Здравей maicky, с ироничното си поведение досега към теб исках да ти внуша, че не винаги си прав (особено ако няколко човека твърдят противното). Никой не ти е оспорвал, че така не става, а че не трябва така, и че проблема, с който си се борил 48 часа не е заради еднаквите имена, а заради неправилините данни зададени от теб в конфигурацията. Сега обръщам другия край на тоягата

'> . Ако искаш направи това, което ти е дал neter (аз също предпочитам конзолата), а ако искаш повтори това, което си дал в линка, само че направи следните корекции:
1) Полето за гейтауей на втората карта на рутера остави празно.
2) В настройката за клиентския комп промени броудкаст-а като на първия. Той трябва да е еднакъв за всички компове от дадения мрежов сегмент. Кои са те зависи от мрежовата маска - в твоя случай компютри с адреси от 192.168.1.1 до 254. 0-вия адрес е името на мрежата, а 255-ия - броудкаст-а. Това е по подразбиране, напр. ако в примера даден ти от neter пропуснеш реда broadcast 192.168.1.255, то автоматично ще му бъде присвоена точно тази стойност. Разбира се ако зададеш друг адрес за броудкаст, няма да се случи нищо фатално, но трябва да е еднакъв за всички.
Не се цупи, а чети, мисли и анализирай. Можеш да преинсталираш смело, проблеми няма да имаш. Успех!
П.С. Бягай да си коригираш линка, че кой знае колко народ си подвел и те псуват, че от тоя Линукс и чеп за зеле не става.
Edit: Сега разгледах линка ти и видях, че нета ти идва чрез pppoe. Ако предпочетеш варианта на neter, в interfaces фаила не описвай eth0 - пппое конфигуратора ще свърши тази работа. Трябва да изглежда така:
auto dsl-provider
iface dsl-provider inet ppp
pre-up /sbin/ifconfig eth0 up
provider dsl-provider