Здравей, аз ще говоря за "звука" ти.

'>
Гледам, че си нов затова първо да изясня някой понятия, който ще е добре да познаваш.
* ALSA (Advanced Linux Sound Architecture - Разширена Линукс Звукова Архитектура)
Купчина драйвери за звукови карти, събрани на едно място и включени в сорс кода на ядрото.
В Линукс, за разлика от Уиндоус всички драйвери (за каквото и да е) са в ядрото, т.е. те са част от ядрото. Даже в един момент може
да са в ядрото, в следващия не, и това докато ядрото работи

'>, както и да е .
* OSS (Open Sound System - Отворена Звукова Система)
Това също е колекция драйвери, също е в ядрото, но е остаряла ! Може би в следващи версии на ядрото(2.8.х) няма да я има. Споменавам ти за нея
само информативно. Лошото е, че някои програми са написани да работят с нея а не с ALSA. Може би това е причината да се включва все още в ядрото.
Също ALSA може да симулира OSS, така че ако имаш програми които работят само с OSS би трябвало да работят и с ALSA "mp3blaster" е пример за това.
ALSA е по-добрият вариант но и тя не е съвършена. Какво имам в предвид ? Ами проблема е, че когато някоя програма използва саунд картата, друга няма достъп до нея.

'> Това не е така при всички саунд карти (Creative например), но при твоя случай е така. Затова не се чуди защо ти изчезват системните звуци от КДЕ, когато си пуснал някой Player.
* aRts (KDE Sound Server) Това е една програма, която решава АЛСА проблема за КДЕ, чрез софтуерно миксиране на звука идващ от клиентите и. Но за да може някоя програма(клиент) да общува с "aRts" трябва да има плъгин за това, XMMS и amaroK са пример за това.
* libXINE - Библиотека с кодеци за ( flac, ogg, mpeg1,2,3,4, real-audio т.н ). За възпроизвеждане на резултатите от аудио декодирането може да използва ALSA, OSS или aRts. Доста е "гъвкава" затова е предпочитана и се използва от водещите плеъри (amaroK, Koffein). Може да си чувал за плеъра "XINE", не го бъркай с библиотеката "libXINE", XINE е просто графичен интерфейс за работа с "libXINE".
* JACK - После ще говоря за това.
---------------------
По твоя проблем:
За щастия, имам същото "дъно" като твоето "NVidia2 MCP" и ще говоря само 100% тествани(преди малко) от мен неща.
* DVD 5.1 --> 5.1
Ако искаш да си пускаш DVD на 6 канала няма никакъв проблем. Правих теста с XINE и Koffein, с други думи "libXINE".
Работят ВСИЧКИ (6) канали, но открих малка подробност. libXINE не може да възпроизведе 6-те канала използвайки ALSA при тази саунд карта. При Creative Aydigu може, но при NVidia2 MCP не ще. Това може би е "бъг" в libXINE а не в ALSA защото "JACK" си работи с 6-те канала прекрасно използвайки ALSA.
С две думи, за да работи libXINE на 6-канала използвай за изход(audio driver) OSS. Ти по този начин пак ALSA използваш, но през модула за симулиране на OSS. За различните плеъри базирани на libXINE, тази настройка от различни места се прави, но общо взето при AUDIO настройките има възможност да си избираш "audio driver".
* MP3 2.0 --> 5.1
Ako искаш да си пускаш STEREO(2-канала) MP3-ка на 6-те каналa това няма да стане.
При "Creative Aydigu" става, защото от драйвера в ALSA така е направено ! При тази платка е ХАРДУЕРНО възможно. При "NVidia2 MCP" максималното, което може да направиш е да активираш дублиране на предните 2 канала върху задните 2. Това може да се направи и от Kmix, в таб-а "Switches"(ключове) активираш опцията "Duplicate Front". Тази функция би трябвало да повтори сигнала и върху "Center/LFE" но не го прави. Явно не е възможно хардуерно или не е реализирано в драйвера. Както и да е, за какво ти е стерео МП3-ка да я пускаш на 10 канала, стерео-то си звучи най-добре на 2 канала. Друг е въпроса ако "гониш" максимална изходна мощност и искаш да си издухваш прахолята в къщи със SubWoofer-a.

