Автор Тема: Проблем при инсталация на Мандрива  (Прочетена 646 пъти)

beny1961

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Проблем при инсталация на Мандрива
Здравейте, имам следния проблем при инсталацията на Мандрива 2006 Powerpack:
Дискът ми е S-ata Hitachi 160Gb, разделен на четири дяла по 40Gb, форматиран на NTFS. С помощта на партишън маджик намалих размера на един от дяловете наполовина и създадох на свободното място нов дял за инсталалцията на Мандрива, който не беше форматиран. Дотук нямах проблеми. След това пристъпих кам инсталацията на Мандрива и му зададох автоматично да си форматира преварително подготвения дял. Процесът на инсталацията премина нормално до момента на рестарт. След като компютърът се рестартира се появи грешка в буут лоудъра, в случая Лило. Опитах се да сменя буутлоудъра на Груб, което беше прието от системата, даже при първия рестарт започна да зарежда Линукс, но ми даде грешка в ID контролера на Нвидия и зареждането така и не се получи.
Може ли някой да ми помогне, за да зная къде греша и трябва ли да конвертирам партишъните на FAT32 преди да пристъпя към инсталация?

Конфигурацията ми е следната:
Дъно - Епокс 8rda3+
CPU - Barton 2600+
Ram - 1Gb
Video - Ati 9200 Vivo, 128bit, Saphire, 128Mb

Предварително благодаря
Активен

cartman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 288
    • Профил
Проблем при инсталация на Мандрива
« Отговор #1 -: Sep 25, 2006, 19:09 »
Смятам,че няма нужда да го обръщаш на ФАТ32.Може ли да постнеш каква грешка ти изписва Лило-то,съответно Груб.Имаш ли други ОС?Ако да,тях можеш ли да пуснеш?
Активен

old:Mandriva 2007.0, kernel 2.6.17-5mdv, Qt: 3.3.6,KDE: 3.5.4
current:Mandriva 2008.0,kernel 2.6.22.9-desktop-1mdv, Qt:3.3.8,KDE:3.5.7, gcc: 4.2.2

beny1961

  • Новаци
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Проблем при инсталация на Мандрива
« Отговор #2 -: Sep 25, 2006, 19:32 »
В момента не съм при компютъра, но по памет мога да кажа, че излиза grub error 17 или lilo error 17, но не съм сигурен. Може ли буут мениджърът да бъде некоректно инсталиран затова, че другата система е Уиндоус ХР СР2 с форматирани ntfs дялове?
Активен

cartman

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 288
    • Профил
Проблем при инсталация на Мандрива
« Отговор #3 -: Sep 27, 2006, 13:14 »
По принцип накрая след инстала и преди рестарта Мандрива ти изкарва summary за инсталацията.От там може да си провериш дали всичко е наред,виж го този контролер дали изобщо е настроен,което според мене ако е сбъркан би трябвало да не пусне Х,но да зареди дотам.При моята инсталация аз не съм правил своб.дялове,Мандривата(тогава беше Мандрейк 10.1) си ги създаде без да ми развали нищо от инфото на харда.

 Ти всичко по подразбиране ли оставяш или пипаш по настройките?Къде слагаш Лило-то,съответно Груб-а?В МБР или някъде другаде?Ако тоя линукс дял е някъде към края и ти слагаш Лило там,то няма да се получи.Вин-а работи ли ти?Т.е. като включиш компа би трябвало да те пита какво да зареди.Виждаш ли тоя скрийн или не?Ако да-то само при избора на Мандрива ли прекъсва?
 
 Ако нито Вин-а,нито Мандривата работят и не виждаш никакъв скрийн за избор на ОС,то сложи първия диск на Мандрива и цъкни на Repair.Там му кажи да сложи Лило или Груб(няма значение) в МБР.След това би трябвало да е ОК.
 Успех!
Активен

old:Mandriva 2007.0, kernel 2.6.17-5mdv, Qt: 3.3.6,KDE: 3.5.4
current:Mandriva 2008.0,kernel 2.6.22.9-desktop-1mdv, Qt:3.3.8,KDE:3.5.7, gcc: 4.2.2