Автор Тема: Nonrecovereable Read Error - надежни ли са съвременните дискове?  (Прочетена 8805 пъти)

Йордан

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1451
  • Distribution: Ubuntu / Gentoo
  • Window Manager: Gnome
  • не е важно колко ти е голяма пишката, а какво можеш с нея
    • Профил
    • WWW
WD дисковете са пълен капут. Към 10-20 процента умират в първите няколко дена работа /да се разбира под месец/. Сигейтовете в първите 3 месеца изпукват към 15% /след като минат тея критични месеци са на пушка/. Единствено мога да препоръчам Хитачи - два гръмнали диска след 4'ти месец. Като тази извадка е направена от 100+ диска от производител. Също така говоря за дискове 500Г, 750Г и 1Т. За сега не съм тествал с по-големи.

Иначе колегата е прав, вече се ремапват, НО тъпи дискове като WD бавно ремапват и ако ползвате RAID чести дисковете са изплювани  ;D
Активен

Всеки пост - отговор на въпрос !!!

Йордан Георгиев
http://ygeorgiev.net/

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
GigaVolt, тази твоя статистика силно ме притеснява. Би ли могъл да провериш каква е температурата на дисковете, които работят в същите условия като изброените от теб? При мен (според smartctl) е в диапазона 28-30оС.
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Йордан

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1451
  • Distribution: Ubuntu / Gentoo
  • Window Manager: Gnome
  • не е важно колко ти е голяма пишката, а какво можеш с нея
    • Профил
    • WWW
И при мене е толкова. Зависи от машината имам с малко по-студени и малко по-топли /да се разбира 2-3 градуса/. Защо толкова те притеснява? Ако си потребител с една машина не е проблем, ако си голям потребител то ще си къташ винаги голям резерв :D Или просто ползваш най-скъпите дискове - Хитачи :) И да не забравяме вибрациите при които работят машините! За сега не съм видял НИКЪДЕ да се прави замерване на вибрациите в ракове и/или самото помещение - ето това трябва да те притеснява :)

P.S. малко е реклама на Хитачи, но за сега не съм видял по-здрави дискове :)
Активен

Всеки пост - отговор на въпрос !!!

Йордан Георгиев
http://ygeorgiev.net/

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3415
    • Профил
P.S. малко е реклама на Хитачи, но за сега не съм видял по-здрави дискове :)

Ако не те притеснява можеш ли да пуснеш изхода от smartctl --all /dev/.... на някое и друго голямо хитачи. Интересува ме дали и там има ремаптнати сектори.
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Йордан

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1451
  • Distribution: Ubuntu / Gentoo
  • Window Manager: Gnome
  • не е важно колко ти е голяма пишката, а какво можеш с нея
    • Профил
    • WWW
За съжаление директен достъп до ремапнатите сектори нямам т.к. отгоре има рейдове. Но се виждат все пак с cli на контролера. На Хитачи няма, на WD се ремапват по 100-200 и съответно диска почва да timeout /самото ремапване е многоооо бавно/, на чисто нов сигейт се е случвало да направи няколко хиляди при включването - без да е физически нараняван диска. Иначе сменените дискове на хиначи не са подменяни поради ремапване.

От което мога да заключа, че хитачитата са по-устойчиви на вибрации и други фактори предизвикващи ремапване.
Активен

Всеки пост - отговор на въпрос !!!

Йордан Георгиев
http://ygeorgiev.net/

Йордан

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1451
  • Distribution: Ubuntu / Gentoo
  • Window Manager: Gnome
  • не е важно колко ти е голяма пишката, а какво можеш с нея
    • Профил
    • WWW
И още нещо - веднъж почне ли да ремапва го отпиши диска! Колкото и да го хвалят не е същия и задължително започва периодично да му бягат сектори!
Активен

Всеки пост - отговор на въпрос !!!