'> Не знам каква ти е 5.1 системата за узвучение, но ако високоговорителите ти са "сателитни(малки)", тогава с основание търсиш вариант за подкарване на SubWoofer-a. Има един вариант, да се откажеш от задните два канала и да закачиш там ниските честоти. Това е най-бързия, лесен и нискокачествен вариант, защото SubWoofer-a ще работи само на левия или десния канал и в някои случаи ще възпроизвежда само половината от общата картина. Но ако си фен на HiFi изпълненията и искаш да изстискаш всичко от саунд картата си, плюс това не си мързелив и ти се чете, трябва да почваме да си говорим за "JACK".
* MP3 2.0 --> JACK --> 5.1
Какво е JACK ?
JACK (Jack Audio Connection Kit) е audio сървър с малко закъснение за Линукс. Той може да свързва различни програми към някоя аудио карта.
Какво е JACK-RACK ?
JACK-RACK e отделна програма, клиент на JACK. Може да си представиш jack-rack като черна кутия с вход и изход. Вътре в черната кутия може да слагаш разни неща(звукови ефекти), които променят сигнала дошъл на входа и го пренасят на изхода променен. Всичко това става в реално време. Забележи JACK-RACK е клиент с вход/изход докато XMMS e клиент само с изход.
Какво ти трябва ?
- jack - Jack Audio Connection Kit
- jack-rack - LADSPA Effects Rack for JACK
- qjackctl - Qt-based interface to JACK
- ladspa - The Linux Audio Developer's Simple Plug-In API
- xmms - media player
- xmms-jack - Jack Audio Output Plug-In for XMMS
Забележка: Всичко това идва със SuSe, ако не си с такова, дръпни си пакетите на rpm или там каквито ти са пакетите за дистрибуцията, но не ги дърпай на сорс код, за де не се омотаеш с компилации. Едва ли на някои във форума му се обяснява как се компилира и инсталира jack от сорс код !
Какво може да правиш с всичко това ?
1. Може да пуснеш 1 плеър и да му насочиш стерео изхода(2-та канала) към всички налични(6) изходи на саунд платаката си. <-- просто повторение.
2. Може да пуснеш 3 плеъра и да насочиш всеки един плеър да работи с отелен чифт стерео изходи. Иначе казано, ВанесаМей да ти свири отпред

'>, Мадона отзат, а на "Center/LFE" някакъв шум пр. Кондьо

'>
3. Може да пуснеш 1 плеър и 1 jack-rack. Изхода(2 кан) на плеъра да вкараш във входа(2кан) на rack-a, a изхода(2кан) на rack-a да пръснеш по изходите на саунд платката. виж т.1 и т.2
Как става всичко това ?
Както казах JACK e саунд сървър. Надявам се си наясно какво е СЪРВЪР. Все пак ще повторя за да съм максимално ясен. Сървър е програма, която предоставя някакви РЕСУРСИ на неговите клиенти(други програми). Има най различни сървъри, файлови(FTP) - предоставят като ресурс файлове, WEB - предоставят като ресурс WEB страници, Sound - предоставят като ресурс звукови платки и т.н. Някои сървари могат да предоставят ресурсите си през мрежа, тогава тези сървари може да наречем и мрежови, но не всички го правят. Например JACK няма нищо общо с мрежите, но е сървър.

'> За клиент на нашия сървър предлагам да използваш XMMS, тове е плеър с доста добра поддръжка на JACK благодарение на модула(plugin-a) xmms-jack. За да праща изходния си сигнал на JACK обаче, ще трябва да настроиш XMMS да използва за "audio driver" JACK. Да точно така JACK ще играе роля на аудио драйвер за XMMS, нищо че не е. XMMS не го интересува а и не му трябва да знае какво е JACK. Просто го инструктирай да ползва JACK за изход и толкоз. За да ти стане по-ясна картинката, виж това :
mp3 fail --> XMMS --> JACK --> ALSA --> NVidia2 MCP
За да подкараш нещата от горната картинка

'> трябва да вървиш отзад напред. Ясно е от "пост-а" ти, че NVidia2 работи, ALSA също, щом си успял да изкараш някакъв звук, JACK го пускаш с помощта на "qjackctl". Това е програма за управление на JACK, настройки, старт, рестарт и такива неща. Като станеш "спец" ще караш и без нея. Като я пуснеш тази програма ще видиш един голям бутон "Setup" отдясно

'>, той ти пуска един прозорец в които ще правиш настройките на JACK. Не се плаши от вида му, на първо време ти е необходимо да укажеш кой "sound driver" да ползва JACK. Избираш АЛСА и всичко е ОК. Затваряш конфиг прозореца и натискаш големия бутон от ляво "СТАРТ". Най-накрая пускаш XMMS. Сега вече може да се занимаваш с "connections"(свръзки). Пак от прозореца на "qjackctl" цъкаш на бутона "Connect" и ти изкача прозорец в които правиш свръзките между клиент/клиент и клиент/саунд картата. Целия прозорец е разделен на 2 полета. В лявото, са клиентите от които се чете(които произвеждат звук) и входовете на картата. В дясното, са клиентите на които се пише(които консумират звук) и изходите на картата. Там ще забележиш, че XMMS-a ти е клиент с не знам си кой номер и има 2 изхода, сиреч ще е отляво. В дясното поле, ще видиш 6-те изхода на картата си. Как ще направиш връзките си е твоя работа. Самите свръзки се правят с "Drag'nDrop".
Интересно става, като в цялата тази работа намесиш и JACK-RACK. Пусни един "rack", през "START menu"

'> или от конзола "jack-rack &". Забележи, това също е графична програма. Добави няколко ефекта в "раклата" (моите любими са: симулатора на лампов усилвател + еквалайзер) и закачи изходите на XMMS-a към входовете на rack-a , после изходите на rack-a по изходите на саунд картата, през "Connect" бутона на "qjackctl". Това е

'>
Виж може да има пропуски(бързах) ПИТАЙ ако нещо не е ясно. Аз сега съм си пуснал един XMMS през "ракла" с лампова симулация + EQ на NVidia2 и един XMMS без "ракла" на Creativ-a. При mp3-128kbps не правя разлика между NVidia2 и Creativ-a

'> . Ще се кефя да го подкараш всичко това и да демонстрираш на някой твой Windows познат малко Линукс мускули

'>))
пс.
Утре на свеж ум ще прегледам кви съм ги писъл и ще редактирам ако трябва

'>