Автор Тема: Проблем с връзването на нет (LAN)  (Прочетена 2022 пъти)

Bubuliniu

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Здравейте!

Проблемът с нета е следния:
опитах да се вържа през System->Administration->Network и оттам Wired connection. Въвеждам сичко как си требва, но КПД-то на крайния резултат е == 0!
Опитвам се да вържа нет през LAN, за инфо - към BG Mreja съм. Има нещо обаче което ме кара да се чувствам некомфортно - когато ме вързаха младежите от БГ Мрежа бях с Windows и те ми дадоха една програмка за да се връзвам с нея към тях. Програмката се казва "Lan client". В нея си пиша username-a, pass-a и на manually set AC пиша IP. Освен въпросната програмка, трябва да си въведа IP-то, Subnet mask-ата, Default gateway-я и 2 DNS server-а както си трябва от контрол панела. Та цялата работа си мисля че не става защото нямам въпросната програмка под линукс. Имате ли идея дали има еквивалент на това чудо под линукс и ако да - къде да я намеря? Ако въждате къде е проблема и решението - ще се радвам да споделите!

За инфо - ползвам Ubuntu 8.10 с всички последни ъпдейти.

Проблеми при връзване с WiFi нямам, проблема ми е само с кабела, и то през LAN.

Надявам се да ми помогнете да оправя проблемЪТ:) Мерси предварително! [_]3
Активен

shoshon

  • Гост
Re: Проблем с връзването на нет (LAN)
« Отговор #1 -: Feb 18, 2009, 19:10 »
Имаш ли договор ? Там трябва да има спецификация. Ако задължително трябва да имаш тази програма за да имаш интернет, търси в договора "изисквания от клиента" или нещо такова. Ако никъде не пише, че трябва да имаш тази програма, а тя име версия само за Windows ( т.е връзват те пряко за Уин ) може да дигнеш яко скандал! Ама яко, дори да си търсиш обещитение.

А доколкото "Lan client"  това най вероятно изпълнява нещо, което вече го има в Windows.  Вероятно това е нещо свързано с pppoe. Прочети в интернет как се пуска pppoe на Убунту... от проба глава не боли :)  Още по верятно е от доставчика само да са си я написали.  Преди да правиш каквото и да е, обади се на доставчика и питай как да се свържеш с мрежите им през линукс. Не може да няма начин... нали и те ползват линукса :) Чак като опре ножа до кокала, си търси правата.... Поне аз така бих направил.

Aко някъде е имало подобен случей и е решен, много ще се зарадвам :) Ама все пак... кви са тея програми... кви са тея пароли... не е честно!  ;D

П.П. Сега като се замисля има ли причина да не звъннеш първо на доставчика... в крайна сметка те са ДЛЪЖНИ да ти решават проблемите, а ние само на добра воля помагаме като стане напечено :)
« Последна редакция: Feb 18, 2009, 19:17 от shoshon »
Активен

Bubuliniu

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Проблем с връзването на нет (LAN)
« Отговор #2 -: Feb 18, 2009, 23:10 »
П.П. Сега като се замисля има ли причина да не звъннеш първо на доставчика... в крайна сметка те са ДЛЪЖНИ да ти решават проблемите, а ние само на добра воля помагаме като стане напечено :)

Мда и аз тва си мислех, в крайна сметка се съмнявам че ако нямаш въпросната програмка гориш щото не сичкo в БГ ползва Win... има го и другия вариант - да съм си купил Mac, т.е. пак да съм заклещен заради тъпата им програмка... уж за Mac и Win има сичко, проблема е само за Linux... Утре ше разбера и ше постна развитието на нещата. А от друга страна много се съмнявам цялата история да не може да се реши под Linux... ако под Linux не може, кво да кажем за Win и Mac тогава ;D

p.s. все пак ако някой има решение - няма да му се разсърдя ако сподели чалъма :P [_]3
Активен

mom

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 266
  • Distribution: Ubuntu
  • Window Manager: Compiz
    • Профил
Re: Проблем с връзването на нет (LAN)
« Отговор #3 -: Feb 19, 2009, 12:59 »
Точно pppoe е ситуацията с БГМрежа. Windows клиента им прави същото, което ще си направиш сам и с Убунту. Разгледай NetworkManager (иконата му виси в tray-а до часовника) и би трябвало да се справиш
Активен

onlinels

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 46
  • Distribution: Backtrack 4 R2
    • Профил
Re: Проблем с връзването на нет (LAN)
« Отговор #4 -: Feb 19, 2009, 19:23 »
Най лесния вярянт според мене е:

sudo pppoeconf
Активен

Live to ride and ride to life

Bubuliniu

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Проблем с връзването на нет (LAN)
« Отговор #5 -: Mar 12, 2009, 14:11 »
Здражейте отново и огромно сори че чак сега отговарям!

Реших си проблемЪт, shoshon беше прав за програмката. Звъннах им на BG Mreja, при което ми казаха да отворя мозилката и да напиша gate way-я, след това ми изкара една страничка с 3 лан клиент програмки - за уин, мак и линукс. Дръпнах си за линукс, в архива имаше 4 файла, един от който lancl.conf. В него си пиша user-a и pass-a, след което стартирам executable-а и сичко е ток и жица :)
Предполагам че цялата гимнастика може да се направи много по-кратка със самия линукс, без дърпането на лан клинта, с pppoe например, но ше го ръчкам и тествам друг ден :)
Мерси се пак за помощта на сички! Поздрави и бира  [_]3
Активен

ЗибелтБг

  • Напреднали
  • *****
  • Публикации: 1302
  • Distribution: Kubuntu 14.04 Realtime 3.12.0-rt2 JACK Audio Connection Kit
  • Window Manager: KDE 4.13.3 !!! VLC-настр-Аудио-SRC-Sinc function(best quality)
  • М
    • Профил
    • WWW
Re: Проблем с връзването на нет (LAN)
« Отговор #6 -: Mar 12, 2009, 14:27 »
   СЕРИОЗНО - Един шут на бгмрежа - бях към тях 1 година - те са символ на УИНДОУСКИЯ КРЕТЕНИЗЪМ - да не ти обяснявам...трябваше под root всеки път да стартирам нета. Дано сега да са го оправили. Откакто се вързах за Мултиспиид се родих, обаче, дори доставчика да ти пуска автоматични IP адреси - пак е задължително да си на СТАТИЧНИ !!!  ;D
« Последна редакция: Mar 12, 2009, 14:32 от zibeltbg »
Активен

Кубунту  със Realtime Kernel дава звук, който няма нищо общо с другите дистрибуции...Линукс е за галеници на Боговете-не е за простосмъртни...при прекомпилиране-make menuconfig, Under ‘Processor type and features’, Scroll  down to ‘Timer Frequency’ and set this to 1,000Hz!!! за 3.12 иска lzop

Petunius

  • Участници
  • ***
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Проблем с връзването на нет (LAN)
« Отговор #7 -: May 24, 2010, 18:41 »
Здравейте,
Аз също съм към бг мрежа - доскоро и аз ползвах lancl програмката за връзване към нета, НО след ъпдейт от Hardy на 8.10 програмата не тръгна, и от бг мрежа ме посъветваха да пробвам pppoe. Много по-лесно и удобно е! Пишете pppoeconf в терминала, задавате си username@bgmreja и VOILA! автоматично нета си тръгва при всяко буутване, без да стартирате lancl!
единственото неудобство е, че няма връзка към сървъра им с филми.....

Активен