Автор Тема: Автоматично решаване на проблемите със зависимости в Slackware  (Прочетена 1829 пъти)

LinuxFanUNIX

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 408
  • Distribution: Slackware 12.2
  • Window Manager: KDE 3.5.10
    • Профил
Има ли такава програма която автоматично инсталира/деинсталира зависимостите в Slackware? Иначе всичко друго си е супер на системата, но осигуряването на зависимости ме затруднява и то доста.

Благодаря предварително!
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Чети! Ако искаш повече подробности, потърси такива ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

LinuxFanUNIX

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 408
  • Distribution: Slackware 12.2
  • Window Manager: KDE 3.5.10
    • Профил
Чети! Ако искаш повече подробности, потърси такива ;)
Да обаче става мазало при деинсталиране и изтрива всички зависимости които са вкарани в пакета, и ако друга програма се нуждае от тези зависимости (примерно библиотеки или др.) дава фалове.

Благодаря все пак!
Активен

lunarvalleys

  • Гост
ако толко те сърби за автоматично решаване на зависимостите -- ползвай Zenwalk

то и без това при слака, наборът от допълнителни пакети е толкова малък, че не ти трябва автоматично разрешаване (на практика)
Активен

LinuxFanUNIX

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 408
  • Distribution: Slackware 12.2
  • Window Manager: KDE 3.5.10
    • Профил
ако толко те сърби за автоматично решаване на зависимостите -- ползвай Zenwalk

то и без това при слака, наборът от допълнителни пакети е толкова малък, че не ти трябва автоматично разрешаване (на практика)
Това да го разбирам ли като "софта за слак е малко"? Аз за тая цел си портвам всичко от Debian пакети до tgz, обаче да има как да си намира и зависимостите (независимо че са дебиански, аз ще си ги конвертирам, ама като няма)

Иначе Zenwall-ка не ми е по вкуса. А и на всичкото отгоре е доста тромав. Буутва за повече от 2 минути (ползвал съм хронометър).
Активен

lunarvalleys

  • Гост
LinuxFanUNIX,

да, официалните пакети за слак са малк. намират се в /extra
апропо, как си "портваш" всичко от дебиан, и ако така правиш -- защо не използваш самия дебиан?

странно, при мен zenwalk си зареждаше нормално
има разни ентусиасти дето се опитват да ползват srcpkg за Слак, има и един допълнителен проект>

http://portpkg.berlios.de/

ама като го гледам май не е обновяван от година.

"най-чистият" начин за инсталиране на допълнителен софтуер в Слак е>

http://www.slackbuilds.org/

има си и това туулче,

http://www.sbopkg.org/

което допълнително улеснява нещата, там можеш д аси направиш queue -- тоест казваш му в какъв ред да компилира и инсталира пакетите и го оставяш да си бачка
Активен

neter

  • Global Moderator
  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3408
  • Distribution: Debian, SailfishOS, CentOS
  • Window Manager: LXDE, Lipstick
    • Профил
    • WWW
Можеш да използваш и swaret за преглед на зависимости и търсене на неудовлетворени такива. Но swaret е външно приложение (не е част от Slackware) и има голяма вероятност да ти създаде големи главоболия някой ден, ако го използваш за инсталиране. За проверка на зависимости би трябвало да върши добра работа ;)
Активен

"Да си добре приспособен към болно общество не е признак за добро здраве" - Джиду Кришнамурти

LinuxFanUNIX

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 408
  • Distribution: Slackware 12.2
  • Window Manager: KDE 3.5.10
    • Профил
Ще разгледам предложените инструменти.

На въпроса защо не използвам Debian ще отговоря много кратичко.
В Debian трябва да си с unstable за да имаш най-новия софт, иначе и един ntfs-3g не можеш да си инсталираш като света. Другото което е като причина, е че аз обичам KDE, но пък си обича да си крашва от време на време, не винаги ми монтира флашката като ми изкрясва с "Непознат процес". Другото което е, че има зависимости, и ако искам примерно да си инсталирам един най-обикновен KTorrent, инсталира и kde4-libs, става още по-грозен, няма я врътката да кара с kde3-libs. И вече най-важното нещо е че при Debian нямам нужната свобода. Става въпрос за използването на root акаунта като основен, без наличие на други.

Така че зависимости ми трябват само при определени пакети, но само за определени пакети, така че няма смисъл от Debian.

Та оставам си със Slackware.

Благодаря предварително!
Активен

lunarvalleys

  • Гост
за протокола, в Дебиан има и версия на KTorrent за КДЕ 3.5.*

така, че врътката я има -- просто порови  :)
Активен

phantomlord

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1832
  • Distribution: Debian Sid
  • Window Manager: KDE 4
  • Fall to your knees and bow to the Phantom Lord
    • Профил
    • WWW
Ще разгледам предложените инструменти.

На въпроса защо не използвам Debian ще отговоря много кратичко.
В Debian трябва да си с unstable за да имаш най-новия софт, иначе и един ntfs-3g не можеш да си инсталираш като света. Другото което е като причина, е че аз обичам KDE, но пък си обича да си крашва от време на време, не винаги ми монтира флашката като ми изкрясва с "Непознат процес". Другото което е, че има зависимости, и ако искам примерно да си инсталирам един най-обикновен KTorrent, инсталира и kde4-libs, става още по-грозен, няма я врътката да кара с kde3-libs. И вече най-важното нещо е че при Debian нямам нужната свобода. Става въпрос за използването на root акаунта като основен, без наличие на други.