Йордан Георгиев
http://ygeorgiev.net/

NaDa

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 94
    • Профил
Не съм съгласен с горното мнение. За лична употреба ползвам 15-тина различни диска. Имам и впечатления от минаващи през мен дискове - ползвам се с отстъпки в разни фирми и разни дружки пазаруват през мен, та и гаранционната поддръжка - също. Е, стотици чак не са, но са десетки и според мене са достатъчни за една малка и бърза статистическа извадка.

Досега се сещам само за 1 изгорял при мен - Hitachi 250GB PATA, и то не защото е дефектен, а защото го убих с множество старт/стоп цикли, забравяйки да го изключа при едно тестване на машина. На един приятел му изгоря Hitachi, напазарен от мен и това е.

Не отричам, че при твърдите дискове има и голяма доза късмет (бройка, партида, модел), но подобни гръмки изказвания и генерализации звучат доста не на място. От моя опит пък излиза, че Hitachi са най-зле.

WD-тата ви RE ли са?
Активен

Naka

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3415
    • Профил
Не става въпрос по-принцип за марките дискове, а за съвременните дискове с паралелен запис и големите линейни плътности на записа. Всички марки вече имат такива дискове. Например за Seagate 7200.12 плътността е 500GB на плоча или по 250GB на страна/глава. Нещата може вече да са съвършенно различни.

Иначе моите наблюдения за Seagate са, че са изключително здрави с течение на годините.  Другите марки си гърмят изненадващо и от раз. За хитачи нямам наблюдения.
Но това беше преди. Сега не знам....

« Последна редакция: Mar 19, 2009, 22:24 от Naka »
Активен

Perl - the only language that looks the same before and after encryption.

Йордан

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1451
  • Distribution: Ubuntu / Gentoo
  • Window Manager: Gnome
  • не е важно колко ти е голяма пишката, а какво можеш с нея
    • Профил
    • WWW
А аз говоря за новите серии сървърни дискове. Нямам няколко десетки, а няколко стотин диска. Май моята извадка е по-голяма. А PATA май май вече от години не се ползва усилено. В същност какво оспорваш в мнение ми, като потвърждаваш, че хитачитата са добри?

П.С. не са раптори /това е най-лайняната измислица/
Активен

Всеки пост - отговор на въпрос !!!

Йордан Георгиев
http://ygeorgiev.net/

gat3way

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 6050
  • Relentless troll
    • Профил
    • WWW
Стига сте обиждали western digital. Имам такъв от почти година и нямам нито един ремапнат сектор до момента.
Активен

"Knowledge is power" - France is Bacon

laskov

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 3166
    • Профил
Това може би е за нова тема:

Има ли аналог на fdisk, която да сканира диска за лоши сектори и автоматично да създава дялове така, че да не се ползват пътечките с лоши сектори?
Активен

Не си мислете, че понеже Вие мислите правилно, всички мислят като Вас! Затова, когато има избори, идете и гласувайте, за да не сте изненадани после от резултата, и за да не твърди всяка партия, че тя е спечелила, а Б.Б. (С.С., ...) е загубил, а трети да управлява.  Наздраве!  [_]3

Подобни теми
Заглавие Започната от Отговора Прегледи Последна публикация
HDD: Read-Only?
Настройка на програми
st0rmblast 4 2882 Последна публикация Jul 02, 2004, 08:28
от nix
A disk read error occurred
Хардуерни и софтуерни проблеми
Pitar 2 3837 Последна публикация Mar 05, 2005, 16:56
от Pitar
DVD speed /read/
Настройка на хардуер
ZEN 6 3855 Последна публикация Jan 01, 2006, 22:49
от ZEN
Reiserfs монтирана read-only
Настройка на програми
Rael 2 2647 Последна публикация Jan 25, 2006, 13:51
от kennedy
A disk read error accurred
Настройка на хардуер
bigbonus 5 3469 Последна публикация Oct 30, 2006, 19:26
от Italianeca