Моделът на отворения код е много гъвкав, няма спор.
Отвореният код дава голяма степен на свобода и независимост от определена технология и/или корпорация, като тази свобода явно не се харесва много на политиците и хората с реална власт.
Типичен пример е какво се случва след 11.09.2001 известно още като 9/11, самите атентати няма да коментирам. Хората бяха наплашени с някакъв тероризъм, който си е едно неясно и блудкаво понятие от където и да се гледа и в името на борбата срещу "тероризма" започнаха да се ограничават гражданските права. Типичен пример е "Патриотичният закон" и новите "мерки за сигурност" при влизане на чужденци в САЩ. Голям цирк, при положение, че нищо не пречи на мнимия терорист да отиде в Мексико, от там за около 10 000$ подкуп на граничаря да се прехвърли в САЩ. Това са ми го казвали хора, които са правили този номер. Да не говорим за случаите, когато вие сте например "международна терористична организация" с голям капитал. Тогава спокойно може да вербувате няколко американци с руса коса, сини очи и валиден паспорт да сложат мръсната бомба където си искате.
Какво излиза: като извадим от уравнението имагинерната сигурност, която получават американците (и не само) от имагинерните терористи, остават само ограничените им права. Каква ирония.
И това не е само там, в Европа тече същият процес макар по-бавно, но също толкова сигурно. Обществото все повече е зависимо и контролирано от централната власт, била тя демократична или не съвсем. За държави като Русия и Китай не ми се говори, там нямат нужда от зрелища като 9/11, въпреки че умело се възползват.
И къде в този повсеместен контрол се вписва свободният софтуер?
Никъде.
Все пак СССОК има един шанс и това е икономическата полза от навлизането му да бъде по-голяма от геополитическите негативи от използването му. Така корпорациите, гонейки голяма печалба ще развиват и СС, но за целта е необходим сериозен пазарен дял.
Но той няма да се появи докато си краквате Уиндосите, нъл тъй

'>