Така че зависимости ми трябват само при определени пакети, но само за определени пакети, така че няма смисъл от Debian.

Та оставам си със Slackware.

Благодаря предварително!
Изписал си куп глупости :)
1. Никога не съм имал проблем с ntfs-3g
2. В момента съм с КДЕ4 и веднъж не ми е крашвало.
3. В хранилищата на Дебиан има:
ktorrent - за КДЕ4
ktorrent2.2 - за КДЕ3
Ама няма кой да гледа ;)
4. Не съм имал проблеми с откриване и монтиране на външна памет.
5. Какво ти пречи да настроиш едно sudo за потребителя ти, като не искаш да ползваш root?
http://www.myfreesoft.net/phpBB2/viewtopic.php?t=42

Всичките ти проблеми с Дебиан идват от твоя мързел и нежелание за обучение.
Активен

http://myfreesoft.net/phpBB2/index.php?c=7
Помогни си сам, за да ти помогне и Господ
Linux - connecting people...

LinuxFanUNIX

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 408
  • Distribution: Slackware 12.2
  • Window Manager: KDE 3.5.10
    • Профил
Ще разгледам предложените инструменти.

На въпроса защо не използвам Debian ще отговоря много кратичко.
В Debian трябва да си с unstable за да имаш най-новия софт, иначе и един ntfs-3g не можеш да си инсталираш като света. Другото което е като причина, е че аз обичам KDE, но пък си обича да си крашва от време на време, не винаги ми монтира флашката като ми изкрясва с "Непознат процес". Другото което е, че има зависимости, и ако искам примерно да си инсталирам един най-обикновен KTorrent, инсталира и kde4-libs, става още по-грозен, няма я врътката да кара с kde3-libs. И вече най-важното нещо е че при Debian нямам нужната свобода. Става въпрос за използването на root акаунта като основен, без наличие на други.

Така че зависимости ми трябват само при определени пакети, но само за определени пакети, така че няма смисъл от Debian.

Та оставам си със Slackware.

Благодаря предварително!
Изписал си куп глупости :)
1. Никога не съм имал проблем с ntfs-3g
2. В момента съм с КДЕ4 и веднъж не ми е крашвало.
3. В хранилищата на Дебиан има:
ktorrent - за КДЕ4
ktorrent2.2 - за КДЕ3
Ама няма кой да гледа ;)
4. Не съм имал проблеми с откриване и монтиране на външна памет.
5. Какво ти пречи да настроиш едно sudo за потребителя ти, като не искаш да ползваш root?
http://www.myfreesoft.net/phpBB2/viewtopic.php?t=42

Всичките ти проблеми с Дебиан идват от твоя мързел и нежелание за обучение.
1. ntfs-3g се намира в хранилищата на unstable
2. Говоря за KDE 3.5
3. ktorrent може да го има, но при опит за инсталация идват изненадите от рода: зависи от lib- но той няма да бъде инсталиран
4. При мен всичко си крашваше и не винаги ми монтираше флашката както трябва, същото се случва и при мандрака, обаче пък при слака проблеми няма
5. Просто обичам да си имам пълни права (няма да навлизам в подробности).
Активен

lunarvalleys

  • Гост
да пич..

Слакът ти дава пълното и неприкосновено право да се бориш със зависимостите като олигофрен  :D
Активен

LinuxFanUNIX

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 408
  • Distribution: Slackware 12.2
  • Window Manager: KDE 3.5.10
    • Профил
да пич..

Слакът ти дава пълното и неприкосновено право да се бориш със зависимостите като олигофрен  :D
Може пък някой да се изкаже как може да се изтегли даден deb пакет и всичките му зависимости в една директория и тогава изобщо не ми е, че пакетната ми система не използва зависимости.
Активен

lunarvalleys

  • Гост
сходно нещо можеш да постигнеш, използвайки slackbuilds -- просто чети README от страницата и ще знаеш кои са зависимостите и какъв е редът. зависимостите ги има на сайта на slackbuilds

и както ти писах по-горе можеш да си ги наредиш със sbopkg да ти ги компилира и инсталира под даден ред. така, по сравнително елегантен начин се заобикаля частичнo проблема с автоматичното инсталиране на зависимости

просто седни и изчети какво пише на сайта на slackbuilds и сайта на sbopkg

ама ако не щеш да слушаш -- карай както си знаеш, системата си е твоя

 ::)

ПП> чакай бе, ти си същият на когото ги обяснявах тези работи и преди..
http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=34567.0
нямам какво повече да ти кажа (http://www.linux-bg.org/forum/index.php?topic=34717 > освен да не седиш като root!!!!)
« Последна редакция: May 12, 2009, 15:03 от lunarvalleys »
Активен

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
Slackware QT проблем
Настройка на програми
kikcho 1 4755 Последна публикация Nov 11, 2002, 08:48
от mrvoland
Обновяване към Slackware 9.0
Хардуерни и софтуерни проблеми
FreeJak 3 4867 Последна публикация Mar 25, 2003, 00:53
от FreeJak
Slackware
Настройка на програми
ivo3d 1 3964 Последна публикация Mar 27, 2003, 23:53
от ivo3d
Slackware 9.0
Хардуерни и софтуерни проблеми
ivo3d 3 4313 Последна публикация Apr 07, 2003, 03:48
от ivo3d
Slackware 8.1
Настройка на програми
rip_darkman 1 3930 Последна публикация Aug 21, 2003, 08:59
от dafo