат POST. Това е защото плащат процентна такса (по мое време 0,2%, мисля, че не е променена) върху всяка покупка, а на всичкото отгоре получават парите си с около 20 и повече дни закъснение. Затова начина да се развива мрежата на POST е чрез извиване на ръце. Слагането на POST се обвързва задължително с други предоставяни услуги.
Аз - търговец.
Преди отдавна (~10 години) бях питал за pos терминал. Тогава не помня, какъв % от оборота ми искаха банката, но имаше отделно такса на устройството и връзката до него. Което за около 1 (едно) запитване годишно за картов терминал беше безсмислен разход.
Преди 2-3 години отново се поинтересувах, даваха вече устройствата без пари. Но рекета си го искаха. С уговорката, че зависи от банка, клиент и т.н., дебитните карти щяха да ми гълтат 1-1,5% от оборота, кредитните 2-3%. Все някой го плаща тоя кешбек и това със сигурност не са банките, камо ли пък картовият оператор.
Работя предимно с фирми и по-голяма част от оборота така или иначе минава през банки. Но парите в брой са най-добрият метод на разплащане, когато пазаруваш лице в лице. Да, безкасовите разплащания си имат своята ниша - когато си поръчаш някоя джиджавка от алиекспрес, картите са прекрасни. Но всичко останало - в брой.
Активен

lunarvalley

  • Гост
Цитат
Лунар, ако нямаш месечна, значи имаш годишна.

нямам и годишна



Хайде, нищете си банките.
Активен

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3837
    • Профил
Цитат
Лунар, ако нямаш месечна, значи имаш годишна.

нямам и годишна



Хайде, нищете си банките.

   Брато,коя е тази банка бе  ;D
И аз искам !
Няма лихви,няма такси.

Или ... не е банка ...
Някоя от т.нар. финтех фирми ?
Но в такъв случай можеш да имаш други проблеми ...

Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
A1 рекламираха нещо, обаче мисля, че трябва да им ползваш поне някоя услуга, за да ти дадат карта. Не помня, с коя банка работеха.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

bot

  • Гост
Цитат
Лунар, ако нямаш месечна, значи имаш годишна.

нямам и годишна



Хайде, нищете си банките.

   Брато,коя е тази банка бе  ;D
И аз искам !
Няма лихви,няма такси.

Или ... не е банка ...
Някоя от т.нар. финтех фирми ?
Но в такъв случай можеш да имаш други проблеми ...
по всяка вероятност банката не е в България. В Англия банките не таксуват за кредитни и дебитни карти и банкови сметки, предполагам и в други държави е така.
Активен

petar258

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 399
  • Distribution: Ubuntu-mate 16.04, Windows 7
    • Профил
От българските ICard е без такси но избиват по друг начин, пак на гърба на клиентите :) . И май у нас банките си набавят недостигащия капитал с надуване на таксите...
P.S. А грешка бяла карта беше
« Последна редакция: Jul 26, 2019, 23:17 от petar258 »
Активен

4096bits

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6137
    • Профил
И Бяла карта мисля, че беше без такси.
Активен

As they say in Mexico, "Dasvidaniya!" Down there, that's two vidaniyas.

spec1a

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3837
    • Профил
   Е да де,бяла,черна,пембена,все те цакат отнякъде.
Все се надявах лунната долина да каже нещо повече по въпроса...
   Понеже по-горе се спомена за недостигащ капитал,ако знаете,
че т.нар. "кредитен портфейл" на някои банки е направо като
филм на ужасите  ;D ,бедна ви е фантазията. ...
   И кашика ги знае тия работи ама се спотайва ...
Активен

go_fire

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 8770
  • Distribution: Дебиан Сид
  • Window Manager: ROX-Desktop / е17
  • кашик с гранатомет в танково поделение
    • Профил
    • WWW
Кашика наистина поназнайва някакви неща, но ние, както винаги се оливаме. Отидохме в шестнадесетта посока.

Все пак професионален дълг ми е да спомена още нещо. Не се набутвайте с бели карти. Там лихвените условия са ужасяващи. Ако толкова сте го закъсали, вземайте пари от лихварите, но не и бяла карта.

Както преди време каза 4096, това е за хора, които нямат друг достъп до картови услуги.

Вероятно предупреждението ми е излишно. Виждам, че повечето сте с висока култура по отношение на личните финанси. Все пак го споменавам.
Активен

В $por4e2 e истината  ;)

***

Aко даваха стипендия за най-глупави, щях да съм човека с най-много Mини Kупъри

***

Reborn since 1998 || 15.09.2007 totally М$ free && conscience clear