Ти наистина ли мислиш, че една обикновена станция не предлага и тя услуги в себе си?!
За разлика от Уиндоус, и обикновения десктоп в Линукс можещ да ползваш за предоставяне на услуги. Демек като сървър, но, ако ще се ползва само като сървър, графичния интерфейс на десктопа изисква монитор, мишка и клавиатура или цяло работно място да е оборудвано, а уеб с интерфейсите се управлява машината дистанционно, като може да бъде на всякъде в и-нет пространството. И въпреки всичко, с уебмин имам достъп до настройки, които и в десктопа са само конзолни. Изобщо, идеята на сървъра е да се управлява дистанционно, а на десктопа се работи локално.
Като разяснение обаче ще ти кажа, че нито едно от двете не става за всичко. Имай предвид, че колкото повече софтуер/сървиси инсталираш, толкова повече започват да си барат взаимно по конфове и депендънсита. И ти, ако се намесваш с къстъм решения става каша(особено ако не знаеш кое къде бара и кое какво и къде го иска).
Така е

. Не може сървисите да са безгранично много. И в Уиндоус и в Линукс си има несъвместимости и не можеш да напъхаш всичко на един компютър. Всеки графичен интерфейс си има принцип на работа и предимства и недостатъци. Преди време инсталирах на виртуалка да разгледам ИСПКонфиг, че така бая шикариика ми изглеждаше

. След инсталирането на панела ми забрани достъпа до конзолата. Влизаш по ссх, ама като пуснеш команда и вика: Не може, тук управлява панел

. Викам си, това май е добре. Щом забранява конзолата, значи трябва да е помислено за допълнително инсталиране на пакети графично. Рових го сигурно 1 час, но не можах да намеря начин за допълнително инсталиране на пакети и го изхвърлих. От всички панели, виртуалмина май най-малко се конфронтира с конзолата и изобщо принципа му на работа е най-добър. Но и при него има един голям проблем! Има пакети, които изискват да се отговори в конзолата нещо или да се избере някаква опция при инсталацията и, защото виртуалмина инсталира пакетите с параметър -у и става мазало после. Като се ползва и се разчита на него е добре да се изгради навик, новите неща да се инсталират задължително конзолно, а през панела само да се настройват. В крайна сметка, всеки софтуер си има някакви особености и трябва да се познава. Това важи и за самата система и за всички програми.
П.С. Тук трябва да внесем едно уточнение, че Виртуалмин и Клоудмин са специализиране решения за уеб и впс хостинг, а само Уебмин е за настройка на пакетите всеки по отделно както ни е кеф. Ако сървъра няма да се ползва за уеб хостинг, не е препоръчително да се инсталира Виртуалмин, а само Уебмин.