Автор Тема: настроика на монитор-проблем  (Прочетена 906 пъти)

tyuio

  • Гост
При опит да променя настроиките на монитора от подразбиращите се до тези които ползвам с "уиндоус" се появи проблем. Над 1024x600 при стартиране на компа екрана е черен -нищо не се вижда.Как от конзола да поправя грешката си. В кои папки да вляза и къде да поправя грешката си?
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
настроика на монитор-проблем
« Отговор #1 -: Jul 01, 2007, 20:14 »
Дай повече инфо - дистрибуция, как си променил настройките и на какво точно и от къде, че се е прецакало положението. Бъди по-точен, така може да ти помогнем по-добре.
За да промениш подразбиращите се настройки има различни начини в зависимост от дистрибуцията, ама като незнам с каква дистибуция си, аз мога да ти кажа за Дебиана. Общия за всички дистрибуции е редактирането на файла xorg.conf:
Примерно за редакция правиш така в конзола:

nano /etc/X11/xorg.conf

как да го редактираш чети в мен страниците или постни съдържанието тука да ти обясним какво да редактираш. Всичко това е при положение, че проблема ти е само от смяна на резолюцията, иначе ще ти искам логовете на Xorg и syslog в /var/log/ директорията. За да разберем какво е станало.
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

Gaara

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian
  • Window Manager: E17
    • Профил
настроика на монитор-проблем
« Отговор #2 -: Jul 01, 2007, 20:19 »
ctrl плюс alt плюс -, т.е. ctrl+alt+-
Активен

Last night, Darth Vader came down from planet Vulcan and told me that if you don't install Debian, he'd melt your brain.

tyuio

  • Гост
настроика на монитор-проблем
« Отговор #3 -: Jul 01, 2007, 20:42 »
в YaST в секцията за видео карти и монитори.Тъй като нямаше драйвери точно за моя модел монитор карах ивестно време на 800х600 но ми бе странно защото същия монитор под уин държи доста по-голяма резолюция и то на 120 херца. използвам сега SUSE 10.2. gentoo ми бе сложен за начло и от два месеца ползвам СУСЪ.
Активен

arda_kj

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 631
  • Distribution: Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
  • Window Manager: Gnome/KDE
    • Профил
настроика на монитор-проблем
« Отговор #4 -: Jul 01, 2007, 20:56 »
Драйвери за монитор няма (или аз за пръв път в живота си чувам за подобно нещо, такива неща никакога не са ми трябвали нито под Линукс нито под Виндовс), трябва да си настроиш в xorg.conf файла какви резолюции искаш да ти поддържа монитора и до какви херци да ти е монитора.

За СуСе незнам какви инструменти идват за настройка на монитор и резолюции. Аз мога да ти кажа как да опишеш монитора и резолюциите в xorg.conf файла. Ти ако искаш можеш и сам ама трябва да почетеш мен страниците за xorg.conf или в интернет да пробваш. Освен това виж си или ни покажи лог файловете, които казах, за да видиш каква е причината за краша на Xorg-a или какво точно се е случило, че да се ориентираме и ти, и ние в обстановката.

Пробва ли това, което Gaara ти е посочил?
Активен

Debian Sid/Unstable; Ubuntu 12.04
"За да открием истината, е нужно поне веднъж в живота си да подложим всичко на съмнение" - Р. Декарт

tyuio

  • Гост
настроика на монитор-проблем
« Отговор #5 -: Jul 02, 2007, 14:28 »
благодаря ви, оправих го! нямах нано и с вим и емакса не се разбирам но стана
Активен