Автор Тема: Разпределение на Дебиан девелъпърите по света  (Прочетена 4000 пъти)

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Ами, ще съм ти благодарен да го намериш (yum --help).
Автоматично почистване на orphans с пресмятане на всички зависимости, а не изкарване на списък, след което да ги премахваш ръчно. След което да се окаже, че други пакети са осиротели.
cleanup не е еквивалент на apt-get autoremove/urpme --auto-orphans (която също не е много надеждна).
По отношение на YUM няма никаква разлика между Fedora/CENTOS. Пакетният мениджър е един и същ.
« Последна редакция: Aug 10, 2014, 21:40 от cybercop »
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил
На практика не се сещам за някакво сериозно предимство на дебианската пакетна система спрямо редхатската.
* например update и upgrade/dist-upgrade са разделени. Можеш да пуснеш един apt-get update и после един милион apt-get upgrade или apt-get dist-upgrade или apt-get install ..... става светкавично. При rpm - всяка итерация ти пуска и нежелания update и ходи да ти обикаля огледалата - изчаква ти се чакалото
* apt-get update - сваля само делтите и веднъж обновени индексите, после става светкавица. Пакетите също свалят делтите (тук не съм сигурен за рпм)
* ако сложиш настройките deb http://http.debian.net/debian/  вместо разните регионални УРЛ-и, апт автоматично намира най-бързото огледало и смуче от него (това даже Убунту още не го може)
* при апт-гет първо сваля пакетите и после ги наинсталира - т.е можеш да прекъсваш и продължаваш процеса колкото си искаш - good luck with rpm, той сваля пакет и го инсталира, след това следващия.
* рпм прави хиляда паса дорде инсталира пакет(и), апт-гет сваля, после инсталира и накрая конфигурира. Прекъснат процес (дори поради диск фулл) лесно се продължава без инфекции.
* рпм винаги чисти накрая свалените пакети - аз може да не искам, може да ги ползвам пак или да преинсталирам пакета, няма да го свалям пак я.
* пакетите в Дебиан имат по-прегледни имена (нямат версии- те се пазят вътрешно), при рпм дистрата, като инсталираш пакет трябва да му укажеш цялото име барабар с версията.
* bash_completion за dpkg и apt е доведен до съвършенство - например apt-get install linux-imag<tab><tab> и ти показва всички налични ядра в хранилището. apt-get remove linux-ima<tab><tab> - показва само ядрата дето са ти инсталирани и могат да бъдат деинсталирани.
* да не говорим за dependacy hell при рпм дистрата (мисля че това идва точно заради номерата на версиите в пакетите), такива л*на не съм виждал с деб освен ако не си разбъркал репо-тата или е Дебиан сид. (За Arch pacman дори не ми се мисли - те са в средновековието там)
* няма дебиан рабита инсталация да не може да се оправи с apt/dpkg/aptitude същото не може да се каже за рпм-те (доказателство са форумите)
* не знам много за локалните репо-та при рпм, но мисля че и тук деб. са с едни гърди напред откъм фийчъри.
* апт сваля многнишково - нялколко пакета едновременно и това се вижда на екрана, това по някога ускорява работата особено ако сваляш пакети от няколко огледала (това още Убунту не го може).
* последното което се сещам, за мен например е много полезно-  е че апт говори много докато работи - какво точно става и колко точно ще отнеме време - ЕТА на доунлод, изчислява точно какъв обем точно ще бъде свален (това го може и рпм), скорости, но и точно колко ще ти заеме или освободи дисково пространство когато свърши.
« Последна редакция: Aug 10, 2014, 22:07 от jet »
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Има като ти казвам бе :)

http://man7.org/linux/man-pages/man1/package-cleanup.1.html


jet, не ща да спорим за глупости, но не си прав за прилична част от списъка. Примерно инсталацията на нови пакети не е обвързана с ъпдейт, това си е конфигурационна опция в yum.conf. update ръчно също си има, с други думи не е супер сложно да накараш yum да ти работи като apt-get. Dependency hell-a е въпрос на менажиране на дистрибуцията, а редхатците си я менажират как трябва, ако си ползваш официалните хранилища, няма да имаш драми. Други неща като bash completion правила за apt...вече издребняваш :)

Всъщност обаче се сещам за едно значително предимство на дебианската пакетна система, multiarch нещата, които първоначално ми бяха доста объркани и досадни (а бяха и бъгливи в началото), но сега си работят прекрасно. Не мисля че при рпм-базираните пакетни системи има нещо подобно.


