0.
Ами дал си още полезна информация, но тъкмо почна да се изяснява картинката и спря

'>
дай повечко информация относно ядрото и роот файловата система - неговата си какво съдържа.
------
1.
Така.
Относно bootloader-a & flash памета (адресите , ресетите , прочие), в момента се занимавам с PIC (MCUs) и разбирам как стоят нещата с него и възможностите. (поне доколкото в началото нещата с поемат от процесора и ползването на flash паметта).
абе къв е проблема да ползваш flash-a :?
сега като се замислих и ... затова е това а бе ?
хмм така.
20.
Значи ако в това /mnt/sdaX/ си има binuntils , специфичните FS utils, основните библиотеки - glibc, etc. проблем никакъв с chroot

'>
-> нямаш 100% гаранция естествено .!
--
да се върнем на бут процеса
както BIOS-a предава управлението на bootloader-a , така и последния прави това на LINUX (линукс е името на ядрото и в случея като такова ще го ползвам).
31.Та ако ядрото (във флаша) има подръжка на SATA и е lilo подобен даваш root=/dev/sdaX , а това се подава на ядрото и то си се оправя

'>
та компилираш си ново или същото ядро,но със САТА подръжка и го вкарваш.
32.Другата опция е, ако ядрото във флаша не ти поддържа САТА и не може да набуташ нова версия ядро, защото може твойта версия да е със специфични пачове* може да ползваш initrd. тук следва едно голямо разяснение , това initrd не ти оправя работата със САТА-та. Но ето ми я идеята, все трябва да има някакъв 3d parity или не 3dparity драйвер (максимално) не зависим от версията на ядрото , а само да гледа една основa: примерно от 2.4.х до 2.4.ъ или 2.6.х и 2.6.ъ.
Как ще добавиш initrd подръжка:
Щом се ползва Линукс , то имаш изходният код, защото Линукс е под GPL (!

'>
вземи конфига на това във флаша ,initrd подръжката трябва да е В ядрото , а не като модул (логично де) !
Та просто вкарваш (y) на initrd в конфига, компилираш , initrd IMG-а го записваш къде - в root FS-a на flash-a като указваш в bootloader-a ala lilo initrd=/boot/initrd.img !
и вкарваш подръжката на sata в initrd.
проблема е къв ше е тоя 3d parity или как да го наречем standalone , kernel independat , kernel not version specific driver.
Като цяло предимството на initrd е , че ядрото трябва да е до някаквъ размер, а initrd ти позволява да наблъскаш нещо което ти трябва по време на процеса , но е голямо - точно като нещо като това, което мoже би ще ти се наложи да търсиш за САТА, ако опреш до тоя вариант.
* (дано ако ги има не променя управлението на IDE контролерите , защото това ще повлиае на IDE/SATA и ако не е
--
надявам се не съм те объркал , но се опитвам да бъда изчерпателен.
---
защо криеш модела на туй чудо

'>
дай марка, модел , прочие, дай информация !
благодаря ти предварително хахахаха

'>