Автор Тема: Проблем с настройка на интернета при Мандрива 10  (Прочетена 1476 пъти)

Teo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 169
    • Профил
Скоро не съм ползвал линукс и съм позабравил и малкото неща, които бях понаучил отпреди. Проблема ми е следния:
Не ми тръгва нета с вградената мрежова карта RTL 8169 на гигабайтско дъно.
Вземам интернета от втората мрежова карта на  друг компютър. IP e 192.168.0.2, шлюз 192.168.0.1, DNS1 - 192.168.01, DNS2 - 87. ... ... ...
При тези настройки интерфейса е вдигнат и в трей-бара имам зелена отметка за интернет свързването. Обаче не мога да отворя нищо.
Същата мрежова карта работи под уиндос, но има една особеност. В менюто за конфигурация на картата : properties-configure-advanced-link speed&duplex -, където по подразбиране стойността е Auto - тази карта тръгва при  избран параметър 10mbs/full duplex.
Въпроса ми е как при Линукса може да се зададе настройка на картата да работи с такава скорост, какви команди трябва да се изпълнят конзолно, или пък има графично приложение за целта?
Ако пък имате някои други идеи за същността на проблема бих се радвал ако бъда "светнат" за тях.
Само за сведение - с външни карти (двете от въпросния втори комп) -RTL 8139 и Intel Pro100 интернета си върви нормално
« Последна редакция: Aug 09, 2010, 16:24 от Teo »
Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Какъв тип връзка ползваш. Когато избереш "Конфигуриране на мрежата" и започни да ти изкарва варианти за настройка, точният ли тип мрежова карта показва?
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

Teo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 169
    • Профил
Интернета ми е кабелен с реално IP, маска, шлюз и два DNS-a
Мисля, че картата се идентифицира правилно Ето това намира конфигуратора:
eth0 Realtek Semicomductor Co.,Ltd.RTL 8169 Gigabit Ethernet

Под уиндос идентификацията е тази:
Realtek RTL 8169/8110 Family Gigabit Ethernet NIC

Само да допълня, че и при Suse 10.0 картината е същата - с външни карти си тръгва безпроблемно, с вградената неще.
Активен

b2l

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 4786
  • Distribution: MCC Interim
  • Window Manager: - // - // -
  • ...sometimes I feel like screaming... || RTFM!
    • Профил
    • WWW
Активен

"Човекът е въже, опънато между звяра и свръхчовека, въже над пропаст. Човекът е нещо, което трябва да бъде превъзмогнато." - Фр. Ницше

Teo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 169
    • Профил
Да, благодаря за линка. Мисля, че тук  се крие рецептата за мойта болка. Но очевидно ще трябва  доста да попрочета и инструкциите и коментариите преди да почна с експериментите.
Ако някой може да ми обобщи това в опростен и по-достъпен вид многи бих се радвал.
Активен

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Помислете малко колеги това не е мандрива това е стария Мандрейк, на него ще се препотиш докато подкараш нета, но ще се опитам да ти помогна
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
Ще ти кажа кратко и точно няколко варянта които съм ползвал при мандрейк.

Първи: в /etc/rc.local добавяш следните редове

#!/bin/bash
ifconfig eth0 10.0.0.2 netmask 255.255.255.0
route add default gw 10.0.0.1
echo 'nameserver 10.0.0.100' >> /etc/resolv.conf
#-- end

Втори варянт редактираш /etc/sysconfig/network
но е малко по трудно, ако искаш ползвай първия метод.

и последно....
от мандрейк контролен център

MDK Control Center->Internet and networking->DrakConnect


Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

Teo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 169
    • Профил
ROCO_,
Благодаря много за старанието ти да ми помогнеш, ще ми нужно, ако реша да се върна към Мандрейк 9.2 отпреди години, за който имам  3 диска и с която дистрибуция се бях научил за тогава да правя всичко, което се върши и на уиндоса.
Това, което е в момента го изтеглих и инсталирах като Мандрива 2010, просто съм допуснал грешка при описанието, което те е навело на мисълта че е мандраке. Реших да я пробвам главно заради една сателитна платка, която така и не мога да я подкарам на никоя дистрибуция, но това си е за друга тема.
Между другото инфото от линка, който backtolife  ми даде ми свърши работа(по-специално коментарната част) и подкарах интернета. Тия туулчета съм ги
имал инсталирани и минах направо на командите. Ето това проработи:

#ethtool -s eth0 speed 10 duplex full autoneg off

Сега дерта ми е това да мога да го вкарам в /etc/rc.local за да не се налага да го пиша всеки път. При таз дистрибуция не видях опция за влизане като root
в графична среда, а с конзолата ми е малко по-трудно, така че ако може да ми помогнете в това отношение ще ми се спести монго време

Активен

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Опита ли
1. su
2. gedit /etc/rc.local
Ако нямаш инсталиран gedit си го инсталирай с "urpmi gedit".
Между gedit и /etc трябва да има интервал
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

ROKO__

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Distribution: Calculate Linux Workstation amd64
  • Window Manager: GNOME 2.30
  • AMD Athlon64 4000+ Dual Core 2100 MHz 2MB L2 cache
    • Профил
ROCO_,
Благодаря много за старанието ти да ми помогнеш, ще ми нужно, ако реша да се върна към Мандрейк 9.2 отпреди години, за който имам  3 диска и с която дистрибуция се бях научил за тогава да правя всичко, което се върши и на уиндоса.
Това, което е в момента го изтеглих и инсталирах като Мандрива 2010, просто съм допуснал грешка при описанието, което те е навело на мисълта че е мандраке. Реших да я пробвам главно заради една сателитна платка, която така и не мога да я подкарам на никоя дистрибуция, но това си е за друга тема.
Между другото инфото от линка, който backtolife  ми даде ми свърши работа(по-специално коментарната част) и подкарах интернета. Тия туулчета съм ги
имал инсталирани и минах направо на командите. Ето това проработи:

#ethtool -s eth0 speed 10 duplex full autoneg off

Сега дерта ми е това да мога да го вкарам в /etc/rc.local за да не се налага да го пиша всеки път. При таз дистрибуция не видях опция за влизане като root
в графична среда, а с конзолата ми е малко по-трудно, така че ако може да ми помогнете в това отношение ще ми се спести монго време

Така както го каза съвпада с Мандрейк 10 :)
Активен

Не е важно да си добър, важно е да си най добрия!!!

http://www.calculate-linux.ru/
http://www.agilialinux.ru/

Teo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 169
    • Профил
Мъчих се да разгадая vi, но нищо не излезе..
...
Сега инсталнах gedit  и ми стартира файла в графична среда, да попитам само къде точно трябва да се вмъкне реда
Файла представлява нещо такова :
 #!/bin/sh
#
### BEGIN INIT INFO

# Provides: rc.local
# X-Mandriva-Compat-Mode
# Default-Start: 2 3 4 5
# Short-Description: Local initialization script
# Description: This script will be executed *after* all the other init scripts.
# You can put your own initialization stuff in here if you don't
# want to do the full Sys V style init stuff.

### END INIT INFO

touch /var/lock/subsys/local
Активен

Teo

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 169
    • Профил
Пробвах най-отдолу след първия некоментарен ред  и нещата се получиха.
Сега вече при наличен интернет е малко по-лесно да се работи по другите проблеми, без непрекъснато да се налага престартиране към Уиндоса.
Благодаря за помощта на всички писали по темата ;D
Активен