Абе я между другото гледам че сте вманиачени в тоя apt, има ли начин да накарам някой пакет да не ми излиза за autoremove? Едно време инсталирах gnuradio, който влачи ужасно много C++ библиотеки като зависимости, доста такива свързани с boost. Оказа се че е крив, защото това което пакетират не е билднато с подръжка на някои неща и трябваше да го билдвам от сорс. Естествено библиотеките от които зависи трябваше да си останат, но сега ми ги вади като ненужни и ми бълва един дълъг списък с ненужни неща, повечето от които са нужни. Къде да ходя да му кажа на тва че всъщност ми трябват?
« Последна редакция: Aug 10, 2014, 22:44 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

cybercop

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 5626
  • Distribution: Ubuntu LTS, CENTOS 6.x
  • Window Manager: Xfce, Gnome 2
    • Профил
Има като ти казвам бе :)
http://man7.org/linux/man-pages/man1/package-cleanup.1.html
Ползвал съм приложението преди няколко години и имам спомени, че изобщо не работеше като apt-get autoremove.
Утре ще го инсталирам и ще го тествам, че сега съм си пуснал филм.
Активен

Ползването на Linux води до пристрастяване. Факт.
http://s19.postimg.cc/4oajwoq5v/xenial2.png

jet

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3473
  • Distribution: debian
  • Window Manager: kde
    • Профил

jet, не ща да спорим за глупости, но не си прав за прилична част от списъка. Примерно инсталацията на нови пакети не е обвързана с ъпдейт, това си е конфигурационна опция в yum.conf. update ръчно също си има, с други думи не е супер сложно да накараш yum да ти работи като apt-get. Dependency hell-a е въпрос на менажиране на дистрибуцията, а редхатците си я менажират как трябва, ако си ползваш официалните хранилища, няма да имаш драми. Други неща като bash completion правила за apt...вече издребняваш :)

Всъщност обаче се сещам за едно значително предимство на дебианската пакетна система, multiarch нещата, които първоначално ми бяха доста объркани и досадни (а бяха и бъгливи в началото), но сега си работят прекрасно. Не мисля че при рпм-базираните пакетни системи има нещо подобно.


Абе я между другото гледам че сте вманиачени в тоя apt, има ли начин да накарам някой пакет да не ми излиза за autoremove? Едно време инсталирах gnuradio, който влачи ужасно много C++ библиотеки като зависимости, доста такива свързани с boost. Оказа се че е крив, защото това което пакетират не е билднато с подръжка на някои неща и трябваше да го билдвам от сорс. Естествено библиотеките от които зависи трябваше да си останат, но сега ми ги вади като ненужни и ми бълва един дълъг списък с ненужни неща, повечето от които са нужни. Къде да ходя да му кажа на тва че всъщност ми трябват?
[/quote]

Код
GeSHi (Bash):
  1. echo package_name hold | dpkg --set-selections

Цитат
Други неща като bash completion правила за apt...вече издребняваш :)
добре де, ти на всички пакети знаеш ли им имената. Имаш една гола конзола на сървър и искаш да инсталираш например Sauerbraten  Server пакета - аз това име не мога да го запомня - пишеш apt-get in<tab><tab> sau<tab><tab> и то излиза. Освен ако не ходиш да търсиш графичен инсталатор и да се откачиш от кликане. Като свикнеш на благини и седнеш на машина дето ги няма и си като сакат кон
Активен

..⢀⣴⠾⠻⢶⣦⠀
  ⣾⠁⢠⠒⠀⣿⡁
  ⢿⡄⠘⠷⠚⠋
  ⠈⠳⣄⠀⠀⠀⠀  Debian, the universal operating system.

Stancho_25

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 234
    • Профил
Абе я между другото гледам че сте вманиачени в тоя apt, има ли начин да накарам някой пакет да не ми излиза за autoremove? Едно време инсталирах gnuradio, който влачи ужасно много C++ библиотеки като зависимости, доста такива свързани с boost. Оказа се че е крив, защото това което пакетират не е билднато с подръжка на някои неща и трябваше да го билдвам от сорс. Естествено библиотеките от които зависи трябваше да си останат, но сега ми ги вади като ненужни и ми бълва един дълъг списък с ненужни неща, повечето от които са нужни. Къде да ходя да му кажа на тва че всъщност ми трябват?
gat3way точка 6.2.7 ->> http://debian-handbook.info/browse/wheezy/sect.apt-get.html

Код
GeSHi (Bash):
  1. echo package_name hold | dpkg --set-selections

Това не се ли ползваше за задържане (заключване) на версията на пакет който не искаш да се ъпдейтва?
« Последна редакция: Aug 10, 2014, 23:27 от Stancho_25 »
Активен

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Мерси, ще хвърля едно око, че много ме дразни в последно време и все се каня да направя нещо по въпроса ама все забравям за това като приключа работата с apt.

Що се отнася до autocompletion-a аз съм дърт вече, едно време тия благинки не бяха толкова развити, а и гъз знае две и двеста -  доста вземане-даване съм си имал с машинки с различни шелове, та честно казано на практика го ползвам само да ми допълва имена на файлове и директории. Наистина нямах идея че може и с имена на пакети да го прави, обикновено го правя с wildcards и гледам какво вади. Между другото ми е интересно как точно го прави тоя номер, трябва да хвърля едно око на правилата.
« Последна редакция: Aug 10, 2014, 23:42 от gat3way »
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon